541- از زمستان 82 تا مهر 91

زمستان 1382 که برای زندگی راهی دبی شدم، اگر درست یادم باشد، درهم حدود 235 تا 240 تومان و دلار حدود 850-860 تومان بود. الان که مهرماه سال 1391 است، درهم تا مرز 970 تومان هم رسیده و دلار هم که اصلا معلوم نیست قیمتش چند است و بین 3500 تا 4000 تومان در نوسان است.

*

باور کنید آن‌قدر دوست دارم وقتی هرروز صفحات اینترنتی را باز می‌کنم اخبار خوبی از کشورم بخوانم. در این 8-9 سال آن‌قدر دوست داشتم که هرسال که برای تعطیلات به ایران می آیم دلگرم شوم به برگشتن هرچه سریع‌تر. آنقدر دوست دارم وقتی از رفقای داخل ایران می‌پرسم که «برگردم»؟ بگویند «حتما بیا!» نه این که بگویند «مگر مریضی؟» یا بدتر از آن «مگر دیوانه‌ای؟»

آنقدر دوست دارم ایرانی‌هایی را که به عنوان گردشگر به دبی می‌آیند در هیات مردمی با دهان‌های باز از تعجب و خیره به خودروهای آخرین مدل بدون دزدگیر و قفل فرمان و شگفت‌زده از دیدن ساختمان‌های باشکوه و خیابان‌های تمیز و مراکز خرید پر از کالا نبینم!

آنقدر دوست دارم که کسی که از شمال سرسبز یا یزد تاریخی یا اهواز گرم یا اصفهان ثروتمند یا تهران میلیونی به اینجا می‌آید را در حسرت آن نبینم که مبادا یک تور سافاری یا پارک آبی یا فروشگاه کوچک را از دست بدهد! آنقدر دوست دارم که مدیر و سخنران و شخصیت مشهور و مجری تلویزیونی که اینجا می‌بینم به دنبال خرید لپتاپ و موبایل و تجهیزات الکترونیکی نباشد!

من هنوز بر این باورم که مشکلات ما، در درجه‌ی اول، زاییده‌ی نابهنجاری‌های فرهنگی و رفتاری تک‌تک ماست و کوشش می‌کنم در درجه‌ی اول، خودم را درست کنم و در زندگی شخصی/اجتماعی انسان شایسته‌تری باشم و صدالبته، کتمان هم نمی‌کنم که یک مقام مسوول، به‌مراتب اثرگذاری مثبت/منفی بیشتری از یک شهروند ساده دارد.

/ 7 نظر / 5 بازدید
نادر

اشتباه میکنی عمو جان.مشکلات چه اجتماعی ،چه اقتصادی به مدیریت برمیگردد.

شادمهر

اوضاع بس ناجوانمردانه خراب است!!

مهتا

تازگیا گفتن یه جایزه ی نوبل میدن به کسی که واسه بحران اروپا راه حل پیشنهاد بده. بنظرم ما هم باید یه جایزه نجومی بذاریم واسه کسی که واسه عقب موندگی ما و مملکت بیچاره مون ،فرهنگها و عادتامون یه راه حل حسابی ارائه کنه.

ناصر

فکر کنم یک بار در این مورد صحبت کردیم که برای من هم یک سوال مهم همیشه این بود که جامعه (یا مردم) باعث اصلاح و بهبود حکومت میشه یا حکومت باعث توسعه و ارتقای جامعه میشه؟ شده بود مثل قضیه مرغ و تخم مرغ ولی الان حدود یک سال میشه که به نتیجه رسیدم واقعا حکومت میتونه همه شئون جامعه رو اصلاح کنه و اصل بر اصلاح حکومته! مردم همه جوره توشون هست ولی اگر حکومت کارش درست باشه میتونهباعث بشه همه توی مسیر درست حرکت کنند حتی اگه ذاتشون هم درست نباشه

زهرا

با سلام مبلاگ خوبی دارید .خوشحال میشم منو هم به جمع خودتون راه بدین وبه وبلاگم سر بزنید .siriz91.blofa.com

امیرعلی

گفتنی ها را شما به زیبایی گفته اید. آنچه می ماند جنگ امثال من با خودمان است که بمانیم و تغییر دهیم یا رها کنیم و ... و بهتر از من می دانید که ایجاد بهبود ولو به صورت میلیمتری در یک مجموع هذره بینی در این مملکت چه کار جانفرسایی است. الله مدد؛ الله مدد!

امين شاكر

سلام. هميشه از دوستاني كه در مورد برخي مسائل، مثلا عدم نتيجه گيري تيم فوتبال ايران، گله دارند يا تعجب ميكنند ميپرسم كه مگر براي فوتبال چه كرديم كه توقع داريم نتيجه بگيرد؟ اصلا وقتي در روشهاي خودمان تغييري ايجاد نميكنيم، چرا انتظار داريم نتايج متفاوتي بگيريم؟ توقع بيجايي است، نيست؟ خلاصه اينكه اگر ملتي اعم از مسئول و غير مسئول خودش را اصلاح نكند در دايره عقب ماندگي مي ماند و به قول حافظ: پاي از اين دايره بيرون ننهد تا باشد