378- فنجان تهی

یک استاد بزرگ هنرهای رزمی که میخواست به شخصی آموزش بدهد، برای او فنجانی چایی میریزد و وقتی فنجان لبریز میشود همچنان به ریختن ادامه میدهد. این کار را آنقدر ادامه میدهد که مخاطب طاقت نیاورده، میگوید این فنجان دیگر جا ندارد، چرا همچنان چایی میریزید؟ و استاد میگوید: این تویی. چگونه وقتی خالی نیستی، میخواهی به تو آموزش بدهم؟

 

نمیدانم چرا کسانی در معرض نسیمهای غیبی و الهامبخش قرار میگیرند که تسلیم هستند. تسلیم محض!

مثلا موسیقیدانی که وقف موسیقی است، شاعری که تسلیم شعر است، پیامبری که بنده حق است...

در تسلیم و تهیبودن، ظرفیتی برای آدمی پدید میآید که در جنگ و جدال و «این منم»گفتن‌ها، کمتر فراچنگ میآید.

این تسلیم، از عشق و رنج و کوشش برای مطلوب حاصل میشود. یکی عاشق نوشتن است، یکی گفتن، یکی علم، یکی پول... ولی باید پاکبازانه برای آن چیز تلاش کنی تا از غیر، تهی شوی و به چنگش بیاوری.

 

گاه میاندیشم که بحث، بحث اختلاف پتانسیل است. جریان زمانی به سوی تو سرازیر میشود که بفهمی کمتری، چیزی نداری، پذیرایی، صفری، منفی هستی. هرچه هستی، لبریز نیستی.

 

/ 10 نظر / 4 بازدید
مهدی شریفی

مطالب جدید وبلاگم از این قراره : سرمشق های آب بابا... درد سر های شاعری! وقتی سید شهیدان اهل قلم از بقیع می نویسد! وهابی ها نه چیزی از شرک می دونن و نه از بدعت! عکس هایی از بقیع قبل از تخریب! جواب دندان شکن به سؤالی در مورد ندا! و ... کلیک رنجه بفرمایید ایشالا پشیمون نمیشید!

میترا

سلام وبلاگ قشنگی و پر محتوی داری به وبلاگ منم سری بزن تا با هم بیشتر همکاری کنیم ، مطمئن باش بدون هیچ هزینه و وقت ، اصلآ بدون کلیک روی تبلیغات و عضو شدن تو سایتهای مختلف می تونید درآمد داشته باشی مهم اینکه هر وقت که تو اینترنت بری حالا هرکاری داشته باشی دانلود کردن یا وبلاگ update کردن و بازی کنی وغیره برات درآمد حساب می شه چیزی واقعا از دست نمی دی حتی اگه وقتی براش نذاری هر 5 ماه $20 می گیری

مهدي رزاقي

سلام آقا هر چه بیشتر میخونم ازت بیشتر مشتاق دیدار میشم و فرصتهایی که از دست دادیم توو گذشته علی جان درباره والعصر هم نگاه قشنگی بود ممنونم ازت

امیرعلی

همان حکایت افتادگی آموز ....! عرض شود که قدیمترها آدمها پیر داشتند، مراد داشتند. به هرکه می خواستند فحش دهند می گفتند : بی پیر! این روزها بارها شنیده ام که می گویند: ما حرف خدا را هم بدون استدلال نمی پذیریم !!! واقعا که انسان ظلوما جهولا است! .... این روزها هیچ کس تمایلی به خالی شدن ندارد! به حمدالله انگشتوانه روح همه مان پر است! ... یا علی مدد!

حجازی

سلام این نوشته انقدر وصف حال بود که دقایقی میخکوبم کرد

مهدي رزاقي

سلام[گل]

مهدي رزاقي

سلام آقا ممنون از لطفت و پیشنهادت برای سرور در ضمن اون مطلبی هم که گفته بودم بیشتر برای فرصت هم سخنی و گپ و گعده و حدیث نفسه ایشالله وقت دیدار

عبداله

گمونم اسلام هم از همین مشتقات تسلیم هست. البته مورد دیگه ای هم که قابل بحثه اینه که شاید در نظر منِ نوعی به عنوان مثال دخیل بستن کار اشتباهی باشه اما احتمال جواب گرفتن کسی که ایمان به این کار داره - و به نوعی تسلیمه - بیشتره.

سینرژی

به قول حسین ش: افتادگی آموز اگر طالب فیضی چون دایره افتاد، بدل گشت به بیضی!