22 - نگرش سیستمی

system
چنین بیاندیش که روزی به این باور برسی که هر کار تو، کوچکترین کار تو، نفس‌کشیدن تو، دم و بازدم تو، صحبت تو، سکوت تو، همه و همه در تمام هستی اثر می‌گذارد. تفکر کل‌نگر و سیستمی چنین باوری دارد.
. . .
با چنین باوری چه می‌کنی؟
. . .
شاید از عظمت آن، نفس‌کشیدن هم از یادت برود !
. . .
می‌گویند همه‌ی عالم وجود در انسان گرد آمده است.
انسان در ظاهری‌ترین لایه‌ی وجود خود، اندامی مرکب از میلیون‌ها یاخته دارد که تک‌تک آنها می‌دانند هر حرکتشان بر تمامی بدن تاثیر می‌گذارد. چگونه می‌توان از این یاخته‌ها درس «چگونه‌زیستن» آموخت؟ آنها چه می‌کنند و ما - در مقام کسی که می‌تواند در برابر هر یاخته، به فروتنی یک دانش‌آموز پیش از دبستان زانو بزند – چه‌کاری؟

/ 7 نظر / 2 بازدید
tfahimeh

سلام.اوضاع خوبه و ملالي نيست جز گم شدن گاه به گاه خيالي دور كه مردم بدان شادماني بي سبب مي گويند...باري...دل هر ذره را كه بشكافي...آفتابيش در ميان بيني.آدم گاهي ذهنش قفل ميشه و چيزي نداره بگه جز عجب! واقعا كه عظمت آدم رو مي ترسونه.خدايا بر حيرتم بيفزاي.

پريا

سلام .. سال نو با تاخير فراوان مبارک چه کنم تازه اومدم ... انشاءالله سال خوبی باشه ...کاش ارزش خودمون رو می دونستيم

ديونسيوس

فوق العاده بود ! شاید بتوان گفت يکی از بزرگترين دستاوردهای قرن ۲۰ "بازگشت" به تفکر کل نگری بوده است .

ح.جاودانی

وقتی با تموم اونچه دورو برته به تضاد می رسی وقتی تو درست بودن خودت اصلا تو بودن خودت شک می کنی اون وقت چه سودی داره بدونی که اینقدر بزرگی که اینقدر عظیمی فقط بیشتر و بیشتر از اونچه هستی متنفر می شی چون نمی دونی چه اثری داری می ذاری بدتر از اون نمی دونی چه اثری بایدبذاری و وقتی تو خوبی و بدی همه چی شک می کنی... وقتی حس می کنی از خالی پر شدی اون وقت واقعا بهتر نیست ندونی و نفهمی و نخوای؟ کاش می تونستم کاش...

+hiv

از خواندن اين مطلب ... ام اين... يعنی چيزی در رديف خوشحال و لذت بردم و از اين مشابهات که هيچ کدام مناسب نيست اما از اين که بگذريم ميتوانيد کتاب هايی در مورد تفکر کل نگر به من معرفی کنيد؟ و سئوالی که از ديونيزوس پرسيدم از شما هم می پرسم آيا معتقد هستيد انسان با تاويل هايش جهان را به استعاره های متکثر رسانده است( چنان که انچه جهان واقع می ناميم به قول نیچه: آن هم استعارات و مجاز های شاعرانه اند سکه هايی که نقش آن ها براثر کثرت استعمال پاک شده است و به تکه های فلز می مانند)اين جهان با ياخته های بار ور از دانش سکوت و غرق در هستی نسبتی دارند؟