26- روستایی، هنر و قالی

gabbeh

سلام. از این پس، بین مطالب سیستمی، مطالبی خودمانی نیز به سیاق سابق خواهم نوشت. پس یک طرح کوتاه:
یک قالی‌باف را در یک روستا در نظر بگیر که کسی است که جسم و جانش وقف هنرش می‌شود. معمولا یک گردن‌کلفت خون‌تو‌شیشه‌کن، قالی را به ثمن بخس می‌خرد. قالی به نمایشگاهی مجلل و چشم‌خیره‌کن در تهران می‌رسد. گروهی هنرخر (یعنی افرادی که تنها بهره‌شان از هنر، توان خرید آثار هنری است) با آن فخرفروشی‌ها و ابرازفضل‌های خاص خود – که به‌خوبی نشان‌گر بی‌بهره‌گی آنها از ‌شعور است – با به‌به و چه‌چه و آه و واه‌‌های هنری در مورد آن دارند نظر می‌دهند. حال فرض کن که قالی‌باف روستایی داستان هم که برای کاری به این پلیدشهر تهران آمده، دارد به بدبختی‌هایش فکر می‌کند که یکدفعه بچه‌ی عزیزش را –قالی‌اش را- از پشت شیشه‌های آن نمایشگاه می‌بیند . . . تاب نمی‌آورد . . . داخل می‌شود و تجسم کن چه‌ها که بر سرش نمی‌آید. (هرچه تجسمت ضعیف‌تر باشد کمتر رنج خواهی کشید.) چه‌بسا که با همان چوبی که خاک فرش‌ها را می‌تکانند او را نیز بتکانند . . . !
--------------------------------------------------------
توضیح برای اهالی پاورقی- بسیاری از افرادی که دور و بر خود می‌بینی، بسیار بزرگ‌تر از آن هستند که فکر می‌کنی. احترام به دیگران و فروتنی، زاییده‌ی احساس یگانگی و یکپارچگی با هستی است. خوب حالا که بخش اخلاقی داستان هم گفته‌شد وقت چیست؟ لابد . . . ، مسواک، گفتن شب‌بخیر و لالا !

/ 14 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
هادي

سلام اكبر جون . اغلب نوشته هايت را ميخونم و لذت مي برم از اينكه مي بيني پيامي نميگذارم شايد به اين دليله كه با نظراتت موافقم و نمي تونم نظر خاصي بدم . بهر حال اميدوارم هميشه موفق باشي.

نارسيس

من تصور نمی کنم يه همچين مردی اصولا وارد نمايشگاه بشه. به هر حال هر کس که بچه اش رو بفروشه بايد منتظر ديدن اون توی ويترين هم باشه. فکر می کنم به خودش می گه: --خب اينجا جاش بهتره-- فراموش نکنيم اين مظلومه که مورد ظلم قرار می گيره. شب بخير!

افرا خانوم

سلام .اولا خيلی شرمنده که اينقدر دير اومدم.... از ايميل قشنگتون خيلی ممنونم و متاسفانه هر وقت هم که فرصت کردم سری بزنم و جوابی بفرستم هی دی سی شدم :( و نتونستم تشکر کنم..... خلاصه خيلی خيلی ممنون. و موفق و پايدار باشيد.

افرا خانوم

و در مورد هنرها و ادمها... موافقم يه مثال قشنگ از هنرهای ادمهايی که متعجبت ميکنن.. آقای (فکر ميکنم) حاج اسماعيل بود که فراش هنرهای زيبا بود و اون مجسمه های قشنگه بز در موزه و پارک جمشيديه مال اونه و ادم ازاين همه هنر و خلاقيت!! شگفت زده ميشه!! در حاليه که هيچ سواد هنری که نداشت بماند فکر کنم سواد ابتدايی رو هم نداشت !!!! ولی کاراش واقعا محشره...!!!!!!!

یاسر ظهوریان

سلام. چطوری؟ ميدونی فقط آدمهايی که کوچيکن به خودشون اجازه می دن بقيه رو کوچک ببينن. من يه مطلب تازه نوشتم که می خوام نظرت رو دربارش بدونم.

hiva

بالاخره فرصتی دست داد يه سری بزنم!

ظفر

برای حفط داده‌ها!!؟؟

یاسر ظهوریان

سلام! مرسی که سر زدی. جرا اينقدر دير آپديت می کنی؟ ها؟ من که يه مطلبه تازه نوشتم. منتظرم بيای نظرتو بگی. بای.

یاسر ظهوریان

سلام. عيب نداره داداش هر وقت دوست داشتی آپديت کن. فقط به ما سر بزن. منتظريم. راستی بهت لينک دادم. حال کن مرامو.