294- چند مبحث موسیقایی

(1) نخست این که دیروز تولد سیاوش قمیشی عزیز بود.

یادمه ترم اول دانشگاه بود که در خوابگاه آهنگ «ای که سیاه چشمات، همرنگ روزگارم» او رو شنیدم و از خلاقیت عجیب مقدمه آهنگ متعجب شدم و پرسیدم این بابا کی بود؟ پوریا گفت: سیاوش قمیشی! و از اون روز بود که من طرفدار سیاوش شدم و آلبوم «تاک» رو که همون روزها دراومده بود ماه‌ها می‌شنیدم.

حس کردم به عنوان یک شنونده باید از سیاوش تشکر کنم. از کسی که در این قحطی موسیقی خوب، به گوش و شخصیت شنونده احترام می‌گذاره، همواره خلاقیت رو در ساخت ترانه، استفاده از شعر مناسب و وزین و توجه به مضامین عمیق انسانی حفظ کرده و همیشه گوش‌کردن به کارهاش باعث شده احساس کنم که یک موسیقی خوب و یک شعر سالم و پرمغز می‌شنوم. کسی که مخاطبش روح و گوشه، نه چشم و کمر! چقدر حیفه که کریس دی برگ می‌تونه بیاد ایران و سیاوش نه. سیاوشی که کارهای خودش و آهنگ‌هایی که برای دیگران (مانند ابی) ساخته، بخشی ثابت از خاطرات دوران دانشجویی بسیاری از ماست. ترانه‌ساز خلوت‌ها و تنهایی‌ها و زمزمه‌ها و عشق‌ها و دردها و گریه‌های ما ... بسیاری از خوانندگان بی‌مزه و خنک مجاز کجا که حتا یک دقیقه بعد از اجرا (همون لب‌زدن جلوی دوربین) کارشون توی ذهن نمی‌مونه و امثال سیاوش کجا؟ اگر او مبتذله پس اینها چی‌اند؟ توی کارهای اینها باید دنبال قوت گشت – که نیست- و توی کارهای سیاوش دنبال ضعف – که باز هم نیست! خداوند خلاقیت و پاکیزگی کارهاش رو حفظ کنه. آمین!

*

(2) دوم این که یکی از تفریحات سالم من و همسرم در سال گذشته این بود که شبکه‌های تازه‌‌تاسیس ماهواره‌ای غیرلس‌آنجلسی مثل MITV و Iran Music و Iran Beauty رو نگاه کنیم و کلی بخندیم. علتش هم این بود که تعداد بسیار زیادی جوان جویای نام خواننده یکدفعه نمی‌دونم از کجا سبز شده بودند و سیل خواننده و ویدئو و آهنگ بود که سرازیر شده بود.

تا همین چندوقت پیش من هروقت احساس کمبود طنز می‌کردم یکی از این ویدئوها رو می‌دیدم و از دیدن اون کلیپ‌ها - که نه موزیک درست داره، نه شعر، نه خواننده‌ش بلده خوب بازی کنه، نه دختری که مثلا محبوب خواننده است و دست کم یک ماه زیر آرایش بوده که برای ویدئو آماده اش کنن تحفه‌ای از کار دراومده و ده‌ها مشکل کیفی و کمی دیگه ... – کلی می‌خندیدم. یعنی پیدا بود که به دلیل روکم‌کنی و چشم و همچشمی، یا شاید احساس خوش‌تیپی یا فوران اعتماد به نفس، یا داشتن پول اضافه یک چیزهای فاجعه‌ای سرهم‌بندی شده بود. یک عده‌شون هم که در خواننده‌های لس‌آنجلسی حل شده بودند و قیافه و صدا و اداشون هیچ فرقی با اون‌ها نداشت .... (البته طبق تجربه بنده، دیدن این کلیپ‌ها علاوه بر تقویت ماهیچه‌های صورت و شکم، در برطرف‌کردن یبوست هم بسیار موثر بود.)

