388- بازشناسی

وقایعی که در کشورهای اسلامی یا جوامع مذهبی رخ می‌دهد و آرامشی که در کشوری مثل سوئیس وجود دارد که قاضیان آن از بیکارترین افراد هستند و معضلات همیشگی ما مسلمانان و جنگ همیشگی مذهب علیه مذهب -به تعبیر شریعتی عزیز-  و رویدادهای صدساله اخیر ایران و معضلات پایان‌ناپذیر خاورمیانه و جهان سوم ... هر اندیشه‌ای را که اندکی هم جستجوگر و پویشگر باشد و به‌ویژه اگر مانند من دغدغه‌ی مذهبی هم داشته باشد، به اندیشیدن وامی‌دارد که مراد از ظهور پیامبران و معرفی و توسعه‌ی مذهب واقعا چه بوده است؟ نه این که جامعه‌ای در آرامش و دادگری و احترام و زیبایی برپا شود؟  آیا هیچ کشور اسلامی سراغ داریم که تا صدسال دیگر قاضیانش بیکارترین مردم باشند؟

 

و این پرسشی است که یک مذهبی – در دنیای امروز- باید از خود بپرسد که اساسا چرا مذهبی است و دین قرار است چه چیزهایی را به او بدهد؟ کارکرد دین و ضرورت دین چیست و تا کجاست؟

و چه نیک است که در خود و پیرامون خود، می‌بینم بسیاری از ما به تکاپو افتاده‌ایم که باورها و اندیشه‌های خود را بازبینی کنیم تا سره را از ناسره و خرافات را از حقیقیات بازبشناسیم.

/ 12 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهدی

من خودم چند وقته دارم فکر می کنم که کارکرد دین اگر ساختن انسان خوبتریه پس برای چی ما توی کشورهای اسلامی تا این حد مشکل داریم بعضیا می گن این اسلام اصلی نیست پس یکی بگه این اسلام اصلی کجاست که از اولش تا حالا هیشکی پیداش نکرده.

امید

این موضوع بسیار مهم دغدغه و دل نگرانی زیادی برام ایجاد کرده، شخصا تو خیلی از موارد به بن بست رسیدم دلایل قانع کننده ای پیدا نمی کنم شاید واقعا این موضوع صحت داشته باشه که مذهب یک امر شخصی و فردی است خیلی از قوانین مذهبی رو نمیشه به کل نوع بشر تعمیم داد بعضیهاش واقعا جالبه که در متن دستور مذهبی از نوع انسان صحبت شده نه از مسلمان یا شیعه و البته به سختی میشه پذیرفتش در مورد آمار شیعه که تحقیق کردم متوجه شدم نسبت تقریبا یک به سی و پنجاصلا نمیتونه قوانین عالم پسند و فراگیر ارائه کنه به قول دوستمون اسلام واقعی پس کجاست؟ اصلا اسلام واقعی چیه؟ مسلمون واقعی چطور فردی؟ معیارها چیند؟ شاید واقعا اینطوری باشه که در غرب مسلمان هست و اسلام نیست حداقل تلاش، نظم، احترام، تفکر و تعقل، نوعدوستی و .... که خیلی بیشتر از کشور ماست که مدام دم از اسلام و شیعه میزنیم و به نظر میرسه که همین برا موفقتر بودنشون کافیه نمیتونم باور کنم کسی که یک عمر زحمت میکشه دارائیشو ، زندگیشو و سلامتیشو فدا میکنه تا بتونه فلان دارو یا وسیله رو برای آرامش و سلامت نوع بشر درست کنه به خاطر اینکه نماز نخونده یا پیامبرش محمد نبوده یه راست بره جهنم اص

امید

اصلا جهنم چیه؟ بهشت کجاست؟ به سریالها و فیلمهاشونو دقت کنید: پرستاران، ناوارو، محمد آخرین پیامبر و.... واقعا نگرانم نگران دین و مذهبی که برام به ارث رسیده غیر این هیچ دلیل محکمی برای مسلمانی و شیعه بودنم ندارم..... به قول همشهری ما: قومی متفکرند اندر ره دین قومی به گمان فتاده در راه یقین میترسم ازنکه بانگ آید روزی کای بیخبران راه نه آنست و نه این و در این راه متاسفانه از دست طلبه ها و رو حانیون هم کمکی بر نمیاد چرا که قریب به اتفاقشون اطلاعات قدیمی دارند. اصلا بروز نیستند به راحتی نمیتونند با مردم امروز ارتباط برقرار کنند ماهم نمیتونیم به راحتی باهاشون ارتباط برقرار کنیم حرف قانع کننده ای برای حرفهاشون ندارند و بر این باورم که خودشون هم به دانسته هاشون اونطور که باید اعتقاد ندارند شاید صرفا طلبگی و رو حانیت براشون یه شغله و بس .......... حرف بسیار است کاش راهی بیابم تا بدانم

میثم

اقا در جواب سینرژی در مورد اینکه عیب از مسلمانی ما هست یا نه به نظرم میشه به این ایه از قران استناد کرد که " یا ایها الذین امنوا امنوا" آیه 136 سوره نساء

امیرعلی

بعد از مدتها به روزم! و اتفاقا موضوع نوشته های از این به بعدم حول همین سوالی است که شما در این پست مطرح کرده اید و مهندس سینرژی هم آن را دغدغه خود دانسته اند! امیدوارم با راهنمایی و کددهی شما مطلب استخوانداری از آب در آید! یا علی مدد!

