385- دوستان دیگراندیش

از دوران دبیرستان تاکنون، همواره دوستانی داشتهام – و دارم – که زاویه‌ی دیدمان بهویژه در اعتقادات، شاید تا  180 درجه با هم تفاوت داشته، اما مشترکات علمی، فرهنگی یا هنری داشتهایم.

یکی از ثمرات داشتن چنین دوستانی این است که هنگامی که با هم گفتگو میکنیم، چون گاه 180 درجه با هم تفاوت دیدگاه داریم، افقی بسیار وسیعتر را میبینیم. چنین زاویه‌ی دیدی از کنارهمایستادن شانهبهشانه حاصل نمیشود.

 

ازاینرو من چنین دوستیهایی را ارج مینهم و آن را برای درک دنیاهای متفاوت و اندیشههای دیگرگونه گرانبها میدانم.

 

البته، با چنین دوستانی نمیتوان همیشه همسفر شد. (مثلا دو دانشجوی اینچنین، نمی‌توانند در درازمدت هم‌اتاق یا هم‌خانه باشند یا یک زن و مرد اینچنین به‌سختی می‌توانند زندگی مشترکی داشته باشند.) چراکه شرط همزیستی درازمدت، داشتن مسیری یکسان است. ولی در خیلی ایستگاهها که راههامان با هم تلاقی میکنند میتوانیم دقایق لذتبخشی را با هم سپری کنیم و از دریچه چشم آن دیگری افقهایی را ببینیم که اصلا در حالت معمولی برایمان قابل رویت نبوده است.

 

نوشگاه، برای من یکی از همین ایستگاههاست. هروقت به آن سر میزنم انگار پنجره‌ی اتاقم را رو به کوچه تازهای بازکردهام. خوشحالم که گرداننده‌ی آن که دوستی قدیمی و صاحبذوق و خردورز است، بساط آن را علم کرده و امیدوارم نوشتنش پایدار باشد.

/ 6 نظر / 4 بازدید
رحیمیان

دوستان دگر اندیش به خودانعکاسی فرد کمک می کنند. در نظريه پردازي خودانعکاسي که یکی از دیدگاه های پست مدرنیسم است، افراد، با دید انتقادی شدید به باورها و انديشه ها (پارادايم هاي ذهني) خود مي نگرند. چرائی بالا بودن اینرسی فکری برخی برای من همیشه سئوال بوده. بیمارگون تر آنکه برخی می خواهند دیگران مانند آنها بیاندیشند، ببینند و زندگی کنند!

نوش‌گاه

سلام كهنه رفيق! از اين‌كه نواختي ما را به لطف، ممنونم. همان‌طور كه گفتي، همين رنگارنگي‌هاست كه كلي لطف دارد. فعلا :دي.

حجازی

سلام از ایمیلی که فرستادید ممنونم

ناصر

به نظرت این آیه (و جعلناکم شعوبا و قبایلا لتعارفو ...) شامل شعب فکری هم میشه؟ یا فقط در مورد نژاد و قوم معنی میده؟ البته برای بعضی از آقایان فعلا فقط آیه‌های (و اعدولهم ...) جذابیت دارد.

سری

سلام. خیلی خوبه که هر کس بتونه از بین اختلافات موحود در زوایای دید و اعتقادات و یا هر اختلافی که با دیگران دارد نکات مثبتی چون گستردگی زاویه دید و یا نکاتی دیگر رو درک کند .ولی در بیشتر مواقع همجین اتفاقی نمی افتد.

نما

سلام یه موقع هایی آدم یه چیز هایی رو میدونه اما وقتی از دهن دیگران می شنوه انگار یه جور دیگه براش معنی میشه. منم این جور دوستان به پستم می خورن اما همیشه ازشون فراری بودم. دیدگاه قشنگی بود!