*

اما الان چندماهیه که من نه صرفا برای خنده، که با علاقه، کارهای بعضی از این خوانندگان جدید رو نگاه می‌کنم و خوشحالم که گروهی خلاق و متفاوت کم‌کم دارند کارهای ضعیف رو کنار می‌زنند و -به جرات- کارهای این جوان‌ها به‌مراتب از اغلب کارهای خواننده‌های شهیر لس‌آنجلسی قوی‌تر، متفاوت‌تر و خلاقانه‌تره. (به عنوان مثال، آهنگ بسیار زیبای فرنگیس سیاوش قمیشی رو که با ویدئویی تکراری و نخ‌نما از کوجی زادوری نفله شده با ویدئوی «عکس تو» از سعید مدرس مقایسه کنید.)

 

شکی نیست که هر بی‌ذوقی می‌تونه با ردیف‌کردن چند زن نیمه‌برهنه یک کلیپ درست کنه و این اصلا کار هنری و پرزحمتی نیست. درصد بالایی از کارهای جدید لس‌آنجلسی و آهنگ‌های هیپ‌هاپ غربی به شکل تهوع‌آوری ترویج برهنگی هستند و واقعا غیرقابل تحملند، ولی این گروه جدید جوانان داخل ایران –که خوشبختانه به دلایل مختلف نمی‌تونن از مانکن‌ها و مدل‌های جلف استفاده کنند- اجبارا هم که شده خلاقیتشون رو به کار می‌اندازند و ویدئوهای سالم و جذابی درست می‌کنند که به‌راستی تماشایی و زیباست. البته کار ضعیف زیاده، ولی این قوی‌ها واقعا خوبند.

 

ویدئوکلیپ‌هایی مانند «تو خوشگلی، همه راست می‌گن» (حسین تهی، شروین)، تمام کارهای سعید مدرس، اغلب کارهای نریمان و مهدی مقدم، نازی‌نازی نازگل من (RezaYa & 2@fm & Felakatعشق من (کورش صنعتی) ... نمونه‌هایی از این کارهای زیبا هستند که من هرکدومشون رو دست کم 20 بار از کانال‌های ماهواره‌ای دیدم و هنوز برام جذاب هستن. من امیدوارم این روال ادامه داشته باشه، چون بسیارند هنرمندانی که چند کار خوب در شروع می‌دن و بعد دیگه ازشون خبری نیست، مداوم کار خوب داشتن، سخته.

*

جوگیر شدن: من یک برادر و خواهر دوقلوی هنرمند دارم که گیتار و ویلن می‌زنند. برادر بزرگم هم صداش خیلی خوبه. خودم هم قدیم‌ها فلوت و کی‌بورد می‌زدم و شعربافتن هم برام خیلی ساده است. به نظر خودم خیلی خوش‌تیپ و خوش‌صدا هم هستم. به نظرتون چطوره یک گروه تشکیل بدیم و بریم روی آنتن؟ فقط یک سرمایه‌گذار می‌خواهیم ها !!

 

/ 11 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
امیرعلی

سلام! بيشتر كارهاي قميشي را مي پسندم. در خصوص موسيقي زيرزميني داخلي بايد بگويم كه حداقل در ايران، جريان اصلي موسيقي پاپ و جوان‌پسند شده و موسيقي بي مفهوم لوس‌آنجلسي را پشت سر گذاشته است. البته نگران هستم كه تبديل به نوعي پ.ر.و.ن.و.گ.ر.ا.ف.ي لفظي و صوتي شود درضمن در وبلاگم شوخي مختصري باهاتون كردم،‌ معذرت مي خواهم

داش علي

به عنوان سرمايه‌گزار در خدمتم. البته بديهي است كه محتواي ترانه‌ها را سرمايه گزار بايد تاييد كند ! يا علي مدد!

وحید

سلام با بند 1 و قسمت اول بند 2 موافقم. و نیز اینکه گاهی خیلی به ندرت ممکن است کارهای متفاوتی بین این گونه اجراها دیده شود. اما شخصا اصلا قادر به ایجاد ارتباط با این سبک موسیقی نیستم.مخصوصا رپ که دیدن چار عدد انسان گنده با کلی ادعای زیبایی و تیپ و لباسهای آنچنانی و دک و پز عالی و کلی ماهیچه و بر و بازو و گاها محاسن انبوه می ایستند و کمر خود را دولا می کنند و دستان خود را تا حداکثر فاصله ممکن به جلو پرتاب می کنند و پشت چشم نازک می کنند مرا به عنوان یک انسان از بودن در طبقه این چنین موجوداتی شرمگین می کند. خود شما حاضرید در خلوت خود این حرکات را انجام دهید؟ چه برسد به جلوی دوربین و چشم هزاران بیننده. واقعا یکی از اساتید این سبک را (من نمی شناسم) مقایسه کنید با حاج قربان سلیمانی یا حسین تهرانی یا حتی جیمز هیتفیلد و مدونا و ویلیام اکسل رز . آیا انصاف است که هم اینها را اهل موسیقی بدانیم و هم آن موجودات چندش آور را؟

