417- سینمای 4بعدی

به همراه سوفی به نمایشگاه تجهیزات پارک و سرگرمی دبی (DEAL 2010) رفتیم. انواع وسایل بازی بهویژه برای فضاهای سرپوشیده در این نمایشگاه مهیا بود و من هم البته تمام وسایل مورد علاقهم رو آزمایش کردم و کودک درون رو حسابی خوشحال کردم.

 

یکی از جالبترین چیزهایی که تجربه کردم، سینمای 4بعدی بود. یعنی علاوه بر پردهی 2 بعدی، با زدن یک عینک تصاویر رو 3بعدی میدیدی که حسی خیلی طبیعی به شخص میداد. (البته آواتار رو به صورت 3بعدی دیده بودیم و با تجربه سینمای 3بعدی آشنایی کافی داشتم.) نکتهی جالب این بعد چهارم بود که تکانخوردن و لرزش خود صندلی، متناسب با داستان فیلم، به همراه وزش باد گرم و سرد، پخششدن حباب بالای سر افراد، پاشیدن ذرات آب، استفادهی خلاقانه از موسیقی ... به ایجاد توهم ذهنی کمک شایانی میکرد.

 

فیلم کوتاه 5‌دقیقه ای که ما دیدیم، یک ترن هوایی بود که ما مسافرانش بودیم. باور کنید زمانی که در فیلم، واگن ما به حرکت دراومد و صندلی شروع به تکانخوردن کرد، شاید پس از 10ثانیه، چنان مغز گمراه میشد که دیگه فراموش میکردی روی یک صندلی ثابت نشستی و واقعا حس یک ترن هوایی واقعی به آدم دست میداد. سر پیچها من واقعا سرم گیج میرفت. بعضی جاها که ریل قطع شده بود و ترن در هوا معلق میشد تا روی ادامه‌ی ریل در آنسوتر بیفته، واقعا حس تعلیق به آدم دست میداد. (در این حالت، موسیقی هیجان‌آور فیلم قطع می‌شد و توی هوا شناور می‌شدی و به محض این که اون‌طرف دوباره روی ریل می‌افتادی، موسیقی دوباره شروع می‌شد و کاملا آدم رو تحت تاثیر قرار می‌داد.) خلاصه این که من چندجا از ترس سقوط حتا چشمهام رو بستم که تصویر رو نبینم!

 

فیلم که تمام شد صورتم و کف دست‌هام عرق کرده بود و وقتی از صندلی بلند شدم چندقدمی رو بدون کنترل راه رفتم تا دوباره تعادل خودم رو بهدست آوردم.

 

سوای هیجان شدید، این اندیشه ذهنم رو درگیر کرد که گمراهکردن مغز و این که مغز چیزی رو، حتا اگر توهم باشه باور کنه، تا چه اندازه میتونه روی جسم تاثیر بگذاره و واقعا باور کردم این که میگن آدمی رو با پخش تصاویری خاص میشه شکنجه داد و به مرز جنون رسوند چقدر حرف درستیه. این مساله رو میدونستم، ولی اینطور از نزدیک لمسش نکرده بودم و دربارهش به «عین الیقین» نرسیده بودم.

/ 10 نظر / 5 بازدید
رویا

چه تجربه ی کولاکی. اما من یکی عمرن برم سراغ این تجربه ها. این برادر خردادیتونو بدم دستتون فک کنم اندازه یه عمر سرخوشی مشترک داشته باشید و دیگه از زندگی کلن منفک بشین[نیشخند] راستی وقتی گفتی چشماتو گرفتی تمام تصاویر اولین تماشای فیلم سینمایی توسط یه عده که نمی دونم تو کدوم فیلم بود که از قضا اونم حرکت یه قطار به سمت پرده بود و مردم پا می شن فرار می کنن برام تدعی شد

میثم

آقا ما رو هوایی کردی. والبته ما در کشور عزیزمان از این صنعت سرگرمی و تفریحات کاملاً غافلیم.

رحیمیان

سینما چهار بعدی چند ساله که در قلعه سحر آمیز پارک ارم وجود داره و فیلم پخش می کنه، این اواخر وقتی میریم علی میگه اینکه ترس نداره برای چی جیغ میزنی؟!!

مهتا

سلام ممنونم که سر زدین. چشم.حق با شماست.

امیرعلی

علاوه بر پارک ارم، ما در ایران وسط سینمای 4 بعدی هستیم! تصمیمات موولین -مثل هدفمندی یارانه ها- را با همه وجودمان حس می کنیم! بدون عینک و صندلی لرزان! ... ولی این سر کار رفتن مغز واقعا جالب و عجیب است! ماجرای عینکی که وارونه نشان می دهد را هم که حتما می دانید!

عبداله

من نمی دونم شما چه پدر کشتگی با ما داخلی ها داری قابل توجهت عرض کنم که ما هم سر خیابونمون یک پارک داریم که از این تاب و الاکلنگ های واقعی داره نه تخیلی

ub

من این حس رو توی سیمولاتور چند ده میلیون دلاری هواپیمایی امارات داشتم؛ وقتی استاد پرواز می خواست نشون بده چرا میگن نمیشه 757 رو زمین کوبید.

امیرعلی

سلام مجدد! ماجرای عینک وارونه، آزمایشی است برای شناخت رفتار مغز، به این صورت که عینکی در اختیار شخص قرار می دهند که تصاویر را وارونه (سر و ته) نشان می دهد، ببه این صورت که اگر شما آن را به چشم بزنید، حس می کنید ملت با سر راه می روند و ... ! بسته به توانایی ذهنی افراد، بعد از چند ساعت تا چند روز، مغز تصویر ایجاد شده را با واقعیت تطبیق می دهد و کم کم شما مثل قبل می بینید، یعنی انگار نه انگار که عینکی در کار است. در حالی که عینک مثل قبل تصویر وارونه به چشم می فرستد ولی مغز ... جالب اینجاست که حالا اگر عینک را بردارید، چون مغز همه چیز را وارون می کرده (در حالت قبلی وارون وارون= خود تصویر) حالا باز هم وارون می کند و این بار شما بدون عینک همه چیز را سر و ته می بینید و بین چند ساعت تا چند روز طول می کشد تا ... ! می بینید که چیزهایی که می بینیم چقدر غیر قابل اعتماد است؟! این فقط برداشت مغز ما از اطراف اسا! الله اعلم که حقیقت عالم چیست!

ُسوفی

اینجانب که کلی لذت بردم از این سینما[نیشخند]البته به علت تجربه بیشتر!

کوچولو

همه چیز، همه چیز، همه چیز توی مغز ما اتفاق می افته. درد، خوشی، غم، ... اینه که اگر ادم به جایی برسه که ذهنشو کنترل کنه، می تونه همه اینها رو کنترل کنه.