مهتا

سلام من نظر دیگه ای دارم. منم میدونم خارجیا پیشرفتشون 200 برابر ما مسلموناس.همه جا موفق ترن.بهتر فکر میکنن.اما دلیلش تو اسلام و بی دینی نیست. ببینین اگه اونا آدم منظم دارن یا سیستم مکانیزه.عوضش ما هم چند برابرشون آدمای خداشناس داریم که از زندگیشون واسه آرامش دیگران یا رضایت خدا میگذرن.ما اتفاقاتیو اطرافمون میبینیم که اونا وجودشو باور ندارن.اما از بس زیاد میبینیم واسه مون عادی شده. ... حالا اینکه چرا ما با اون تمدن ازشون عقب موندیم ،بله ،دلیلش برداشت اشتباهمون از اسلامو مسلمونیه. اونا در کنار روابط آزاد زن ومرد ،این خوبیرو دارن که اگه زناشون سه روز تو شرکت موندن و رو یه پروژه کار کردن واسه ش حرف در نمیارن.البته هر جا محدودیتی هست،به نظرم برداشتنش لیاقت میخواد.شاید حالا دیگه جامعه ی ما لیاقت بعضی اصلاحاتو نداره و اگه راحتش بزارن کلی سوء استفاده میکنه و البتهاینا اصلا" ریشه در اسلام ما نداره.بلکه ریشه در تاریخ، محدودیتها ، رنجها و کلا" سابقه ی برخورد حاکم با رعیت در جوامع جهان سوم داره. بحثش مفصله .قلم منم شدیدا" ناتوان. بابام دیشب جمله ی جالبی گفتن.نمیدونم از خودشونه یا همه شنیدن و معروفه

مهتا

گفتن: لیاقت هر جامعه اب همون حاکمیه که داره بهشون حکومت میکنه. اگه لیاقتشون چیز دیگه ای باشه خود به خود حاکمشون عوض میشه. البته طبق اصول کافی قراره انقد اوضاع ازینی که هست بدتر بشه تا منتظری بیاد و بگه کجای کاریمو خودش کارو تموم کنه.

سارا

سلام. چرا ؟ نمی دونم چرا اینقدر منفی؟ اینقدر ایراد؟ شاید چون اینقدر نکات منفی در اطراف ما زیاده که نمی تونیم چیزای خوبی که اطراف ماست و در هیچ جای دنیا نیست رو ببینیم. شاید این چیزای خوب اینقدر کم و کم ارزشند که ارزش صحبت کردن رو ندارن. اگه خوب فکر کنیم آیا همین طورن؟ شاید اصلا از بچگی یاد نگرفتیم مثبت ببینیم . شاید دیگران به ما تلقین میکنند که ما چیز خوبی نداریم که در موردش صحبت کنیم. شاید مد شده که همش ایراد بگیریم. شاید راحتترین کار ایراد گرفتن باشه. شاید اگه ایرادا رو بگیم اون هم از دید کسی که چند ساله در خارج زندگی میکنه اون هم در یک کشور عربی اثر مثبتش بیشتر از منفیشه.و هزار شاید دیگه. ولی شما بگید چرا.

رحیمیان

نظری وجود دارد مبنی بر تفاوت دین و مذهب. دین اعتقاد به افریدگار و دنیای دیگر است و مذهب اعتقاد به شیوه خاصی از زندگی که متولیان ان تصور می کنند دیگران باید از آن تبعیت کنند. بنابراین دین به آزادی فردی احترام می گذارد در حالیکه مذهب سعی دارد همه را یک شکل نماید چنان که خود می پسندد. صرفنظر از اینکه چنین نظری درست است یا خیر به نظر من سوابق تاریخ بشری نشان می دهد وقتی مذهب تبدیل به یک نهاد می شود هدف آن بقای خود می شود و برای حفظ بقا از هر ابزاری استفاده می کند به خرافات گرایی و ایجاد نماد متوسل می شود، عقلانیت را سرکوب می نماید، جهل را رواج می دهد و بر موج ناآگاهی مردم سوار می شود، دچار استبداد می شود، دچار چندگانگی می شود و عده ای را بر عده دیگر ترجیح می دهد... و نتیجه می تواند غیر از فقر، بیداد، جنایت.. باشد؟!

ناصر

من هم فکر میکنم برداشت اشتباه که اکثر اوقات هم به عمد هست و نه سهوی باعث خیلی از مشکلات میشه نمونه اش همین عید غدیر که داره یک جوری مطرح میشه که دین اسلام رو که به نظرم خیلی هم دمکراتیکه کاملا دیکتاتوری جلوه بدهد! البته بحثش طولانیه ولی خواستم یک مثال از برداشتهای غلط از واقعیتها بزنم