راه ميانبر

من هم با نظرت موافقم وحیدجان. ولی از خلاقیت بعضی از این جوونها نمیتونم صرفنظر کنم. طبعا تعداد زیادی از اونها، همونطور که گفتم به جز ابراز خوش تیپی حرف دیگری ندارند. البته فکر نمیکنم اصلا بشه رپ رو با سنتی مقایسه کرد. واقعا دو دنیای متفاوته. صدالبته من روم نمیشه جلوی دوربین از این کارها بکنم!

فاطمه

سلام...این بنده خدا ها هم بالاخره آرزو دارن..این کلیپ تو خوشگلی همه راست می گن رو وقتی اولین بار دیدم...باورم نمی شد که وطنیه!!! کارشون درسته...نریمانم که بعله! خلاصه...فایده ی این محدودیتها اینه که مجبورم فسفرهای بلا استفادشونو به کار بندازن ت فرجی بشه...راستی می دونستی بیشتر کلیپهایی که با آرم استلای تموم می شه...کارگردانش کلیپهای اون ور آبی هم می سازه...!!

واژگان دور، ملودی های نزدیک

من شخصا برای کسانی که کارهای خوب ارائه می دن احترام قائلم و تقریبا کارهاشون رو دنبال می کنم. و اگرچه نسبت به بعضی افراد و یکی از سبک ها حساسیت دارم و با شنیدشون کهیر می زنم اما در کل موسیقی بد به شدت روم اثر می ذاره و حالم رو بد می کنه و به عکس. ... باعث تعجبه که به بعضی کارهای ضعیف که نه موسیقی داره، نه مفهوم و نه صدا مجوز می گیرن و در عوض مثلا کسی که محور آلبوم هاش مدح علی هست باید دو سال در انتظار مجوز برای کارش باشه! ... باعث خوش وقتیه که اکثر کارهای تصویری رو نمی بینم و البته اگه می تونستم نشنوم بهتر بود! ... در ضمن من وبلاگم رو بازسازی کردم...برگشتم.

وحید

سلام دوباره در کامنت قبلی مطلبی رو از قلم انداختم و آن این بود که مسلما شرایط زمانی و مکانی گوش دادن به هر موسیقی فرق می کند و البته در برخی موقعیتها تنها می شود به پاپ یا رپ گوش داد. اما مسئله نگران کننده مهجور ماندن موسیقی اصیل و فراگیر شدن این موسیقی است که نه اصالت دارد نه هویت نه ارزش موسیقایی نه شعر (رجوع به آهنگ تیریپت منو کشته !) و نه ... تنها ارزش آن ایجاد یک ریتم است برای انجام رقص یا برخی حرکات موزون و غیر موزون در میهمانی ها و دیسکو و ...

محمد

بيزينس پلنش رو بنويس ببر بانك شايد باهات مشاركت كرد.[لبخند] فكر كنم بانكهاي داخلي از محل صندوق ذخيره ارزي بودجه اي به اينكار اختصاص بدند... چون كارهاي زيرزميني ساخته شده هستند ميشه به اختصار اونها رو زيرساخت دونست. براي توسعه زيرساختها هم كه از صندوق ذخيره منعي براي برداشت نيست.

سینرژی

سلام یادش بخیر در آمفتی تئاتر شهید صرفی - اگر اسمش درست یادم باشد - کی‌بورد می‌زدی. یک کنسرت اونجا بگذارید، ما رو هم به عنوان مهمان افتخاری دعوت کنید. ایاب و ذهاب و اقامت هم که مهمان شما خواهیم بود.