167- نکاتی درباره ایمیل (1)

هرروز ایمیل‌های فراوانی دریافت می‌کنم و چنین می‌اندیشم که برخی دوستان، نیاز به راهنمایی اندکی درباره کار با ایمیل دارند:

 

1- درست‌نویسی

وقتی ارائه بلیت اتوبوس، نشان‌دهنده شخصیت شماست، قطعا چگونگی ارسال یک ایمیل هم اهمیت بسیار بیشتری دارد. بنابراین ایمیل خود را تر و تمیز بنویسید:

الف- تا جایی که می‌شود آیین نگارش را رعایت کنید.

ب- یا درست انگلیسی بنویسید یا درست فارسی، فینگلیش ننویسید. هم برای شما بسیار بد است و هم پدر چشم خواننده را درمی‌آورد. به‌ویژه در نامه‌نگاری رسمی رعایت بفرمایید. من گاه در محل کار خود، نامه رسمی فینگلیش دریافت می‌کنم. آخر به فرستنده‌اش که معمولا دکتری مهندسی چیزی هم هست چه بگویم؟

پ- اگر لازم است از رنگ‌آمیزی و تغییر اندازه قلم استفاده نمایید.

ت- چه بهتر که نامه شما امضایی داشته باشد. تقریبا همه سرویس‌های ارائه‌کننده ایمیل به شما اجازه می‌دهند که امضا (Signature) برای ایمیل خود تهیه کنید. نام و نام خانوادگی، سمت، تلفن، نشانی و وب‌سایت محل کار خود را پایین ایمیل قید کنید. (البته اگر شغلتان محرمانه یا غیرقانونی نیست.) چه اشکال دارد دوستان شما، بدانند شما کجا کار می‌کنید و چگونه می‌توان با شما تماس گرفت؟

ث- اگر قصد مخفی‌کاری یا سرکارگذاشتن خلق‌ا... را ندارید و واقعا می‌خواهید استفاده جدی از ایمیل بکنید، طوری تنظیمش کنید که نام و نام خانوادگی شما به عنوان فرستنده بیاید. نه چیزهایی مثل A B، MagMag ، یا خود ایمیل (مثلا ali@ali.com) ... چه معنی دارد که مخاطب شما سردرگم شود که بالاخره این ایمیل از کیست؟

 

 

2- و انسان bcc را آفرید ...

باباجان ایمیل خوب می‌خواهی برای دوستت بفرستی بفرست، چرا اسم همه را در فیلد cc یا to می‌گذاری؟ وقتی می‌خواهید برای یک جمع از دوستان ایمیل بزنید هیچ لزومی ندارد که مخاطبان اسم یکدیگر را ببیند. گذاشتن اسامی در cc و to باعث می‌شود که ایمیل دوستان شما «کش رفته شود» و توسط مزاحمان اینترنتی مورد سوء استفاده قرار گیرد. مثلا ایمیل وبلاگ من silence1355@yahoo.com است. اگر این ایمیل دائما این ور و آن ور در فیلد cc قرار گرفته شود بعد از مدتی وارد فهرست افراد مزاحم خواهد شد و آنها با نرم‌افزارهای خود ایمیل‌هایی از طرف silence1355@yahoo.com به این طرف و آن طرف خواهند فرستاد. در صورتی که فرستنده‌اش اصلا من نیستم. به دوستانتان رحم کنید و این طوری ایمیل آنها را در اینترنت پخش نکنید. اسم خودتان را در قسمت to قرار دهید و اسم همه افراد باقیمانده را در قسمت bcc بگذارید. باشد که خداوند فضایی رایگان در بهشت نصیبتان کند. (به همین خاطر است که می‌بینید سایت‌های پربیننده ایمیلشان را به شکل متفاوت می نویسند. مثلا می‌نویسند silence1355 at yahoo dot com این کار باعث می‌شود نرم‌افزارهای خودکاری که کارشان ایمیل‌دزدی است، به در بسته بخورند.)

 

3- شاید که پلنگ خفته باشد ...

وقتی ایمیلی به شکل ایمیلی خودش، یعنی xxx@yyy.comمی‌آید به احتمال زیاد ویروس است. مثلا من اگر خودم به شما ایمیل بزنم، شما خواهید دید که از طرف Shortcut Weblog برایتان ایمیل آمده. اما اگر کار حضرات مزاحم باشد، ایمیل از طرف silence135@yahoo.com به شما خواهد رسید. معمولا چنین ایمیل‌هایی پیام‌هایی کاملا  قالبی و کلیشه‌ای دارند. مثلا Re: HI یا مثلا Microsoft Prize یا I love you یا موضوعات جنسی، جذاب یا سیاسی ... اگر چنین ایمیلی را باز کردید ضمیمه آن را اصلا باز نکنید. چون ویروس است. (معمولا ضمیمه این فایل‌ها پسوند txt، jpg، exe یا zip دارد. دقت کنید که شرکت‌های مهم هیچگاه ایمیل شخصی برای ارتقای سیستم یا خدمات نمی‌فرستند. همیشه در وب‌سایتشان چنین نکات فنی را قید می‌کنند و به مردم ایمیل نمی‌زنند.)

