471- دو مسافر

از دور پیداست که هم‌وطن هستند.  در گرمای وحشتاک این روزهای دبی، ساعت 5 بعدازظهر، دربه‌در به دنبال فروشگاهی می‌گشتن که جناب شبخیز در ماهواره سفارش فرموده‌ن.
هردو حدودا شصت ساله و زن چادری. من و سوفی می‌گیم توی این گرما اذیت می‌شین . این فروشگاه هم مثل بقیه است. اونقدر چیز خاصی نیست.
فروشگاه یک خیابان پایین‌تره. ولی در این گرما، ده متر هم ده متره. سوارشون می‌کنیم و تا کنار فروشگاه اون‌ها رو می‌بریم. توی 5 دقیقه‌ای که همراه هم هستیم، مرد از گرما و بی‌امنیتی و اوضاع بد اهواز می‌گه. کل اون 5 دقیقه رو می‌ناله. بهشون می‌گم کاش یک ماه دیگه در فستیوال تابستانی یا در ماه رمضان می‌اومدید برای خرید که جنس‌ها ارزون‌تر باشه. می‌گه سه چهار روز ایران تعطیل بود اومدیم اینجا و کلی از دبی تعریف می‌کنه. نمی‌دونم اگر زمستان می‌اومد چی می‌گفت!
فکر می‌کنم که مردم عجیبی هستیم. زن و شوهر مذهبی که سه چهارروز تعطیلی رو از گرمای اهواز به گرمای دبی پناه میارن و دلشون پر گلایه است و چشم و گوششون به ماهواره‌ی لس آنجلسی!

/ 7 نظر / 5 بازدید
میثم

آقا مطمئن باش که مردمان عجیبی هستیم!

مهتا

سلام واسه اون زن و شوهر متاسفم.واقعا عجیب بودن.اولا گرما ی اهواز و درست گفتن اما ظاهرن گرمای دوبی بیشتره.تازه اهوازیا که از گرمای اهواز اذیت نمیشن.عادت دارن.دوما اهواز نه اوضاع بد داره نه بی امنیتی.واسه همینه که واسه شون متاسفم.قبول کنید که کسانی که تو اون هوای گرم دنبال فروشگاه تبلیغات شده تو ماهواره می گردن از جنس همه ی مردم ایران نیستن.اونا دنبال چیزایین که تا صدها سال دیگه نمی خوایم داشته باشیمشون.

یک لیلی

مردمان عجیبی هستیم که اعتقاداتمان با سبک زندگی مان نه تنها همخوانی ندارد بلکه گاه در تعارض است.

بی نام

می دونید الان متاسفانه جو ایران طوری شده که اگر کسی توی خونه ماهواره نداشته باشه اطرافیان با تعجب بهش نگاه می کنند. حداقل در مورد من و همسرم ماهواره که نداریم هیچ تلویزیون هم روشن نمی کنیم چون به اندازه کافی این زندگی مدرن انسانها رو از خود واقعی شون و از فکر کردن به واقعیت زندگی دور کرده

ناصر

داشتم فکر میکردم از این دو پاراگراف نوشته شما میشه فیلم نامه یک فیلم توی مایه فیلم های کیارستمی دراورد

امیرعلی

سلام. این سرگردانی بین مکاتب و مشارب فکری، یکی از مختصات ایرانیان فعلی است ظاهرا! دوستی به شوخی میگفت: ما مارکسیستی فکر میکنیم، لیبرالی عمل میکنیم و اسلامی شعار میدیم. به مارماهی مانی نه این تمام نه آن، منافقی چه کنی مار باش یا ماهی! خدا خیرتان دهاد که به هموطنان و در راه ماندگان کمک میکنید. اما دوستی که فرموده بودند اوضاع اهواز بد نیست، احتمالا یک اهواز دیگر مد نظرشان بوده است. خانم آشنایی که در اهواز زندگی میکند، هفته گذشته از اوضاع فرهنگی و امنیتی این شهر بی اغراق گریه میکرد.

هنا...

سلام. خب گاهی چیزایی هست که با چشم نمیشه دید و باید حسشون کرد شاید اونا هم دنبال حسشون میگشتن و این امر در هر صورت قابل احترامه حتی اگر از گرما به سمت گرما فرار کردن باشه. . تعریف نیمکنم اما چون بیشتر عمرم رو توی دبی زندگی کردم یه جورایی بهشون حق میدم. . در کل جالب بود