517- کره، آلمان، ایران

ماه گذشته، شرکت کره‌ای سامسونگ، نوکیا را از جایگاه بزرگترین تولیدکننده‌ی تلفن همراه به زیر کشید و جای آن را گرفت. دیروز هم گوشی جدید Galaxy SIII را روانه‌ی بازار کرد ...

*

کره‌ی شمالی و کره‌ی جنوبی، زمانی یکی بودند. مانند ما سال‌ها جنگ و اشغال بیگانگان را تجربه کرده بودند. گذشت و این دو کشور از هم جدا شدند.

اکنون بین مردم این دو کشور، فرهنگ این دو کشور، فناوری این دو کشور، جایگاه این دو کشور ... فاصله ای است میان دوران پارینه‌سنگی و قرن بیست و یکم. مردم که همان مردم بودند. چه شد؟ تفاوت از کجا بود؟

کره‌ای ها هم مثل آلمانی‌ها و ما ایرانی‌ها، تقریبا یک گروه کوچک در جامعه‌ی جهانی هستند. شاید تقریبا صد میلیون نفر کره‌ای زبان، صدمیلیون نفر آلمانی‌زبان و صدمیلیون نفر ایرانی‌زبان داشته باشیم. ولی جایگاه هریک از ما در معادلات دانش و فناوری و صنعت کجاست؟ و چرا؟

به یاد نوشته‌ی نوشگاه درباره‌ی آلمان و آلمانی‌جماعت افتادم. خواندنش خالی از لطف نیست.

/ 3 نظر / 4 بازدید
رحیمیان

تفاوت کیفیت زندگی دو کره با وجود تشابهات انسانی و فرهنگی و ویزگی های اقلیمی و جغرافیای و منابع طبیعی نشون میده که چقدر تفاوت در سیستم اداره کشور می تونه تاثیرگذار باشه.

امیرعلی

سلام. در سفر حج مسلمانان کشورهای مختلفی از اندونزی گرفته تا بنگلادش و هند و پاکستان و ترکیه و اروپا را دیدم و عمیقا از مشکلات فرهنگی خودمان متاثر شدم. جالب اینکه جماعت ایرانی بلااستثنا اقوام دیگر از عرب و غیر عرب از شرقی و غربی را مسخره می کرد وسبک می شمرد! فارغ از اینکه "ما چرا اینگونه شده ایم" به نظرم باید راهی برای برون رفت از این وضعیت یافت. هر چند که بدون یافتن علت، درمان غیر ممکن است. به هر حال آلمان و کره پیشکش! به نظرم ما باید حسرت پیشرفتهای مادی و معنوی اهالی ترکیه و اندونزی و مالزی و هندوستان را بخوریم! چه بسا به زودی پاکستان و افغانستان!

رضا

اکبر آقای عزیز مثل اینکه یادت رفته توی ایران وردپرس فیلتره؟! [ناراحت]