473- CPR

هشت‌سال پیش این افتخار را داشتم که در کارگاه عملی آموزش CPR (احیای قلبی ریوی) که آقای رمضان حاجی‌علیرضایی مدرس آن بودند شرکت کنم. افتخار از آن جهت، که جناب حاجی‌علیرضایی –که امیدوارم زنده و پاینده باشد- برترین مدرس CPR ایران و به قولی CPR-Man کشور ماست.

به جز من و یکی دو نفر دیگر، همه‌ی شرکت‌کنندگان کارگاه، پزشک بودند. یعنی دست‌کم هفت‌سال پزشکی خوانده بودند و بعضی از آنها سن و سالی داشتند.

به‌جرات می‌گویم که همه‌ی ما محو صحبت و اجرای برنامه‌ی ایشان شده بودیم و جالب است بدانید که تمام پزشکان شرکت‌کننده فهمیدند که اصلا تا آن روز نمی‌دانسته‌اند CPR درست یعنی چه! حتا مراحل صحیح پیش از ماساژ قلبی یعنی سه مرحله‌ی کلیدی ABC را هم به شیوه‌ی استاندارد آن نمی دانستند.

جناب حاجی علیرضایی چقدر دلش خون بود از اجرای غیراستاندارد این مهارت، که منجر به مرگ بیماران اورژانس می‌شود. باورهای غلطی مانند این که می‌گویند CPR صحیح وقتی است که حتما دنده‌ی بیمار بشکند! یا این که روی تخت معمولی بیمارستان بیمار را CPR می‌کنند، در حالی که باید حتما این کار روی زمین سفت یا روی تخت ویژه انجام شود، یا این که پس از پنج‌دقیقه بیمار را رها می‌کنند و ملافه رویش می‌کشند، در حالی که خود ایشان می‌گفت بارها شده تا نیم ساعت و حتا دو ساعت و نیم CPR کرده و موارد موفق زیادی داشته که پس از این مدت طولانی به زندگی بازگشته‌اند، حتا این که آمبولانس و هلیکوپتر اورژانس استاندارد نداریم و ...

روش‌های جلوگیری از خفگی مانند اجرای صحیح مانور هایملیخ (برای نوزاد تا بزرگسال) را هم زیر نظر ایشان آموختیم و واقعا کارگاه پربار و مفیدی بود.

نمی‌دانم آیا صدا و سیمای ایران وقت دارد در کنار پخش فوتبال و برنامه آشپزی چنین برنامه‌های مهمی هم پخش کند یا نه؟ راستش بعید می‌دانم که حتا پنج درصد از پدر و مادرهای ایرانی هم بلد باشند هنگام خفگی فرزندان، به شکل صحیحی اقدام به خروج جسم خارجی از گلوی آنها بکنند و معمولا سهم عمده آنها در این مواقع جیغ و داد و گریه و ایجاد بحران و دست به دامن خدا و پیامبرشدن است و بیشتر مواقع یک نفر باید در این میانه، مادر را نجات دهد که از دست نرود. تنها کاری که همه بلدند، کوبیدن به پشت فرد است!

مگر آموزش یک مهارت حیاتی و تکرار آن در تلویزیون کار مشکلی است؟ ... من که مدت‌هاست تلویزیون ایران را ندیده‌ام، ولی واقعا امیدوارم چنین برنامه‌هایی داشته باشد.

*

در کشورمان از این معلمان بزرگ و گمنام کم نداریم. دیروز داشتم درس‌های ایشان را مرور می‌کردم، خواستم یادی از ایشان کرده باشم. اگر شما هم خواستید CPR بیاموزید پیشنهاد می‌کنم حتما زیر نظر ایشان اقدام به یادگیری کنید.

/ 2 نظر / 11 بازدید
میثم

آقا پنج درصد کجا بوده! نیم درصدمون هم بلد نیستیم (من جمله خود من)!

مهتا

من یه بار واسه یاد گرفتن تزریقات و آمپول زدن تو یه کلاس هلال احمر ثبت نام کردم که از قضا چند جلسه ش یادگیری کمک های اولیه بود. یادم میاد که کلاس فوق العاده مفید ی بود برام. یه بارم که یکی از کلاساشو به خاطر بارون شدیدی که می بارید نرفتم غیبت کردم.از هلال احمر بهم زنگ زدن گفتن تو بدرد این کا نمیخوری.تو که با یه بارون کوچیک نشستی تو خونه ت محاله تو سیل و زلزله و حوادث دیگه بیای بیرون و به کسی کمک کنی:)