 

4- دودرشدن دوستان

ایمیل‌های دوستانتان را ندیده پاک نکنید. اگر نمی‌خواهید بخوانیدش آن را Mark as read کنید. سرویس‌دهندگانی مثل Yahoo اگر زیاد ایمیلی را ندیده پاک کنید فکر می‌کنند آن فرستنده، مزاحم شماست و بعد از مدتی آن را مستقیما به Bulk می‌فرستند. یعنی از جلوی چشم شما دورش می‌کند. آنوقت شما بدون اینکه بخواهید دوستتان را فیلتر می‌کنید و دیگر ایمیل‌های آن دوست را در Inbox نمی‌بینید و در نتیجه ایمیل‌های مهمی را که برایتان ممکن است بفرستد از دست خواهید دید. برای اینکه دوستانتان هیچوقت Bulk نشوند، ایمیل آنها را به Address Book ایمیل خود اضافه کنید. این طوری سرویس‌دهنده خواهد فهمید که آن شخص، دوست شماست و مزاحم نیست.

 

انشاءا... حوصله‌ای باشد بقیه‌اش را در فرصتی دیگر می‌نویسم.

 

 

پارسال پیرارسال همین روزها:

اهمیت دانش16-5-82

Login Name & Password Please 83-5-15

 

/ 13 نظر / 24 بازدید
نمایش نظرات قبلی
Solmaz

سلام :) .... آيين نگارش فارسی :) ... جالب و مهم بود ... موفق باشيد

حسين

مفيده علی جان مفيد مثل نکته های اکسلی ....!!!

ليشام

خداوند خيرتان دهاد! اميد آن كه با اي‌ميل‌زنندگان بهشتي محشور شوي ...

يكي از دوستان

1- من خودم هميشه وقتي فايلي برام فوروارد مي شه مي بينم براي چه کسانی فرستاده شده تا مجددا براي يک فرد فورواردش نکنم و باکسش را پر کنم و مسلما اسامي را از طريق to مي بينم .البته مي دانم که شما چنين استفاده اي از اسامي نمي کنيد چون بارها پيش آمده که ميلي تکراري از شما در يافت کرده ام . 2- همه مثل شما به اينترنت 24 ساعته با سرعت بالا دسترسي ندارند يا با کارت هاي ساعتي با سرعت افتضاح کار مي کنند يا مثل من در دانشگاه در حالي ميل چک مي کنند که چند نفر پشت سرشان مانيتور را نگاه مي کنند تا نوبتشان شود و يا در محل کارشان هستند در حالي که مانيتورشان مستقيما در تير رس رئيسشان است ، در نتيجه مسلما زماني براي سليقه به خرج دادن و فونت و رنگ تنظيم کردن و اصول نگارش رعايت کردن باقي نمي ماند . هرچند خود من در مورد اصول نگارش به دليل مهم بودن آن حساس هستم و با وجود مسائل بالا حدالامکان اين اصول رعايت مي کنم .

يكي از دوستان

3- خيلي از دوستان به تايپ فارسي مسلط نيستند و بنا به" دلايل خودشان" ، دليلي براي يادگيري نمي بينند و با توجه به سرعت پايين و موارد ذکر شده در بالا ! از فينگيليش استفاده مي کنند ، چون مسلما ادم دوست ندارد از يک دوست صميمي متن انگليسي در يافت کند . گاهي اوقات خود و کارهاي خود را بي عيب دانستن و پند و نصيحت هايتان واقعا خسته کننده مي شود . مطمئن باشيد فقط شما نيستيد که فکر مي کنيد و سايرين هم دلايلي از نظر خودشان منطقي ، براي کارها و تصميم گيري هاشان دارند

راه ميان‌بر

بابا خدا خير بده يك نفر هم انتقاد كرد. باز هم از اين كارها بكنيد. ممنون!

جاناتان

سلام.اين دقت و سليقه شما هميشه تحسين برانگيز بوده.

UB

اولا از بابت تبريک ممنون من شرمنده شدم. دوما شما می دونین چطوری شده که دو تا از دوست های من از تشکیلات همیوپاتی در یکی از کشور های حنوب ایران مرتب نامه الکترونیکی دریافت می کنن؟

امیر!

به نام خدا سلام آقا علي؛ خوبی؟ دستت درد نکنه. دوست داشتم بدونم با تمام اين تفاسير آيا شما خلاصه کتابی که برايتان فرستادم رو تونستید بخونین؟ خدا خيرت بده