60- آمد بهار جان‌ها، ای شاخ تر به رقص آ

آمد بهار جان‌ها، اي شاخ تر به رقص آ<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

چون يوسف اندر آمد، مصر و شكر به رقص آ

چوگان زلف ديدي، چون گوي دررسيدي

از پا و سر بريدي، بي پا و سر به رقص آ

تا چند وعده باشد، وين سر به سجده باشد

هجرم ببرده باشد، رنگ و اثر به رقص آ

كي باشد آن زماني، گويد مرا فلاني

كي «بي‌خبر» فنا شو، وي «باخبر» به رقص آ

(مولانا)

...

چه تعبير رندانه‌اي كرده، آموزگار ارجمندم «دكتر مسعود ناصري»، كه در آغاز كتابش «يك: كوانتوم، عرفان، درمان» از مولانا به فيزيكدان تعبير مي‌كند و از انيشتين و نيلزبوهر و پلانك و ... به عارف! (ناگفته نماند كه اين كتاب باعث شد من با دنياي شگفت هوميوپاتي نيز آشنا شوم و در پي آموختن آن برآيم.)

و چنين است كه در نگاهي ديگر، شايد بتوان گفت تمامي دانش‌ها «يك» دانش است: همان «يكي بود يكي نبود» و شايد چنين است كه فيزيكداني چون «بوهم» مي‌گويد: «در تئوري كوانتوم، تاكيد بر اين است كه تمام جهان هستي يك كل بخش‌ناپذير است، حتا اگر در مقياسي وسيع‌تر قابل تقسيم به اجزاي جدا از هم، تشخيص داده شود.» (پنجمين فرمان اثر پيتر سنگه، ص 302)

...

اين ماه روزه‌داري، بهانه‌اي است تا كوششي كني براي هرچه بهتر «يك» شدن: بي‌پا و سر به رقص آمدن!

/ 38 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
Dionysus

اميدوارم که هرروز چنين پرنشاط و سرمست باشيد !

حميد

بابا نويسنده !!! بهت می گم بابا برو نويسنده بشو مهندس . می گی نه حسش نيست ولی می بينم که حسش خیلی خوبم هست . ضمنا پيشنهاد می کنم از نوشته هايت پرينت يا دست نويسی داشته باش ، چون يادگار خوبيه . موفق باشی رفيق.

محمّد دشتي

سلام ... ولی فکر کنم که اگر يه ذره ريز نگاه کنی می بينی که کابينه ی فعلی با کابينه ی زمان کلينتون زياد تغييری نکرده ... پس ... آقا من به شما لينکيدم ... قربونت ... محمد

سيد فتح الله صدري زاده

سلام . شعر زيبا و تفسير جالبی بود . دست مريزاد . تازه فهميدم چرا بازديدکنندگان سايت از رودکی تا شهريار کم شده !! در ضمن سوال و پيام شما را در صفحه اصلی گذاشتم و تا حدودی پاسخ گفتم .

صابري (ديدمهندسي)

سلام، دقيقاٌ جوهر همه‌ی دانش‌ها يکی است و آن چيزی است که کيمياگران به‌دنبالش هستند، عرفا در عالم معنا جستجو می‌کنند و ما مهندسان صنايع در خلق آثارنو؛ و آن چيزی نيست جز خواستن به تمام معنا و تمنا از ته قلب از ايد تعالی.

هستی

مطلبت خيلی جالب بود. ولی بالاخره تکلیف ما رو معلوم کن. تو عارفی یا دانشمند؟ نگو هردوش که باورم نمیشه. درضمن اگر چه خیلی باهوشی و لی قرار نبود دست من رو به این راحتی رو کنی!!!

nafise

سلام خسته نباشی . من در حال تحقيق در مورد مولانا هستم او واقعا آدم بزرگی است .... در مورد قسمت راست صفحه سوال داشتم ؟؟؟؟ ممنون

rezvan

سلام . حال که از کتاب (یک) سخن به میان آوردید ، بد نیست بگویم که مرا ، جز دنیای شگرف هومیوپاتی ، با بسیاری چیز های دیگر نیز ، آشنا کرد . امیدوارم در این ماه ، همه به آن یک برسیم . شاد باشید و پاینده ... .

ارنستو

آقا اين شعرای مولانا آی حال ميده. آی حال ميده

نارسیس

ممنون به خاطر همه چیز! تو دیگه اون ته ته های معرفتی! دیگه هم نگو عوض شدم دلم می گیره. حالا این چه ربطی داره به نوشته تو!؟ نمی دونم خودت یه ربطی پیدا کن من که همیشه بی ربط بودم و بی ربط نوشتم.