523- خیارشور مصنوعی

در محل کار (دبی)، بطری خیارشور (تولید ایران) روی میز را نگاه می‌کنم که رویش نوشته: صددرصد طبیعی. می‌گویم: «مگر خیار، آب یا نمک مصنوعی هم داریم که این بابا نوشته صددرصد طبیعی و پاستوریزه؟»

همکارم که در دلش یک‌دفعه بازشده می‌گوید که اتفاقا مدت‌ها در کارگاه‌ها و کارخانه‌های مختلف غذایی استان فلان بوده و از چیزهایی که به چشم خودش دیده صحبت می‌کند:

«از این که یک بشکه اسیدسیتریک را در یک تانکر بزرگ‌تر آب می‌ریخته‌اند و به اسم سرکه به بازار می‌فرستاده‌اند، از این که چند عدد سیب قاچ می‌کرده‌اند و توی تانکر می‌انداخته‌اند و به اسم سرکه‌ی سیب  می‌فروخته‌اند و با انداختن یک عدد چغندر یا شغلم ... مشکل تغییر رنگ را حل می‌کرده‌اند، از این که آب‌لیمو با چه وضعی درست می‌شده، از این که محصولات تاریخ‌گذشته را از بازار جمع می‌کرده‌اند و خیلی محترمانه برچسب را می‌کنده‌اند و تاریخ جدیدی می‌زده‌اند، ...»

«آن دیگری می‌گوید که محل کارش در ایران نزدیک کارخانه تولید قند و شکر بوده و هروقت می‌خواهد قند و شکر بخورد یاد آنجا می‌افتد و حالش بد می‌شود ...»

من هم به این مساله فکر می‌کنم که تو اصلا با توضیحات روی بدنه‌ی ظرف خیارشور چه کار داشتی؟

/ 4 نظر / 5 بازدید
میثم

آقا مدتی است (حدود يک سال و نيم) که بسیار بسیار کم، محصولات کارخانه ای می خریم. سعی کرده ایم تا آنجایی که می شود بی خیال هرچیز صنعتی شویم. به هر حال این موارد واقعی است و همه مان در اطرافمان هر روز امثالشان را می شنویم و بعضاً به چشم خود می بینیم. تازه اگر هم واقعی نباشد، همان مواد نگهدارنده و ... که به مواد خوراکی زده می شود، برای تهدید سلامتی ما کافیست.

امیرعلی

قال رسول الله (ص): المعده راس کل داء آقا یک بحثی مطرح کردی که الان سر درد دل من هم باز میشه و بعد از پشیمانی از خواندن نوشته روی خیارشور، از نوشتن این پست هم پشیمان می شوید: 1- شوهرخاله ام مالک و مدیر یک کارخانه تولید محصولات لبنی است. چند وقت پیش او را دیدم بسیار غمگین و افسرده. بعد از پرسش جواب گرفتم که علت ممنوعیت واردات شیرخشک صنعتی از چین است. معلوم شد حضرات در کارخانه عمده تولیداتشان بر پایه شیر خشک است و ن هشیر تازه گاو که روی محصول می نویسند! 2- اخبارش را حتما شنیده اید و من شرح مجدد نمی دهم. منظورم ماجرای "وایتکس در شیر" و "مرغ های مرده" . هزار چیز تهوع آور دیگر است. 3- راه حل چیست؟ نمی دانم! راه حل ارائه شده از طریق میثم در ابعاد جهانی شدنی نیست و توصیه اش موجب مرگ و میر ناشی از گرسنگی بسیار بیش از مقدار فعلی خواهد شد.

سعید

شاید منظورش این بوده که در کلیه مراحل کاشت و داشت و... خیارهای مورد استفاده، از کودها و آفت‌کش‌های شیمیایی استفاد نشده و به خیارشورها هم هیچ ماده نگهدارنده یا طعم‌دهنده شیمیایی اضافه نشده. البته شاید، و البته بسیار بعید می‌دانم!

mehraneh

وای خدای من چه وحشتناک !!!!!!