79- پيكري معمولي با دست‌هايي به بلندي زرافه

ديده‌ايد كه از ديدن يك قامت ناساز و نامتناسب، چه حس عجيبي به انسان دست مي‌دهد؟ مثلا شخصي كه سرش خيلي بزرگ است يا اندامي متورم دارد، يا نقص عضوي دارد ... ناخودآگاه احساسي متفاوت در تو ايجاد مي‌كند.شايد حتا از او بترسي و افكاري نادرست درباره او داشته باشي.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

يكي از عوارض تفكر جزئي‌نگر، ايجاد اندام كج و معوج است! دانشگاه كه بودم، ‌مي‌ديدم كه هركسي رشته تحصيلي خود را مهم‌ترين رشته ممكن مي‌دانست! اگر جامعه‌اي مهندس مي‌خواهد، خوب نانوا و كارگر هم مي‌خواهد و همه اين‌ها شريف و ارزشمند هستند. بايد ترسيد از جزم‌انديشي كه حتما باعث خواهد شد كه پيكري ناموزون قد علم كند!

 

مدير جزءنگري را در نظر بگيريد كه تنها هدفش توليد است. سازمان او مانند بدن انساني خواهد شد بسيار نحيف با دست‌هايي به اندازه زرافه! پدر و مادري كه فقط به درس حفظ كردن فرزند خود اهميت مي‌دهند، قامت كلي او را ناسازگار خواهند كرد. خلاقيت، بازي، شادي، تنوع، آزادي .... اين ها كجا مي‌روند؟ سياستمداري كه همه مشكلات را در جناح مخالف مي‌بيند، شخصي كه مهم‌ترين چيزش خوراك است و به انديشه اهميت نمي‌دهد يا برعكس، ... همه اندام‌هايي ناسازگار خواهند ساخت.

 

در پزشكي هوميوپاتي، به عنوان يكي از مصاديق كل‌نگري،‌ هوميوپات به همه مشكلات بيمار اهميت مي‌دهد و تنها از يك دريچه محدود،‌ بيمار را بررسي و درمان نمي‌كند. چنانچه مي‌بينيد كه درمان جزءنگر جز افزودن بر مشكلات بيماران، عملا كاري از پيش نمي‌برد. چرا كه نمي‌توان يك سيستم را از يك دريچه نگريست و اگر هم بشود نگريست، نمي‌شود تنها از يك دريچه درمانش كرد .... نيك بيانديش كه چه گفتم. اگر سر تكان دادي و بعد گلي را پژمردي يا مورچه‌اي را زير پا له كردي، يا به كارگري كه وجودش براي جامعه لازم است بي‌احترامي كردي، يا پديده‌اي را جزم‌انديشانه بررسي كردي، ندانسته‌اي ....!

 

در آفرينش، ديدگاه كل‌نگر و سيستمي لحاظ شده است. «سبحانك! ما خلقت هذا باطلا!» هرچيز به جاي خويش نيكوست. انسان‌هاي ناداني كه مي‌پرسند آفرينش پشه و مگس و مار و عقرب و سيارات و زهر و پادزهر و سيل و زلزله و توفان و ... از چه روست، انديشه‌هايي رشدنيافته دارند. دانايان در اين باره عمري تحقيق مي‌كنند و آخر مي‌بيني كه معماي مورچه‌‌اي به طور كامل حل نمي‌شود و چه بسيار دانش‌ها و دريچه‌هاي بديع كه از اين كاوش، براي آدمي پديدار مي‌شود.

 

هشدار: لازم بودن اجزاي آفرينش و باطل‌نبودن آن، توجيه‌گر «جبر» نيست. نگوييد حال كه اين طور شد دست روي دست بگذاريم و هيچ كاري نكنيم و دست به هيچ چيز نزنيم تا اين نظام به هم نخورد! مرز باريك و خطرناكي در اينجاست!

/ 30 نظر / 2 بازدید
نمایش نظرات قبلی
صابري (ديدمهندسي)

سلام، هرچند كه مي‌دانم در مثل مناقشه نيست ولي زرافه هم خود سيستمي دقيق و هدفمند است. پاهاي نازك و دراز او متناسب با هدف او در رسيدن به نوك شاخه‌هاي درخت است.

سالار

ای حسين ! بشريت فداى تو باد كه خود را فداى بشريت ساختى. فرا رسیدن ایام عزاداری سالار شهیدان را به شما دوست گرامی تسلیت عرض می کنم... تو خود از کدام شهری که زدوستان نپرسی ؟..........مگر اندر آن ولایت که تویی وفا نباشد.!!!

Solh

تـــــحـريـــــم انتــــخابــات : هيچ وفت در حکومت اسلامی انتخابات دمکراتيک نبوده است٫چونکه احزاب و افراد مخالف حق شرکت در انتخابات وحق تبليقات را نداشته ومردم آزادانه کانديداهای خود را انتخاب نکردند.در تمامی انتخابات صلاحيت کانديداها را شورای نگهبان بنا به تشخيص ومصلحت نظام اسلامی تائيد يا رد کرده و مردم به اين يا آن کانديد تعيين شده که مدافع قانون اساسی و ولايت فقيه بوده رای داده اند. درجمهوری اسلامی حتی نمايندگان مدافع رژيم در مجلس آزادی و اختيار ندارند و بنا به اصل صد ده قانون اساسی٫فقيه و رهبر قدرت مطلق ونا محدود در ساختار دولت اسلامی دارد و ميتواند تمام قوانين را لغو يا تائيد کند. اصل چهارم وفصل چهارده از اصل صد و هفتاد وهفت تمام قوانين مدنی٫جزائی٫مالی٫اقتصادی وغيره را بر اساس موازين اسلامی تعريف کرده و بر تغيير ناپذيری آنها تاکيد دارند.بنابر اين در حکومت اسلامی ايران نه انتخابات آزاد است و نه نماينده در قانونگذاری آزاد و مجاز است و درچنين وضعی شرکت در انتخابات فرمايشی و نمايشی مجلس هفتم اشتباه است .

sh.sh

موفق باشی . سايت من رو هم ببين و برام تبليغ کن.متشکرم

joojoo

نوشته جالبی بود .موفق باشی

saeed

سلام رسيدن به خير. به ستاره ها به باران ...سلام رسوندی؟ آقا با اجازه شما ما از بعضی مطالبتون استفاده کرديم. ذکر منبع هم کتبا و رسما نکرديم. اما مطلب رو فرستاديم که ببينيد. رسيد يا نه؟

فاطمه

سلام...ببخشيد که دير سر زد...به موضوع خيلی مهم و جالبی اشاره کرديد...واقعا ممنون از اطلاعات و آگاهيهايی و بلند انديشی که به ماها می ديد...

شقایق

سلام ! آخر.شرمنده دير سر زدم ..مفيد بود .سعی می کنم به مرزهای باريک بيشتر فکر کنم.

maryam

درود... خواهم آمد دوست من