534- دوسال و نیم گیاه‌خواری

نزدیک به دو سال و نیم از گیاه‌خواری من و همسرم می‌گذرد.
البته اگر بخواهم دقیق‌تر بگویم، ما خوردن گوشت قرمز و گوشت پرندگان را کنار گذاشته‌ایم و گاهی (مثلا ماهی یکی دوبار) ممکن است غذای دریایی مانند ماهی و میگو بخوریم.

در این مدت، مشکل خاصی مانند کم‌خونی هم نداشته‌ایم و آزمایش‌های رایج پزشکی هم نشان می‌دهد که کمبود خاصی در بدن ما نیست. تنوع غذاهایی که می‌خوریم بسیار بیشتر از غذاهای افرادی است که اگر یک روز مرغ و گوشت نداشته باشند نمی‌دانند چه درست کنند.

تمام خورش‌های رایج ایرانی مانند قیمه و فسنجان و قورمه‌سبزی را با قارچ درست کرده‌ایم و غذاهایی مانند استامبولی و ماکارونی و لازانیا را هم با سویا. کتلت هم با سویا بسیار خوشمزه از آب درمی‌آید و تفاوتی با کتلت گوشتی ندارد.

حتا آب‌گوشت (یا درست‌تر بگویم آب‌بی‌گوشت!) را هم با استفاده از حبوبات درست کرده‌ایم و واقعا هم غذای لذیذی شده است.

من چون معمولا بدنسازی سبکی هم انجام می‌دهم از مکمل سویا استفاده می‌کنم که جانوری نیست و خوشبختانه در اینجا (امارات) به‌راحتی قابل تهیه است. بنابراین گیاه‌خواری مانعی بر سر راه ورزش هم نبوده است.

معمولا افراد می‌پرسند دلت برای غذاهای گوشتی تنگ نمی‌شود؟ خیلی بخواهم روراست باشم باید بگویم گاهی دلم برای کله‌پاچه تنگ می‌شود!

به هرحال، در این دو سال و نیم، چندان صحبتی از گیاه‌خواری نکرده بودم، گفتم گزارشی از عملکرد این مدت داده باشم!

پیشنهاد می‌کنم نگاهی هم به پیوندهای زیر بیاندازید:

کانون انسان پاک، زمین پاک

انجمن گیاه‌خواران ایران

یک آبادانی گیاه‌خوار، قوی‌ترین مرد آلمان

گیاه‌خواران مشهور تاریخ (نیوتن، اینشتین، ادیسون، ...)

/ 2 نظر / 4 بازدید
ناصر

در مورد بدنسازی چیزی لو نداده بودی ها! میگم اون روز توی مسابقات زیبای اندام نفر اول جهان خیلی شبیه تو بود من فکر نکردم تو باشی! [چشمک] فقط خواست باشه با این مکملهایی که میخوری دوپینگی از آب در نیایی![خنده] در مورد کله پاچه هم فکر کنم فقط دلت برای (چایی - نوشابه) تنگ میشه که اون هم به فضا و خاطره هاش ربط داره نه به غذا و مزه اش این جمله آخر جدی بود!

مهتا

تمایل به گیاه خواری من اما دلیل دیگه ای داره:) من خودمو دچار یه وسواس تو خوردن گوشت می بینم.نمیدونم چی شد که درگیر این عقیده شدم.دو سه سالی هست که هر وقت گوشت میخورم به زنده ی اون حیوون فکر میکنم.و نمیتونم لقمه مو قورت بدم. به محض دیدن کله پاچه میگم ما سر یه گوسفند زنده با پاهاشو گذاشتیم تو دیزی آب جوش روش نمک زدیم و داریم می خوریمش. وقتی بال پخنه ی یه مرغ میره زیردندونم میگم یه مرغ زنده تو حیاط داره میره من الان پریدم بالشو گاز گرفتم میخوام قورتش بدم.بعد یه مرغ با پرشو میارم جلوی چشمم.و احساس نارضایتی حیوون از کارم رو حس می کنم.جدا از اون کلی هم چندشم میشه. دیگه با این افکار محاله من بتونم راحت یه غذای گوشتی( مخصوصا با استخونشو )بخورم.