536- سرعت آرام

البته دنیا، دنیای سرعته. ولى گاهى سرعتت رو کم کن. غذا رو نه براى اتمام، که براى درک عطر و طعم هر لقمه بخور. فوتبال رو نه براى نتیجه که براى لذتش بازى کن. به جاى ختم انعام گرفتن فقط چند آیه‌ش رو از زبان یک قارى خوب گوش کن. به جاى تندتند غزل حافظ و سعدى خوندن چند بیتش رو با صداى شجریان گوش کن. یک صفحه از یک کتاب خوب رو کلمه به کلمه مزه کن. به جای ماشین با دوچرخه یا پیاده مسیرى رو طى کن و خوب منظره‌ها رو ببین. از سر حوصله ظرفا رو بشور و خونه رو جارو کن و لباست رو اتو کن. به جاى مایکروفر و چاى کیسه‌اى از روش‌هاى قدیمى‌تر استفاده کن ... گاهى سرعت رو کم کن. باور کن زندگى بعضى حرف‌هاش رو فقط در سرعت‌هاى کم خواهد گفت. وقتى که زمان رو فراموش کرده باشى و شتاب‌زدگى رو به مرخصى فرستاده باشى.

* این یادداشت را در صفحه‌ی فیسبوک خود منتشر کرده بودم و چون دوستان زیادی پسندیدند، آن را برای دوستان غیرفیسبوکی هم در اینجا قرار می‌دهم.

/ 4 نظر / 8 بازدید
شادمهر

نكته دقيق و مفيدي است. متاسفانه اين روزها شتاب مزه بسياري از جنبه هاي زندگي را از ما گرفته است. شتاب براي هيچ!

امیرعلی

شتاب زدگی! بیماری فراگیر و عادی جامعه امروزی. چنانکه اگر کسی نباشد، بیمارش دانند!

مهتا

دارم به این فکر میکنم که چند نفر تو دنیا وجود دارن که اینطور فکر و عمل می کنن؟چند نفر آواز شجریان رو می فهمن؟چند نفر به آیه ها توجه می کنن؟ چند نفر مثل زوربای یونانی در لحظه زندگی می کنن؟ کاش عضو انجمنی میشدن. تجربیاتشونو اعلام عمومی و افراد زیادی رو جذب مرام و مسلکشون می کردن. انجمن همه ی آدمای اهل دل دنیا. بنظرم میزان امنیت و آرامش دنیا نسبت مستقیمی با تعداد این آدما داره.

مهتا

بلاخره هر چی آدمای خوب بیشتر باشن دنیا گلستان تر میشه دیگه.کمیت هم مهمه.یک انسان خوب میون یک جمع سطحی نگر هیچی از زندگیش نمی فهمه.اصلا هدف اینه که همه خوب باشن نه اینکه یکی خیلی خوب باشه و بقیه نه. اصولا من از بودن میون جمعی که مثلا شجریانو حافظ رو سعدی رو نمی فهمن گریزونم.جمع آدماییکه شبا قبل از خواب به نگاه خدا فکر نمی کنن.به نشانه ها فکر نمی کنن. واسه همینه که به کمیت توجه دارم.