59- از پیکسل تا صفحه‌نمایش

اکنون که داری به این نوشته می‌نگری، در عین حال داری به هزاران پیکسل رنگارنگ مربع‌شکل که روی  نمایش‌گر (مانیتور) تو هستند نگاه می‌کنی. آیا هیچوقت برای دریافتن آنچه من نوشته‌ام ضرروتی داشته که تک‌تک پیکسل‌ها را با دقت بررسی کنی؟

اصلا این کار از نظر تو، کمی (یا شاید خیلی) جاهلانه نیست؟ می‌توان از روی یک حرف، یک کلمه یا یک جمله کتابی، تمام آن کتاب را شناخت؟

 

 

pixel

یک کوته‌نگر ممکن است تابلو نقاشی بسیار نفیسی را فقط ترکیبی از رنگ‌های مختلف که روی سطح تابلو چسبیده‌اند بداند و حتا بگوید طبق کدام رابطه شیمیایی، مولکول‌های رنگ به مولکول‌های تابلو چسبیده‌اند. آیا اگر بگوید ارزش این تابلو یا مثلا آن کتاب، به اندازه کاغذ و رنگ و جوهری است که صرف آن شده، او را  یک نادان تمام‌عیار  محسوب نمی‌کنی؟ نمی‌گویی که نادان! این، همه‌چیز نیست. پیام را بفهم. زمانی را که صرف شده، اندیشه‌ای که خرج شده .... هنر و مهارت بی‌بدیلی که ....

 

تو نیز همین‌طور ... تو هم، فقط اجتماعی از سلول‌ها نیستی. تو که بسیار شگفت‌آورتری از یک اثر هنری! تو که «غزلی» هستی که براستی معلوم نیست «صلت کدام قصیده‌ای»!

 

آیا ارتباط بین پیکسل‌ها، کلمات، رنگ‌های روی یک تابلو نقاشی و ... نیست که مفهومی برایت خلق می‌کند؟ کل‌نگری، توانایی دیدن رابطه‌هاست. توان دیدن جنگل از میان درختان. توان دیدن انسان از میان مولکول‌ها و سلول‌هایش. توان مشاهده تصویر کل، به جای پیکسل‌ها ! 

/ 48 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نوشی

اينا جز خصايص انسان امروزی شده انگار

مسافر شب

سلام علی جان کجايی؟؟؟؟؟؟......................... عالی بود خوشم اومد...................موفق باشی بای/. .................................................؟؟؟

اهورا اشون

درود: بهتر از من می‌دانی که يکی از وجوه جالب توجّه در تفکّر مبتنی بر دريافتِ اسطوره‌شناسانه از هستی، رابطه‌ی ميان جزء با کلّ است: در اين تفکّر، جزء با کلّ برابر است؛‌ نه که بگويند کلّ دستاورد جمع جبری اجزاء است، و نه که بگويند کلّ چيزی است مافوق جمع جبری اجزاء؛ بلکه هر جزء در پاره‌ای آناتِ خاصّ، با خود کلّ، برابر می‌شود ... ارنست کاسيرر در فلسفه‌ی صورتهای سمبوليک، اين معنا را بخوبی شکافته است. مثالی از اين موضوع در در وبلاگم (اسطوره در جمهوری اسلامی - قسمت سوّم) آورده‌ام که آدرسش را در ذيل می‌نويسم.

اهورا اشون

با پوزش، آدرس را اصلاح می‌کنم: http://myth.persianblog.ir/1382_7_myth_archive.html#918808

قصه شوق

سلام عليکم! چطوری برادر! آمدم برای عرض ادبی و التماس دعايی! نگين سعادت و موفقيت و عمل صالح بر مبنای معرفت به نام تو باد!

رضا

دیدن رابطه ها خود بزرگترین راه برای رسیدن به قهم تازه است.

نیوشا

سلام دوست عزیز اولین بار است خدمت میرسم تا اینجا که من وشما برای انتخاب قالب اشتراک سلیقه داریم اما در مورد نوشته هامون باید شما هم بیایید وببینید . موفق باشید

tfahimeh

سلام...اميدوارم ديگر از آن دوستهايی که دير به دير سر ميزنند و همه کاسه و کوزه مرا بر هم ميزنند اين دفعه پيدايشان نشود....نظرم در مورد مطلبتان را در يک بیت خلاصه میکنم که : دل هر ذره را که بشکافی ...آفتابیش در میان بینی.ذره ها هم کم اهمیت نیستند.