449- هدفمندکردن یارانه‌ها

گویا از امروز قانون هدفمندکردن یارانه‌ها در ایران، اجرایی می‌شود.

 

من سیاست‌مدار و اقتصاددان نیستم که صلاحیت داشته باشم درباره‌ی درستی یا نادرستی اجرای این طرح صحبت کنم. آنچه که می‌دانم اینست که هرگاه به ایران می‌روم، می‌بینم مردم بیش از گذشته در روزمرگی‌های جان‌فرسایی باید دست و پا بزنند که حاصل سوءمدیریت است. می‌خواهد سوء‌مدیریت در حد یک نانوایی باشد، یا یک مدرسه یا یک شهرداری یا یک دولت.

 

برای کوچک‌ترین کاری که شاید جزو حقوق بدیهی یک شهروند است (گرفتن شناسنامه، نقدکردن یک چک، بردن خودرو به تعمیرگاه یا کارواش، خرید یک نان خوب یا میوه‌ی سالم، ثبت‌نام مدرسه ...) باید جنگید و این نه فقط مشکلی از بالا، که مشکلی است در سراسر اجتماع.

 

این‌طور وقت‌هاست که صحبت از زیبایی، هنر، اندیشه، آینده، محیط زیست، دانش، تعالی ... بی‌معنی می‌شود. زیرا تلاطم امواج زندگی به حدی است که شخص فرصت نمی‌کند لحظه‌ای از این رودخانه‌ی خروشان سربرآورد و نفسی بکشد و دمی تازه کند. باید جنگید و شنا کرد و تلاش کرد. تامین نیازهای اولیه‌ی هرم مازلو، مجال رسیدن به قله‌ی هرم را می‌گیرد.

 

این مشکلی است که گمانم قرن‌هاست داریم. آدمیان را فرصتی برای خودسازی نیست. فقط باید دوید. اگر مسیر، دایره‌ی بسته‌ای نباشد، دویدن نیز نیکوست. اما زمانی که از دویدن چیزی جز گذر زمان عایدت نمی‌شود چه؟

 

/ 11 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهتا

چقدر واسه خدا سخته قضاوت در مورد آدمای عصر جدید. هزار و یک جور علت و معلول اختراع شده که اون قدیما اصلن وجود نداشتن.واقعا با عدالت بهشتی و جهنمی کردن سخته.البته میدونم که دارم از دید محدود یه انسان به توانایی های خدا نگاه می کنم ولی خدائیش آدم می مونه تو کار خدا.

شقایق

انقدر ما در اون جامعه جنگیدیم و انقدر این حس تو ادم نهادینه می شه که وقتی می یاد در جوامعی که کمتر اینطورند زندگی کنه - حتی بعد از سال ها-، بازم احساس می کنه باید جنگید. من کسایی رو می بینم سالیان سال خارج از ایران اند. شرایط خیلی خوب زندگی ای دارند. اما هنوز احساس عدم امنیت دارند. و اینکه باید بجنگند واسه یه چیزی. حالا هر چیزی.

فرا

اه واقعا" راست می گی؟ شماها اون ور واسه اینا نمی جنگین ؟مگه میشه؟ خالی بندی می کنی ؟ من که باورم نمیشه؟ وافعا"؟ مگه همچین ارض موعودی هم وجود داره ؟ اشتباه نمی کنی ؟ راستی باید برم تو صف باز شدن صفحه اینترنت واسه برداشت پول یارانه ها. در ضمن هر چند مجالی برای فکر ,تعالی ,هنرو... وجود نداره ولی پول یارانه که داریم ؟

شادمهر

اينجاشو كاملاً موافقم و خوب گفتي: ..." بايد جنگيد."

مهدی رزاقی

سلام گفتن از این موضوع مثنوی هفتاد خرمنه و به جای گفتن به طراحها و مبلغهاش شاسی بهتر باشه بیشتر مخاطب رو تاثیرپذیران از آن قرار داد

گودرزي

نمي دونم اين رو شنيديد يا نه؟ كه پول‌هاي يارانه‌اي، پول‌هاي امام زمانند...!!! به راحتي هر چيزي رو به دين وصل مي‌كنند، متاسفانه...

رحیمیان

عدالت آخرالزماني: قيمت بنزين به نرخ جهاني، قيمت ماشين 2.5 برابر نرخ جهاني، درآمد يک هشتم درآمد جهاني؟ مدیریت: الگوی جهانی!!

فاطمه

باید مشغول این نیازمندیهای پست باشیم تا یاد خودمون و بد بختیمون نیوفتیم....اینقدر مشغول باشیم که...... این نسل جنگ دهه ی شصتی همیشه مورد ظلم بود...تا دنیا اومدیم که قحطی شد...بیشترین جمعیت رو تو مدرسه ها داشتیم...موقع دانشگاه قبول شدن رقابت زیاد بود...کارم از بس رقیب زیاده که پیدا نمی شه...موقع ازدواج هم بحرانی ترین زمان بود حالا هم که یارانه هامون هدفمند شد ...یه دفعه بگید بریم میریم دیگه.!!!!!!!!!!!!!

فاطمه

بنده خدایی تعریف می کرد زمانی که برای تحصیل آمریکا رفته بود...دقیقا مصادف شده بوده با هدفمند کردن یارانه هاشون....اون بنده خدا تعریف می کرد که 3 سال تو آمریکا قحطی شد...اما بعدش خوب شد....الله اعلم....!

ناصر

این پست شما اگر نگم عالیترین بود حداقل یک از بهترین پست هاست چون به نظرم یک مشکل رو خیلی خوب تحلیل و دلیل ریشه ایش رو در آوردید. البته امیدوارم به خاطر این پست وبلاگت فیل تر نشه!