312- رمضانیات (5) قدر

 

مصطفی (ص) فرمود زنی بدکاره سگی دید که از تشنگی به لهله افتاده است. کفش از پای درآورد و از چاه، آبی در کفش ریخت و سگ را سیراب کرد و همین یک کار پاکش کرد، آمرزیده شد، خلاص ! ای خدا کرمت را شکر که چگونه در یک لحظه، تیر خلاص میزنی. اگر نیکی به سگی چنین است، نیکی به انسانی چگونه است و ترسناک آن که بدی به دیگر انسانها چه کیفری دارد؟

 

آن لحظه، لحظه قدر آن زن بود که به عمری میارزید. مگر نه که شب قدر برتر از هزار ماه (هشتاد سال) است؟ تا قدر ما کی رسد؟ کی قدر و قیمتی بیابیم؟

 

امیر، که دوستی است قدیمی و در دوران دبیرستان از او تئاتر می آموختم، برایم یادداشت گذاشته که از شب قدر بنویس. هی! اگر شب قدرم میرسید، دیگر نه من بودم و نه این وبلاگ و نه هیچ! کاش برسد. برای همه برسد.  خوابیم امیرجان. عمری است. کاش بیدار شویم.

 

خداوند فرموده اگر عشق من دارید با مال و جانتان برای من کار کنید. عاشقی هم آدابی دارد. آخر من چه مال و جانی برایش خرج کردهام که نظری هم به من بکند؟ این اندامهای آلوده که هرچه میخواهند میبینند و هرچه میخواهند میشنوند و هرچه میخواهند میگویند و هرچه میخواهند میخورند، کو تا صیقل بخورند و پرتوهای حق را بازتاب دهند؟ حساب دودوتا چهارتاست. سیستم سالم، ورودی سالم میخواهد که خروجی سالم تحویل دهد. ما که ورودیهامان پلشت است، چرا باید خروجی راست و درستی داشته باشیم؟

 

فقط دلمان به این خوش است که امیدواریم. چه، حضرتش امیدواران را دوست دارد.

 

/ 8 نظر / 4 بازدید
شادمهر

فرخی سیستانی: شرف و قیمت و قدر تو به علم و هنر است ---- نه به دیدار و به دینار و به سود و به زیان. التماس دعا اکبرجان! (علی! تو برای من همان اکبری!)

امیرعلی

سلام! مشابه اين داستهانها را زياد شنيده ام ولي دريغ از اثر! همان قضيه ورودي سالم.... التمااس دعا در اين شبهاي قدر ! يا علي مدد!

امیر طیبی

اکبر جان پیک رحمتت به دیده ام رسید.بر دلم نشست و جانم را صفا بخشید. حق نگهدارت.

واژگان دور، ملودی های نزدیک

درباره ی بند اول سوالی برام مطرح میشه که هی منصرف میشم. بگذریم ممنون از لطفت. همیشه نظراتت برام مفیده البته تا جایی که بتونم آهنگ ها رو حتی میکس هم می کنم که 40 ثانیه ی مفید ازش در بیاد.

واژگان دور، ملودی های نزدیک

گفتی امیدواران... یک شعر مولانا داره که عصار هم انصافا تاثیر گذار خونده و نام در خور "امیدواران" رو روش گذاشته بود: نومید مشو جانا کامید پدید آمد/امید همه جان ها از غیب رسید آمد نومید مشو گرچه مریم بشد از دستت/کان نور که عیسی را بر چرخ کشید آمد نومید مشو ای جان در ظلمت این زندان/کان شاه که یوسف را از حبس خرید آمد ای شب به سحر برده در یارب و یارب تو/آن یارب و یارب را رحمت بشنید آمد... که البته من هم در وبلاگم بخشی از اون رو قرار داده بودم

محمد تقی

از همه اینها گذشته خوانندگان را برگردن صاحب وبلاگ حقی است پس ما را هم از دعا فراموش نکنید![لبخند]

علیرضا نقی زاده

سلام همیشه بیش از قدرمان داده ای خدا تا کی شب قدرمان برسد و قدر این روح امانت از تو را بدانیم و از فرشتگانت بالاتر رویم خدایا از من بگیر هر آنچه مرا از تو می گیرد و به من عطا کن هر آنچه مرا به تو نزدیک تر و عاشق تر می سازد التماس دعا

رویا

ای داد بی داد[ناراحت]