۲۷- روشنایی کوچه

dyna

 

می‌گن شخصی پولی را زیر سایه‌ی یک ابر چال کرده بود و بعدا دنبالش می‌گشت !
می‌گن شخصی چیزی رو توی خونه گم کرده بود و در روشنایی کوچه به دنبال اون می‌گشت !
می‌گن . . . .
معمولا این افراد را نادون به حساب میاریم و می‌گیم چه داستان‌های بی‌معنی‌ای. مگه آدم هم اینقده ساده‌لوح می‌شه؟ حالا بگین ببینم:

* تا به حال نشده –مثلا در محیط کار- وقتی مشکلی در یک قسمت سازمان پیش میاد، در همون قسمت به دنبال یافتن علت باشین؟
* هیچوقت نشده وقتی مثلا سردرد می‌گیرین، برای رفع اون مسکن بخورین؟ (مگه مشکل مال سره که می‌خواهید اون رو درست کنید؟)
* تا به حال نشده که وقتی در زمانی خاص مشکلی پیش میاد، تقصیر رو به گردن همون زمان بیاندازید؟ هیچوقت در برخورد با مشکلاتتون فکر کردید که ناشی از خطاهای گذشته‌تونه؟
* هیچوقت در هنگام حل یک مشکل، آن را دور نزده‌اید؟ نگفته‌اید ولش کن. بذار برای بعد . . .؟
* تا به حال نشده به خاطر ترس از موانع، ‌از آرمان‌هایتان چشم‌پوشی کنید؟
* هیچوقت نشده به خاطر مشکلی که در یک زمینه خاص دارین، سازمانی رو که بیشترین رابطه رو با اون کار داره مقصر اصلی بدونین؟
. . .

نمی‌خوام مطلب رو طولانی کنم. بسیاری از ما (اکثریت ما) به خاطر نداشتن دید کل‌نگر، نداشتن دید بلندمدت و نداشتن دید همه‌جانبه نسبت به مسایل، معمولا عکس‌العمل‌هایی منفعلانه و دم‌دستی در پیش می‌گیریم و تقریبا در برخورد با اکثر مسایل و مشکلات (شخصی، خانوادگی، اجتماعی، سیاسی، علمی، درسی، . . .) در نور کوچه به دنبال چیزی می‌گردیم که در خانه گم کرده‌ایم. بسیاری از ما معلول‌شناس، معلول‌ستیز، معلول‌خواه و خلاصه معلول‌گرا هستیم. اما کجاست کسی که به علت‌ها بیاندیشد؟

 

 

/ 12 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
پريا

سلام ما عادت کرديم .هميشه ديگران رو تو مسائل و مشکللات دخالت بديم .. شايد مقصر اونا بشن

در حال جست

سلام ميون‌بر. معلوم هست چي كاره‌اي؟ اين لينك‌هاي توي صفحه هيچ ربطي به هم نداره. هوميوپاتي، مهندسي صنايع، يا نمي‌دونم اشك و من و ماني. ما رو سركار مي‌ذاري؟

ديونسيوس

با سلام ! شخصي بمن مي گفت که براي بسياري٬ دانستن اينکه انسان قادر است در يک آن هم که شده جهان را بسيار عظيم تر از راهي که او را از اداره به خانه ميرساند ببيابد٬ رعب آور است ! اينکه هر يک از ما بهمراه کل داشته هامان و دانسته هامان و احساس هاي بزرگ و کوچکمان تنها جزء بينهات کوچکي از کل هستيم . ... ليک من مي انديشم دانستن اين موضوع و کسب ديدگاه کل نگر بيشتر ما را در غلبه بر ترسها و نگراني هاي کوچکمان ياري مي کند . قصد من بي ارزش جلوه دادن زندگي انسان نيست. برعکس ،همانطور که شما نيز به زيبايي ذکر کرديد ، ديدگاه کل نگر ما را به کسب حقايق والاتر و سپس ارزش گذاري صحيح تر آنها مي رساند.

saeed

سلام به اين ميگن اِسناد خارجی : علت يک مشکل دروني را به گردن ديگران يا پديده خارجی انداختن. درست اما هر چقدر هم متوجه کوچکی زندگی هر کدوممون باشيم و کوچکی تاثيرش تو حرکت حيات چه دردی از دردها دوا ميشه؟ مورچه ای رو که تو استکان آب افتاده بود ميشناسی . داد می زد آهای دنيا رو آب برد. حق هم داشت دنياش رو آب برداشته بود. وقتی تموم می شد تموم دنياش تموم می شد. واقعيتهای خارجی بدون اعتنا به هستی های کوچک ما وجود خواهند داشت. اما دنياهای کوچک ما ...

saeed

دنياهای کوچک ما را که آب بردارد چه؟ آيا کسی رو ميشناسی که در دنيايی غير از دنيای خودش و با انديشه ای غير از انديشه خودش زندگی کنه؟شايد فقط بشه تلاش کرد اندازه ليوان رو کمی بزرگتر کرد. و واقعيتها هم هميشه با قدرت و بی اعتنا خواهند ماند و روزی آب به اين ليوان خواهند ريخت... و می شود هم از بودن و از شناختن گوشه گوشه همين ليوان لذت برد و فرصت ليوان را مغتنم گرفت. کسانی هم هستند که معتقدند روزی می رسد که اگر خوب شناخته باشی و رشد کرده باشی اندازه ات از ليوانت بزرگتر ميشود و منتقل می شوی به ليولن ديگری که ظرفيت بيشتری دارد. کسی چه می داند... شايد مردن همين انتقال باشد.

نارسيس

به قول خودمون گفتنی: هزار نکته باريکتر ز مو اينجاست می گم اشکم بد نمی گه ها!

داداشی

راست ميگيا! آدما حماقتای خودشون رو نمی بينن.

hiva

موافقم

یاسر ظهوریان

سلام. خوشحالم که يه مطلبه تازه ازت خوندم. به نکته قشنگی اشاره کردی.راستی شما بی معرفتا رو حتما بايد دعوت کرد تا يه سری به آدم بزنين؟ ها؟

tfahimeh

خوندم و باز متنظرم.