599- چرا ظریف، وزیر محبوبی است؟

چند سال بود که مردم عادی برای استقبال از یک وزیر به فرودگاه نرفته بودند؟ چرا ظریف، وزیری است که طرفداران زیادی دارد؟ چرا یک نوشته‌ی او در فیسبوک، به‌راحتی 50هزار لایک می‌خورد؟ چرا محبوبیت او در شبکه‌های اجتماعی تنه به تنه‌ی هنرپیشگان و ورزشکاران می‌زند؟ گمان می‌کنم علاوه بر مساله‌ی هسته‌ای و اهمیت آن برای مردم ایران و جهان، نکات دیگری هم در شخصیت وی وجود دارد که می‌تواند الگویی برای مدیران دیگر کشور باشد. وی به صورت هم‌زمان واجد شرایط زیر است:

1- در سمت خود دارای تخصص و تجربه است.

2- دنیادیده است.

3- به‌خوبی می‌تواند با رسانه‌های خارجی، به زبان خارجی صحبت کند.

4- مرتب و خوش‌لباس است.

5- مو و محاسنش، آراسته است.

6- بلد است به‌خوبی بخندد و شوخی کند.

7- به‌روز است و می‌داند که چگونه از امکاناتی مانند فیسبوک، تویتر و یوتیوب استفاده کند.

8- اهل نوشتن است. خوب می‌نویسد و می‌تواند به فارسی تایپ کند. (کاری که بسیاری از تحصیل‌کردگان ما نمی‌توانند و برای انجام‌ندادنش بهانه می‌تراشند.)

9-  بلد است درست سخن بگوید. (دیپلماتیک صحبت می‌کند. می‌داند چگونه کلمات را به کار بگیرد. چگونه چیزی را که لازم است بگوید و چیزی را که لازم نیست نگوید.)

10- می‌داند که مذاکره ، امری است دوجانبه و فنون مذاکره را می‌شناسد.

*

اگر مورد دیگری به ذهن شما می‌رسد بگویید. این نوشته‌ی امیرعلی را هم ببینید.

/ 3 نظر / 7 بازدید
مهتا

سلام من هم مدتیه که به خصوصیات دکتر ظریف دقیق شدم... همش به این فکر میکنم اینها در اون 8سال وقتی بیرون گود بودن و از تواناییهای خودشون خبر داشتند چه حرصی می خوردن! و اینکه بابت عقب موندگیهای سالهای اخیر ما و خسارات مالی و معنوی که به تک تک ماها وارد شد و عمری که باید برای جبرانش صرف کنیم چه کسی پاسخگو خواهد بود؟

احسان

خب اگر بخوام طبق ادبیات بعضی اظهارنظرکنم که چرا دکتر ظریف وزیر محبوبی است باید بگم به علت عوام گرایی و پوپولیسم در رفتار ایشان! [متفکر]

سینرژی

با نظر آقا احسان کاملا مخالفم، چون پوپولیسم به معنی طرفداری کردن از حقوق و علایق مردم عامه در برابر گروه نخبه است و دارای مشخصاتی مانند عوام فریبی، تقدیس شخصیت، تعصب، تکیه بر توده های مردم، نداشتن ایدئولوژی مشخص، ضد امپریالیسم بودن و ... می باشد. اتفاقا آقای دکتر ظریف کاملا "خواص فریب" است! و توانست تیم مذاکره کننده مقابل که از کارکشته ترین دیپلمات های حال حاضر جهان هستند را مجاب به تایید تواقفنامه ای کند که در خواب آلودگی هنگام مصاحبه، از آن ابراز رضایت کردند و وقتی به کشورهایشان بازگشتند، متوجه امتیازهای داده شده، گردیدند و اقدام به تفسیر به رای و توجیه آن نمودند.