32- نمی‌شه چیزی هم سیستم باشه و هم بی‌هدف! (بخش 1)

road

* یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های هر سیستم، هدف‌مندی آن است. یعنی نمی‌شود چیزی را سیستم نامید و در عین حال هدفی برای آن قائل نشد.

** روزگاری را به خاطر می‌آورم که گروه‌هایی در دانشکده ساخته بودیم و در آن‌ها فعالیت می‌کردیم و چنان اهدافمان برایمان مقدس بود که هرکاری، ولو خرید یک کاغذ برای فعالیت گروه مقدس محسوب می‌شد. یعنی هر چیزی در راستای اهداف گروه، معنا و مفهوم پیدا می‌کرد. شخص نمی‌گفت کاغذ می‌خرم، می‌گفت دارم کاری می‌کنم که باعث تعالی گروه می‌شود . . . .
«پیتر سنگه» در شاهکار خود «پنجمین فرمان» از سازمان‌های فراگیر (Learning Organoizations) یاد می‌کند و می‌گوید: «. . . هریک از ما –احتمالا- زمانی عضو یک گروه موفق بوده‌ایم، گروهی از افراد که در کنار یکدیگر به گونه‌ای خارق‌العاده فعالیت می‌کردند، گروهی که به یکدیگر اعتماد داشتند، نقاط قوت یکدیگر را قدر می‌نهادند و محدودیت‌های یکدیگر را جبران می‌کردند. گروهی که اهداف مشترکی بزرگ‌تر از هدف‌های فردی داشتند و در نهایت به نتایج دور از انتظاری دست یافتند . . . .»

و من می‌افزایم: کسانی که چنین تجربه‌ای ندارند هرگز مفهوم شورانگیز و خارق‌العاده‌ی چند جمله‌ی بالا را نخواهند فهمید. این سخنان از جنس «حال» است، نه «قال»! من در آن گروه‌ها به مفهوم واقعی کلمه «زندگی» کردم، «زنده» شدم، «رشد» کردم . . . .

*** جای تعجب نیست که بسیاری از مشکلات مردم، جامعه، کشور، سازمان‌ها و . . . به خاطر گم‌شدن اهداف سیستم غایی باشد. چرا که با توجه به مطالب پیشین این وبلاگ، می‌دانیم که هر سیستمی برای درست‌کار کردن باید ببیند در داخل چه سیستمی قرار دارد و اهداف آن سیستم بزرگتر چیست. در دیدگاه شخصی من، این امر در نهایت به این معرفت می‌رسد که همه‌چیز «یک» چیز است. همه‌ی اعضای یک پیکر واحد هستیم و هدف‌مندی آفرینش به‌سادگی در همین جمله نهفته است: «که یکی هست و هیچ نیست جز او» !

ان شاء ا. . . درباره‌ی هدف‌مندی سیستم‌ها بیشتر خواهم نوشت.*

«محبوبه‌ی قنبرزاده» نیز از دست این دنیای حقیر آسوده شد و به نیستان بازگشت.

/ 21 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
قصه شوق

سلام! از توجه شما سپاسگزارم! مسائل مربوط به مديريت سيستمي خيلي شيرين و كاربردي هستند. از آنها بهره خواهم گرفت!

پريا

سلام .. اصلا تو هر چيزی اگه هدف نباشه .. به پوچی ختم ميشه ..موفق باشی

حميد

میدونی چیه اکبر . معتاد وبلاگت شدم . با اینکه می دونم هفته ای یکبار مطلب می نویسی ولی روزی دو بار شاید بیشتر وبلاگت رو باز می کنم . چند هفته ای است که به سیستم گیر دادی . بزن تو مایه عشق و گل و بلبل .

حميد

ضمنا یادم رفت بهت بگم که یک شمارشگر هم بگذار تا آمار بازدید از وبلاگ رو بده . می روی توی سايت http://www.nedstatbasic.net. برايت يک کد جاوا ايميل مي كنه كه بايد تو اچ تي ام ال وبلاگت بگذاري. ايام به كام

مجيد

به نظر تو چرا گروههايی که در دانشکده تشکيل شده بود را نمي توان در محيط کار تشکيل داد؟ حتی بچه هايی که در دانشکده با هم خيلی عالی کار ميکردند در محيط کار نميتوانند؟

اشك

سلام اكبر جان من چند بار مطلبت رو خوندم. راست ميگی هیچكی نميتونه جملاتت رو به راحتی درك كنه. منم مثل تو با گروهها بزرگ شدم و رشد كردم و خيلی اين گروهها در درك انسان، فهم انسان و رشد معنوی و علمی انسان تاثير دارند. من كه تا قبل از شروع كار گروهی هيچ بودم. الآن هم هيچم. ولی امروز از داخل كه به خودم نگاه ميكنم، خيلي چيزا دارم كه به زندگی با معنا تر من كمك ميكنه. همه رو از گروهها دارم. از تو۷ غلام، حسين، شريفی، عسگری، رحيميان، ناصر، سعيد و ... . گل گفتی

ستاره شب

برادرم! اگر قصه تنها پيمانه‌اي است، نتيجه گيري و عرفان تراشي (از اين لفظ گزنده عذر مي‌خواهم) بر مبناي آن نادرست است و اگر هم قصه، پيمانه است براي آنكه افكار و آراء پيشيني را در آن بريزند، تحميل راي بر قصه است كه اين هم صحيح نيست! و جواز نقل قصص جعلي و خرافي نمي‌شود. لطفا سيستمي فكر كنيد!

ديونسيوس

با سلام . دوست عزيز ٬ متوجه منظور شما نشدم .مگر شما هنگامی که می خواهيد مطلبی را از منبعی بازگو کنيد ٬کل کتاب را می نويسيد ؟! وانگهی٬ نيچه خود معروف است به يک گزيده گوی.تا به آنجا که مثلا کتاب تبارشناشی را در تفسير چند اصطلاح بکار رفته در کتاب فراسوی نيک و بد - (فراسوی خیر و شر) - نوشت که به قول خودش فراسوی نیک و بد کتابی بود که به علت گزیده گویی و دلایل دیگر بد فهمیده شد. و اما در مورد ساده نبودن متن آثار نيچه بايد بگويم که ايراد به ترجمه آثار وارد نيست چون نثر نيچه به طور کلی ثقيل است چرا که او شيوه بيان حقايق به طور ساده را غيرممکن می دانست :‌"حقیقت همیشه یک رویه(و ساده) است٬ آیا اين خود دروغی دورويه نیست؟"«نیچه-شامگاه بتان»

صابري

سلام،‌وبلاگ خوبي داريد. اميدوارم كه در اين راه موفق باشيد.