219- جوزف باربرا

دیروز جهان یک انسان بسیار خلاق را از دست داد. کسی که در روزگاری که کامپیوتری وجود نداشت، تعداد زیادی از درخشانترین انیمیشنهای تاریخ را خلق کرد. خدا رحمتش کند. از آن جایی که بسیاری از دوستان به سایت بیبیسی فارسی دسترسی ندارند، عین خبر ر ا اینجا درج میکنم:

 

 

جوزف باربرا، یکی از دو خالق شخصیت های کارتونی محبوبی چون تام و جری، یوگی و دوستان، اسکوبی دو و عصر حجر، در سن 95 سالگی درگذشت.

جوزف باربرا به همراه شریکش هشت جایزه امی و هفت اسکار برایکارتون هایش دریافت کرده است.

وی و ویلیام هانا، از دهه پنجاه و پس از آنکه تام و جری را برای متروگلدوین مایر ساختند کمپانی خودشان را تاسیس کردند.

 

بری میر مدیر اجرایی کمپانی برادران وارنر در باره او می گوید: "شخصیت هایی که او به همراه شریکش ویلیام هانا خلق کرد، تنها سوپراستارهای کارتونی نیستند بلکه اجزای محبوبی از فرهنگ پاپ آمریکایی هستند."

 

هنگامی که طرح های جوزف باربرا در جوانی به مجله های کارتون راه پیدا کردند او به دنیای سینما و تلویزیون وارد شد.

 

تام و جری

جوزف باربرا در سال 1937 با ویلیام هانا در کمپانی متروگلدوین مایر ملاقات کرد و مدتی بعد آنها یک گربه و موش به نام های تام و جری را خلق کردند.

همراهی هفده ساله آنها برای ساخت کارتون های تام و جری هفت جایزه اسکار و 14 نامزدی اسکار برایشان به ارمغان آورد.

 

پس از تاسیس کمپانی هانا-باربرا آنها شخصیت های کارتونی محبوبی چون عصر حجر خلق کردند.

 

در طول دهه های بعدی هانا و باربرا 300 قسمت کارتون و بیش از 3000برنامه نیم ساعته کارتونی تولید کردند.

 

نیم قرن محبوبیت

نزدیک به نیم قرن است که شخصیت های کارتونی جوزف باربرا و ویلیام هانا در تلویزیون به نمایش در آمده است اما همچنان کارتون های آنها در سراسر جهان به نمایش در می آید.

 

تقریبا اغلب کارتون های هانا و باربرا در ایران در طی نیم قرن گذشته به نمایش در آمده اند و به علاوه این کارتون ها به شخصیت های محبوب میلیون ها نفر در جهان بدل شده اند که هنوز تی شرت ها و محصولاتی با تصاویر آنها را می خرند.

 

عصرحجر

پس از آنکه یک نظرسنجی نشان داد بیشتر مخاطبان کارتون هکلبری هوند را بزرگسالان تشکیل می داد، کارتون عصر حجر در سال 1960 به عنوان یک برنامه خانوادگی ساخته شد.

 

کارتون عصر حجر برای خانواده ها ساخته شد وبه سرعت محبوبشد

ماجراهای فرد فلینستون و دوست صمیمی اش بارنی روبل بلافاصله به محبوبیت چشمگیری دست یافت.

 

جوزف باربرا تا سالهای واپسین عمر به کار ادامه داد و به همراه هانا هشت جایزه امی که اسکار تلویزیونی تلقی می شود دریافت کرد.

 

وی روز گذشته در خانه و در حالی که همسرش بر بالینش بود درگذشت.

 

لینک خبر

 

خبر ویدئویی

/ 9 نظر / 37 بازدید

سلام. حداقل الان که در آستانه ۳۰ سالگی هم هستیم گاهی حرکات تام و جری را در تشبیه ها برای خنده و سرگرمی استفاده می کنیم. پختگی و عمق در انها موج می زند.خدایش رحمت کند.

ub

عصر حجر- شاهکار کم نظيری است که هرگز از آن سير نمی شوم

فاطمه

خدا رحمتشون کنه...دستش درد نکنه...کودکيمون با اين کارتونها يه رنگ و بوی و حال و هوای ديگه ای پيدا کرد...يادش به خير...کارتون تام جری با گذشت اين همه سال اما هنوز جديد و تازه است و با هر قسمت کارتون که بيشتر از ۲۰ بار ديه ام هنوز برام خنده داره!!

ناصر

ببينم اين تام و جری دو سری هستند؟ اينهايی که شما هم عکسشون را گذاشتی و اونهایی که ظاهرا قدیمی‌تر هستند که به نظر من هم قیافه‌هاشون بهتره هم داستان‌هاشون ... اين به خاطر اينه که مال شرکت‌های مختلف هستند يا دليل ديگری داره؟

محمد

يادش بخير. برنامه کودکهای ايرانی اون موقع هم خيلی جالب بود. مدرسه موشها٬ بازم مدرسه ام دير شد ... بچه بود بچه های قديم

سينرژی

پرفسور بالتازار٬ بامزی٬ تنسی تاکسيدو٬ مهاجران٬ بنر٬ دختري به نام نل٬‌ برادران شيردل٬ حنا دختری در مزرعه٬‌ هاچ زنبور عسل٬ چوبين٬ سه کله پوک٬ مداد جادو٬ محله برو بيا٬ علی کوچولو٬ مدرسه موشها و ...

ريحانه

اين تام و جری رو تو دانشگاه داشتند نقد می کردند. جناب نقاد ميفرمود موش جری نماد اسراييل تام نماد اعراب و سگ نماد آمريکاست و به جنگ های ۶ روزه و کمپ ديويد اشاره دارد!!!!

میثم

بیچاره بچه های امروزی! چه مزخرفاتی رو به عنوان برنامه کودک نگاه میکنند. کارتونهای زمان خودمون رو که با کارتونهای الان مقایسه میکنم...