364- ورودی روح و جسم

فرازی در کتاب کیمیاگر پائولو کوئیلو هست که کیمیاگر جام بادهای برمیگیرد و بهرغم آن که شرع حرامش دانسته، به همراه جوان ساغری میزند و میگوید: «مشکل در آن چیزی نیست که فرو میرود، بلکه در آن چیزی است که بیرون میآید... »

علیرغم احترام فراوانم برای کوئیلو، نمیتوانم سادهانگاریهای اینچنین او را قبول کنم که خصوصا با آن سبک خاص عرفان مسیحی-امریکای جنوبی او وابستگی دارد و خصوصا درباره میگساری خیلی اهل تساهل است.

 

حال آن که در عرفان اسلامی یک فرد باتقوا حتما باید مواظب ورودیهای جسم و روحش باشد و این بسیار بدیهی است که ورودی بد، سیستم را خراب میکند. چه،  در پیکره زمخت و خشن بولدوزر هم سوخت و روغن تقلبی بریزید، نباید توقع کارکرد مطلوب داشته باشید، سیستم لطیفی همچون آدمی که جای خود دارد!

 

چطور میتوان هر پلیدی را وارد چشم کرد و هر یاوه ای را وارد گوش و هر نجاستی را وارد شکم و توقع داشت که نور و روشنایی و ایمان از وجود آدمی بجوشد؟

 

ترویج چنین اندیشهای، صرفا آدمی را برای گناهکردن و کوچکدانستن گناه، جسور میکند.

 

*

راستی اگر فکر میکردم نوشته قبلی درباره اسبابکشی اینقدر با استقبال مواجه میشود احتمالا جوگیر می‌شدم و چندبار دیگر هم اسباب کشی می کردم!

/ 10 نظر / 5 بازدید
امیرعلی

مرا یاد 2 حدیث انداختید: - بزرگترین گناه، گناهی است که صاحبش آن را کوچک بشمارد! - به کوچکی گناه ننگر، به بزرگی کسی که عصیانش کرده ای بنگر! .... حقیقت این است که ما انواع و اقسام ورودی های خراب را اعم از خوراکی و آشامیدنی و شنیداری و نموداری! و ... وارد می کنیم و بعد انتظار داریم...! بهتر از من در خصوص لقمه حلال و حرام می دانید! ... تلنگر خوبی بود! یا علی مدد!

سلام! از یادآوری جالبت ممنون بخصوص اینکه ما ایرانی ها وقتی یه چیزی رو خوشمون میاد دیگه عیب و ایراداتش رو نمی بینیم.این نکته سنجی ظریفت خیلی به دلم نشست

بهنام

سلام... جالب بود . من وقتی شروع کردم به خوندن این متن وقتی متوجه موضوع شدم همش خیام جلوم رژه میرفت چشمک

نسیم ساحلی

سلام علی جان امیدوارم در پناه خانواده محترم و در سلامتی کامل بسر ببرید راستشو بخواهید من از بی حوصلگی دل و دماغ اضافه کردن مطالب خوب را ندارم مطلب خیلی دارم بالغ بر چندگیگ ولی دغدغه های زندگی به من فرصت نمی ده بگذریم وبلاگتان را بسیار زیبا نموده اید. به قول مهران مدیری به به ! احتمالا هفته بعد عازم حج باشم اگر زنده بودیم و عازم شدیم برایتان دعا خواهم کرد متقابلا التماس دعا و بخشش دارم.ارادتمند حسین

مهتا

سلام خیلی جالبه منم الان دارم برای پانزدهمین بار در چند سال اخیر کتاب کیمیاگر و میخونم.تقارن جالبی بود. اون پیوندایی که گفتین همش مال یه نفر(یه روانشناس) بوده.ظاهرا" از جو بلاگفا و نظراتی که خواننده ها میذارن راضی نبوده و همه وبلاگاشو رو حذف کرده(علیرغم خواهش های من و بقیه دوستان). ممنون که اومدین و ممنون که خبر دادین.

هستونك

سلام علي جان مي بخشي از اين دير به ديرها ! اين روزها بيشتر از آنكه به كيمياگر فكر كنم به جورج اورول فكر مي كنم. به 1984 با آنكه هواي تازه را هم نوشته بود! درباره پست قبل برايم سوال شد كه چرا يخچال گنده آمريكايي را به مستاجر بعدي نفروختي ؟!

از سرزمینهای دور

سلام! دیشب داشتم یه کتاب در مورد روشهای تدریس اثربخش می خوندم, یاد شما افتادم که یه بار یکسری نکات در این مورد به من دادید و خیلی به دردم خورد. گشتم و پیداش کردم... واقعا شما معلم خوبی بودین (و مطمئنا هستین!) یا علی

مثه بارون

با اینکه همیشه ا زخوندن کتابهای کوئیلو لذت میبرم اما هیچوقت شیفته هیچکدوم از کتابهاش حتی کیمیاگر نشدم !

مثه بارون

یه مورد دیگه ، من هنوزم به راحتی نمیتونم قبول کنم این "می ناب " که خیلی از شعرا در موردش صحبت کردن ! حتما یک می فلسفی بوده باشه!برای خودم لا اقل هنوز قابل پذیرش نیست!