101- خطبه سي و دوم نهج‌البلاغه

كسي چون علي بزرگ كه همه اعصار و همه افراد و همه سرزمين‌ها را در جان بزرگ و دردمند خويش، مخاطب مي‌بيند، سخنش هم گويي براي همه زمان‌ها و همه زمين‌هاست.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

«اى مردم! ما ، در روزگارى كينه‏توز و در زمانه‏اى ناسپاس به سر مى‏بريم،

نيكوكار ، بدكار شمرده مى‏شود و ستمكار هردم بر ستمش مى‏افزايد،

از آنچه آموخته‏ايم، بهره نمى‏گيريم و از آنچه نمى‏دانيم نمى‏پرسيم،

از حوادث باك نداريم تا آن گاه كه ما را در خود فرو گيرد.

پس مردم چهار گروه‏اند:

- كسى است كه اگر در زمين فساد نمى‏كند، سببش بيچارگى و ناتواني اوست و كندى شمشيرش و اندك‌بودن مال و خواسته‏اش.

- و كسى كه شمشير از نيام بركشيده و شر خويش آشكار كرده و سواران و پيادگان خود برانگيخته و خود را مهياى فتنه‏گرى و فساد ساخته، و تا به اندك متاع دنيا رسد، دينش را تباه كرده، سوارى چند خواهد كه سرداريشان را بر عهده گيرد و منبرى خواهد كه از آن فرا رود. چه بد معامله‏اى است كه خود را به دنيا بفروشى و اين سراى ناپايدار را به عوض آن نعمت‌ها، كه خدا در آن جهان مهيا كرده است بستانى.

- و كسى است كه (زير نقاب) دنيا را طلب مى‏كند، با اعمالى كه از آن آخرت است؛ ولى آخرت را نمى‏طلبد با اعمالى كه از آن دنياست. چنين كسى خود را چون فرودستان جلوه مى‏دهد، به هنگام راه‌رفتن گام‌هاى خرد برمى‏دارد، و دامن جامه كوتاه مى‏كند و خويشتن به زيور صلاح و امانت مى‏آرايد و پرده‏پوشى خدا را وسيله معصيت‏ها قرار مى‏دهد.

- و كسى است كه حقارت نفس و فقدان وسيلت موجب آن شده كه به طلب فرمانروايى برنخيزد، بلكه به همان حال كه بوده است بماند. چنين كسى خود را به حليه قناعت مى‏آرايد و جامه اهل زهد و پرهيز مى‏پوشد و حال آنكه نه روزى را در زهد به شب آورده و نه شبى را با پرهيزگارى به روز رسانيده است.

از اينان كه بگذريم، مردمى هستند كه ياد قيامت چشمانشان را فروبسته و ترس از روز محشر سرشكشان جارى ساخته است. اينان گاه گريزان‏اند و تنها، گاه مقهورند و ترسان، گاه خاموش‏اند و دهان‌بسته. خدا را به اخلاص مى‏خوانند و همواره گريان و دردمندند. در گمنامى زيسته‏اند تا خود را از آسيب حكام ستمكار در امان دارند.

نامرادى و مذلت ايشان را در ميان گرفته، گويى در درياى نمك غرقه‏اند . آوازى برنمى‏آورند و دلهايشان ريش است، از اندرزهاى پياپى ملول شده‏اند و از قهر جاهلان به ستوه آمده‏اند. كشته شده‏اند تا شمارشان روى در نقصان نهاده.

بايد كه دنيا در نظرتان بى‏مقدارتر باشد از ريزه‏هاى پوست درخت  و آن خرد و ريزها كه از قيچي پشم‌چيني ريزد. از آنان كه پيش از شما بوده‏اند پند گيريد، پيش از آنكه خود عبرت آيندگان شويد. دنيا را نكوهيده انگاريد و تركش گوييد، زيرا دنيا آن را كه مشتاق‌تر و شيفته‏تر از شما بود، از خود رانده است...»

منابع: 1 و 2

(اين خطبه را زنده‌ياد دكتر شريعتي نيز در ابتداي كتاب «علي»، با ترجمه خويش، آورده است.)

/ 18 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حرفهای یک عابر

سلام. توی اين مدتی که کم سعادت بوديم و خدمت نرسيديم وبلاگتون خيلی زيباتر شده. خيل حال کردم... مطالبتون رو هم خوندم و نتونستم ننويسم و ازتون تشکر نکنم. بهتره بجای استفاده از اسم علی کسانی هم مثل شما پيدا بشن که اصولی روی سخنان و خطبه های ايشون مطلب بنويسن. با تشکر... همون عابر قبلی از شيراز...

حرفهای یک عابر

البته اين رو هم بگم که شيعيان علی رو تنها از روی عملکردشون ميشه شناخت... مگه نه؟

سوفي

سلام.راهنمايي كاملتر از نهج البلاغه برا ي ؛ انسان شدن؛ تا به حال نديدم...سربلند باشي

fahoss

وقتی که کامله جايی برای هيچ حرفی باقی نمی ماند.

دل

سلام،...من خيلی وقت بود به خاطر کنکور نيامده بودم.چقدر عوض شده وبلاگتون.مطالب زيبا و منطقی و جالبتون با اين قالب جذابيتش دو چندان شده....موفق و پيروز باشيد و مهربانی تزيين لحظه هاتون.

mahdi

مطلب جديدم در مورد زمان تکته. منتظر نظرتون هستم.

mahdi

سلام.بالاخره برگشتم.مهندس جان قالب جديدتون بسيار زيباست. بايد بشينم مطالبشو بخونم.

مشکسار(ISO 9001:2000)

سلام.حکايت خودمونه.شب تلويزيون را روشن کنيد، من قول می دهم هر شب يکی دو نفرشون را نشان می دهند.يا علی...