487- خردسالی و کامپیوتر

به عنوان یک مدرس کامپیوتر، بارها و بارها به این نکته رسیده‌ام که هرچه سن بالاتر می‌رود، توانایی یادگیری کامپیوتری اشخاص پایین‌تر می‌آید. یک کودک، در چنددقیقه به‌خوبی کار با یک وسیله‌ی دیجیتال تازه مانند تلویزیون یا موبایل را فرا می‌گیرد، ولی برای پدر و مادر او باید این نکته را ده بار توضیح داد.

بارها به چرایی این مساله اندیشیده‌ام. شاید تنوع زیاد محصولات دیجیتال و لزوم به‌روزبودن، دلیل آن باشد. کسی که با فناوری روز کار می‌کند، لازم است که مرتب دانش خود را به‌هنگام کند و توانایی  تغییر و انعطاف داشته باشد و این ویژگی در بزرگسالان کمتر از خردسالان است. اصولا به نظر من در هیچ دانشی مانند کامپیوتر، بزرگترها از کوچکترها عقب‌تر نیستند.

شما چه دلیل یا دلایلی برای این مساله به ذهنتان می‌رسد؟

/ 8 نظر / 4 بازدید
مهتا

اون قسمت از مغز که مربوط به یادگیری کامپیوتره با بالا رفتن سن کوچیک و ناتوان میشه:) میتونه دلیلش علاقه به یادگیری باشه .بچه ها دوست دارن ید بگیرن و از گفته هامون برای یاد گیری بشتر هم استفاده میکنن.اما پدر و مادرا حواسشونو جمع نمیکنن.وقتی داریم بهشون یاد میدیم.به چیزای دیگه فکر می کنن.کامپیوتر که هیچی،هر کاری میکنیم بهشون اس ام اس فرستادنو یاد بدیم گوش نکرده میگن ما یاد نمی گیریم،سخته.بحث تکرار هم هست.بچه چیزیو که یاد گرفته تو روز بیست بار شایدم بیشتر ازش استفاده میکنه.اما پدربزرگمون یه بار که خبرانلاین خوندنو یاد گرفت انقد نمیره سراغش تا ماه بعد که مارو دید دوباره میگه آخرش من یاد نگرفتم چه جوری برم تو اینترنت.

از سرزمینهای دور

یه عامل مهم توی این زمینه، یه نوع ترسه که اصطلاحا بهش technophobia گفته میشه، یعنی همون "ترس از فناوری". کارای علمی زیادی روش انجام شده که توی آدرس زیر یا جستجو توی وب می تونید اطلاعات خوبی بدست بیارید: http://en.wikipedia.org/wiki/Technophobia

سیمین

به نظر من هم عامل اون همون ترس است چون پسر بزرگم که کلاس پنجمه با کامپیوتر هزار کار انجام می ده که من و پدرش نمی تونیم یک کارش پسورد گذاشتن روی سیستم است که حسابی دست منو باباش را میزاره توی حنا !!!!

سیمین

ممنون از راهنمایی بسیار خوبتون من به اون سایت سرزدم و از متن روان اون در اموزش های کامپیوتر خوشم اومد

امیرعلی

ضمن تایید فرمایشات جنابعالی و همچنین کامنت آقای دکتر "از سرزمینهای دور"، باید عرض کنم که اصولا من این کندی اموزش را ناشی از نوعی محافظه کاری میدانم. هرچه سن بالاتر می رود، انسان به پیامدهای کارهایش بیشتر فکر می کند و نگران است. احساس می کنم همین نگرانی باعث ترس از تجریه های جدید و سعی و خطا می شود. خودم در دوره راهنمایی در ms-dos میزدم: del *.* و هیچ حسی نسبت به عواقبش نداشتم. در دوره دبیرستان هارد فرمت میکردم بی انکه بدانم چه عواقبی دارد. طبیعی است که این دست کارها هرکدام کلی آموزه به همراه داشت و خود به خود مرا یک نیمچه متخصص استاد ندیده می کرد. حالا اما وقتی پیغامهای کامپیوتری را میخوان، به شدت دقت میکنم که کارم عواقبی نداشته باشد و ترجیحا قابل برگشت باشد و ....! من این دوران را دوست ندارم. من دوست دارم به کودکی برگزردم و بیخیال همه چیز بزنم : del *.*

ناصر

البته باید متخصصین اظهار نظر کنند ولی به هر حال توان یادگیری با بالا رفتن سن کمتر میشه فرقی هم نداره تکنولوژی باشه یا موضوع دیگه

حجازی

سلام شابد دلیلش این باشه که کوچکترا چشم هاشون رو که باز می کنن این وسایل رو می بینن و جزیی از زندگیشونه. دخنر من بی آن که کلاس کامپیوتر رفته باشه از من که هم در دانشگاه چند واحد کامپیوتر گدراندم و هم در محل کار دوره های آن را دیده ام . واردتره .

امیرعلی

آقا چرا به روز نمی کنید؟ دلمان آب شد!