604- مسیح

دانش‌آموز دوره‌ی ابتدایی که بودم، در مسابقات قرآن (رشته‌ی مفاهیم) شرکت کردم. بخت یارم بود و در همان نخستین حضورم در کلاس سوم ابتدایی، تا مرحله‌ی کشوری پیش رفتم و سوم شدم. آن روزها، مرحله‌ی پایانی مسابقات کشوری را در برنامه‌ی کودک شبکه‌ی 1 نشان می‌دادند. من هم که یک الف‌بچه‌ی ریزنقش بودم به دلیل قد و قواره‌ی کوچک و دیده‌شدن در تلویزیون، برای خودم شهرتی پیدا کرده بودم!

هیچوقت یادم نمی‌رود که اولین بار در اردوی مسابقات قرآن بود که با نت‌های موسیقی آشنا شدم. یعنی مربی ما روی تخته‌سیاه نت‌ها را نوشت و شروع به توضیح درباره‌ی رابطه موسیقی و قرائت خوب کرد.

در ابتدا، شیفته‌ی قرائت عبدالباسط بودم و سعی می‌کردم مثل او بخوانم. بعدها با استادان دیگر قرائت هم کمابیش آشنا شدم و به‌تدریج با شناختی که از حنجره‌ی خودم پیدا کردم، شنیدن قرآن را بر قرائت آن ترجیح دادم.

راستش بعید می‌دانم کسی ذوق موسیقایی بی‌طرفانه‌ای داشته باشد و با شنیدن نغمه‌های استادان بزرگی مانند عبدالباسط، منشاوی، مصطفی اسماعیل و ... تحت تاثیر قرار نگیرد.

*

به هرحال، به مناسبت فرارسیدن 25 دسامبر دوست دارم یکی از خاطرات دوران کودکی‌ام را با شما قسمت کنم. این بخش از سوره‌ی مریم را که به تولد یحیی و مسیح مربوط می‌شود نخستین‌بار حدود سی‌سال پیش با صدای عبدالباسط شنیدم و خوشحالم که توانستم همان قرائت را در یوتیوب پیدا کنم.

http://www.youtube.com/watch?v=fs8lzuf8pHc

http://www.youtube.com/watch?v=NbXcE3UnWlE

/ 1 نظر / 7 بازدید
ایکیا

سلام این قرائت خیلی فوق العادس واقعا برای من صدای آسمانیه...