525- ایران‌گردی-1

1- با پرواز شارجه (Air Arabia) آمده‌ایم. تمام هواپیما به جز چند نفر، مسافران یک تور سیاحتی-زیارتی از شیعیان بحرینی هستند. شوقی دارند در سفر به ایران که دیدنی است.

2- هشت‌سال پیش، همان روزهای نخستین ورودم به دبی، یک شب گوشی موبایلم را روی نیمکت ایستگاه اتوبوس جا گذاشتم (و البته دیگر هم خبری از آن نشد.) از آن شب تا کنون، دیگر هیچ وسیله‌ای از دست ندادم و کسی دستبردی به اموالم نزد. حتا یک‌بار که در یک نمایشگاه شلوغ، کیف پولم را (که کارت شناسایی و کارت‌های بانکیم داخلش بود) در یک غرفه جا گذاشته بودم، صاحبان آن غرفه در کمال امانت‌داری کیف را به من برگرداندند. یکی دوبار دیگر هم وسایلم را گم کردم و باز دیگرانی بودند که به من برگردانند.

عوضش هفته‌ی پیش که وارد ایران شدیم، در نخستین روز استفاده از متروی تهران، عینک آفتابیم را زدند! این کار البته در کمال مهارت انجام شد و من هرچه فکر می‌کنم چگونه این کار را کردند کمتر به نتیجه می‌رسم.

3- خیابان‌های تهران و شهرستان خودمان واقعا زیباتر از سال گذشته هستند. باید به عملکرد شهرداری‌ها آفرین گفت.

4- قیمت میوه‌جات برای ما خیلی مناسب است. مثلا گیلاس و آلبالو با قیمت یک‌پنجم دبی قابل خریدن هستند. ولی مشخص است که قیمت برای شهروندان خیلی گران است. شاید هم مساله صرفا به تفاوت چشمگیر ارزش تومان برگردد. دوسال پیش هر 250 تومان معادل یک درهم بود، الان 500 تومان. طبیعی است که قدرت خرید ما دوبرابر شده باشد.

5- بکی از بستگان، دو سال پیش در منطقه صادقیه تهران خانه به قیمت حدود متری یک و نیم میلیون تومان خریده. الان همان خانه شده متری 4 میلیون تومان! به یاد دوران دانشجویی در دهه‌ی 70 می‌افتم که با فقط 3 میلیون تومان می‌شد یک خانه در تهران خرید و هیچکدام از ما حتا 50هزارتومان هم نداشتیم و به یاد همکارم می‌افتم که در دهه‌ی 60 با 300هزارتومان چه خانه‌ای در شهرک غرب گرفته بود. (یعنی ظرف سی سال، قیمت مسکن تقریبا هزار برابر شده است.)

6- دوستانی قدیمی و صمیمی را پس از 10-15 سال دیدم و حجم عظیمی از خاطرات برایم زنده شد. دوستی‌های دوران دانشگاه، واقعا قابل مقایسه با دوستی‌های دوران مدرسه و محل کار نیست.

7- امکان ندارد طبیعت شگفت‌انگیز ایران را ببینی و از ناتوانی مدیران ما در استفاده‌ی متوسط (بهینه که جای خود دارد) حرص نخوری!

/ 5 نظر / 5 بازدید
ناصر

امیدوارم روزهای خوشی در کنار خانواده داشته باشید ما هم از این که توفیق شد و دوباره با دوستان و از جمله شما دور هم جمع شدیم خوشحالیم اراده شما در پیگیری امور اینترنتی از جمله به روز کردن وبلاگ حتی در مسافرت ستودنی است به امید دیدار مجدد

میثم

امکان ندارد حرص نخوری ...

رحیمیان

چه خوب که بازدیدیم، دیدار آشنا را!

شادمهر

خوش آمدي. خوش بگذرد.

لیشام

علی جان :) اگه هنوز ایرانی و وقت داری دعوت می‌کنم یه سر بیایی محل کار ما این زنبورها رو نشون‌ت بدم :)