۱۱۷- ماه به رقص آمدن

آمد بهار جان‌ها، اي شاخ تر به رقص آ<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

چون يوسف اندر آمد، مصر و شكر به رقص آ

چوگان زلف ديدي، چون گوي دررسيدي

از پا و سر بريدي، بي پا و سر به رقص آ

تا چند وعده باشد، وين سر به سجده باشد

هجرم ببرده باشد، رنگ و اثر به رقص آ

كي باشد آن زماني، گويد مرا فلاني

كي «بي‌خبر» فنا شو، وي «باخبر» به رقص آ

(مولانا)

...

من علاقه‌ای به بحث درباره اين كه نخوردن و نياشاميدن -يا خوردن و آشاميدن- مضر يا مفيد هستند ندارم. برايم هم -حقيقتش- خيلی مهم نيست كه هلال ماه بعدی كی درمی‌آيد يا چرا حداقل در خاك ايران‌زمين، طبق قوانين علمی نمی‌آيد و نمی‌رود تا علوم فيزيك و نجوم ضايع نشوند حداقل. از خيلی از آداب و اوراد وارده و مستحبه و شبيه آن هم كلا بی‌خبرم ...

برای من، اين ماه يك بهانه است برای شناخت مبدا و اتصال به آن! سفره‌ای پهن كرده و دعوتمان كرده، ما هم می‌رويم می‌نشينيم. اگر هيچ به ما نرسد، همان دعوتش را هم عشق است! اين ماه، فرصتی است برای كانكشن! دمی هم كانكت شويم و با خدا گپی بزنيم و پشت فيلتر و اين حرف‌ها نمانيم، راضی هستيم. خدايا! تو كه اهل فيلتركردن نيستي؟

 

(اين نوشته، كمی به نوشته سال گذشته‌ام درباره رمضان شبيه شده است. ببخشاييد خلاصه!)

/ 8 نظر / 4 بازدید
nima

سلام رفيق قديمی!‌ از اينکه سر زدی بهم ممنونم. دوست مشترکمون که بار و بنديلش رو بست رفت خارجه! ما باید هوای همدیگه رو بیشتر داشته باشیم. - این غزل حضرت پدرم که اینجا گذاشتی باعث انجذاب من شد! نزدیک بود بلند شم جلوی خلایق امرش رو اجابت کنما! خوب شد این کار رو نکردم! وگرنه حراست دانشگاه احضارم می کرد. :) آخه من تو سايت دانشگام!

مهديار

سلام آقا خدا قوت هنوز مشغولي يا علي

دوست قديمي

سلام . اميدوارم سالی بهتر از سال گذشته در پيش رو داشته باشيد .

صدري زاده - از رودكي تا شهريار

سلام علی . ما هر روز و هر ماه و هر سال ميهمان خدا هستيم . ماه رمضان را از بچگی دوست دارم . مادرم ما را سحر بيدار می کرد . برايم عجيب است که فرزندم هم همين احساس خوب را دارد . امسال به دليل مسئوليتی که به من محول شده چند روزی را بايد در سفر باشم . وقتی از سفر برمی گردم ابتدا کلبه را گرد گيری می کنم بعد هم تنی به آب می زنم . در اين صورت احساس سبکی می کنم . در پناه حق باشيد . راستی تعدادی مهندس ساختمان برای بنادر شمال و جنوب کشور نياز داريم . سابقه کار اجرايی بالای هفت سال داشته باشند .

CARLOS

درود، پس از چندين ماه بازگشتم... با دلی آکنده از اندوه... هر آنچه که ساليان درازی در دل داشتم بر زبان آورده ام... هر آينه... نوشتاری که پيش روی شماست بر گرفته از دست نوشته های رويداد نگارانی است که آموزگاران ايرانی باور به درستی گفتارشان دارند... بياييد بخوانيد و داوری کنيد ... و هرکجا دروغی يافتيد بگوييد تا همگان بدانند...

nirvana

ای دوست !تو اگر در طپش باغ خدای را ديدی همت کن و بگو ماهی ها حوضشان بی آب است ...در پناه مهر باشی

erfan

سلام دوست خوب از خواندن مطالبت بسيار بهره بردم به اميد نوشتاری ديگر .شاد زی.