226- روز دهم

کوچک که بودم، شش هفت ساله، پای ثابت هیات بودم. پدرم و سایر هیاتیها شبهای جمعه «دوره» داشتند و هر بار دور هم جمع میشدند و سینهزنی میکردند. البته برههای کوتاهمدت بود. کوچک که هستی، شوق سینهزنی منظم و داشتن یک زنجیر قشنگ بدجوری دلت را آب میکند. تماشای دستهها، موسیقی، پرچمها، شمایلها، پرچم‌های بعضی هیاتها بدجوری دلم را میلرزاند. یکیش تصویر یک شیر بود که ذوالفقاری میان دندانهایش گرفته بود و دیگری سربازی که لگدی بر سینهاش فرود میآمد. از این دو پرچم یک جورهایی میترسیدم ... علامت هیات ما از همه زیباتر بود و سنگینتر. فکر میکردم خیلی مهم است که علامت هیات با بقیه فرق کند ...

بزرگتر که شدم، سیری را طی کردم که شاید خیلیها طی کنند ... نخست دورشدن و سوالهای متعدد ... بعد تعجب از این که چرا بر زخمهای حسین میگرییم ولی خودمان زورپذیر و زورگو هستیم ...

شاید گفتن داشته باشد، شاید نه ... ولی یادم هست همین پنج سال پیش، ایام محرم تازه شروع شده بود و من حالم اصلا خوش نبود. (از لحاظ فکری و معنوی میگویم)، از این مسائل دور شده بودم ... به مناسبتی مرثیهای به گوشم خورد و لحظاتی چند دلم شکست، فردا که به شرکت رفتم معاون شرکت صدایم کرد و گفت: مهندس این تسبیح را تازه از کربلا آورده‌ام و چون فکر میکنم تو آدم معتقدی هستی و قدرش را می‌شناسی میخواهم آن را به تو بدهم! من کجا و اعتقاد کجا؟ یک حس شرمساری مرا گرفت از این همه بزرگواری که یک آدم بیتفاوت را هم فراموش نمیکنند.

میدانید. من اصلا دوست ندارم وقایع اینچنین به حساب تصادف گذاشته شود، من باور دارم که بسیاری از روحهای بزرگ همواره زنده و حاضرند. یعنی شهیدند. وجود بزرگانی چون حسین (ع) جای خود دارد، پس چرا نبیند و نشنود و پاسخ ندهد؟

 

/ 10 نظر / 4 بازدید
ليشام

قطعاً تصادف نيست علي جان و اين دور شدن‌ها هم بي‌حكمتي نيست. به هر ترتيب ممنون از نوشته‌ات :) حقير را هم دعا بفرماييد

ub

َعلی جان سلام. می خواهم وارد يک بحثی بشم که حتما می تونی کمک کنی - به من يک سر بزن. ضمنا به عالی جناب ليشام شهبازيان که فقط از راه دور در باره اش شنيدم سلام عرض می کنم.

محمد

يه روز داشتيم با بچه ها صحبت می کرديم بحث عقلانيت و اين حرفها بود يه دفعه يکی از بچه ها که خيلی هم اهل دله اومد بهش گفتیم نظرت در این مورد چيه گفت من تعقلی دوست ندارم و نمیپرستم تعبدا دوست دارم و پرستش می کنم. هیچ کی دیگه چیزی نگفت. ياد يه جمله افتادم که می گفت عاقل به تامل پی ره می گشت ديوانه پابرهنه از جوی گذشت.

سينرژی

سلام شاهدند و ناظرند. سخنرانی دکتر شريعتی را در اين خصوص در وبلاگم قرار دادم که خيلی با حال و هوای اين نوشته‌ات نزديک است. کجایند آنها و کجاييم ما؟

حسين

سلام .يادمه حدود ۱۰ سال پيش در روز تاسوعا هنگامی که يه مرد پهلوان مشغول چرخاندن علامت عزاداری بود از يکی پرسيدم چه معنی داره و اون با حالت سرزنش گفت ادای احترام است. سوال برام باقی ماند که برای چه کسی و چرا اینجوری.! خوشبختانه امسال يک قدم برداشته شد و اون حذف تصاوير و چرخاندن علامت بود. اين يه حرکت مثبت بود.

حسين

راستی ببخشيد که يه مطلب غیرمرتبط اينجا می نويسم : ۲ اسفند اگه رفتی کنسرت پينک فلويد ياد ما هم باش

فرزام

وقتی صحنه های زد وخورد و فحشهای آبدار ناموسي در جريان گرفتن لقمه ای پربرکت از نذريهای حسينی را مرور می کنم و وقتی خيلی چيزهای ديگر می بينم و باز وقتی می بينم اکثريت راويان اين تاريخها از همين گونه اند ، از شک کردن هم فراتر می روم. شما و ديگران را نمی دانم... و وقتی فکر می کنم اين چيزها متعلق به شيعيان است و شيعيان خودشان اقليتی کوچکند در دنيای اسلام بيشتر به همه چيز شک می کنم!... بالاخره معلوم نيست حق با کيست؟ هر طرف که باشی حق را هم همان طرف می بينی... از روز ازل از همان روز که حوادثی رقم خورد که امروز نام تاريخ گرفته اند، هميشه همينظور بوده است.

يک دوست

neyestan70@yahoo.com ممنونم . فقط می خوام نظرتو نو بدونم .

محمد

سلام شايد اين بزرگان و عزيزان ببينند و بشنوند..ولی مطمئنم که پاسخی نمی‌دهند...در قرآنی که من می‌خوانم و آنچه از آن می‌فهمم و از آنهمه هشدارهای آن می‌ترسم کسی را کنار خدا صدا بزنم...سنتی هم که از بزرگان در دعا و نيايش در قرآن ذکر شده بويی از واسطه قرار دادن نمی‌دهد...دست کم برداشت من اين است...و مگر نه اينکه خود اين عزيزان در راه توحيد کشته شدند؟