558- سوگند به عصر

دوستی از دوستان «متفاوت»، اندیشه‌ورز، شوریده و غیرمذهبی من، که خاطرش هم بسیار برای من گرامی است، برایم از تاثیرگذاری و نکته‌سنجی سوره‌ی «عصر» نوشته بود.

من هم برایش نوشته بودم که مذهبی و غیرمذهبی، در «پوچ»بودن دنیا به هم می‌رسند. شخص مذهبی عمیق به جایی می‌رسد که هیاهوی این دنیای پرزرق و برق را به پشیزی نمی‌خرد و شخص غیرمذهبی عمیق هم به همین نقطه می‌رسد.

*

اینجاست که مزه‌مزه‌ی سوره‌ی عصر، در دهان هردو دلچسب می‌شود. هردو باور می‌کنند که به‌درستی «سوگند به عصر، که آدمی در زیانکاری است، به جز ...»

اصلا ببین در سه پاره‌ی‌ کوتاه و مختصر و در چند کلمه، چه کرده و چه گفته. تابلو هنری است. ادبیات و شعر و فلسفه و جهان‌بینی و انسان‌شناسی را با زیبایی کلامی و بیم و امید درآمیخته و با آن سوگند فارغ از زمان آغازینش، آدمی را به خیال‌های دوردست پرتاب می‌کند.

/ 9 نظر / 5 بازدید
مهتا

"بر این نکته گر جان فشانم رواست".

حجازی

اگه این جمله ها رو نیچه گفته بود توی فیس بوک دست بدست می شد

مهتا

جرات رو اون صدهزار نفری دارن که واسه سفر بی بازگشت به مریخ ثبت نام کردن. واقعا چطور میشه مطمئن شد که انسانیتمون رو اونجا ازمون نمی گیرن؟ دین خدا که کامل شده و چیزی نمونده که بخواد به ما گفته بشه.پس واسه سفر بی بازگشت به مریخ هم میشه از دین کسب تکلیف کرد.[متفکر] الله اعلم.

سینرژی

چقدر به دل می شینه حرفی که از دل بر می آد واقعا لذت بردم

مهتا

من فکر میکردم چون راه وحی بسته شده .پس چیزی برای گفتن نمونده و جواب همه ی سوالاتی که در آینده پیش میاد رو مستقیما از کتاب دین میشه استنباط کرد.

مهتا

احساس میکنم هیچی نمیدونم تو این بحث. ممنون از توضیحاتتون.

سینرژی

در مورد "وحی به زنبور" اگه کلید واژه "مراتب وحی" رو جستجو کنید، مفسرین تاکید دارند که کلمه وحی در همه جا یک معنی ثابت ندارد، مثلا در مورد زنبور، این وحی از مرتبه "اعطای غریزه" است.

حمید آزادی

مطلب زیبایی بود. دیندار و بی دین هر دو برای این دنیا ارزشی قائل نیستند . ولی معادله برد - برد از آن کسی است که به فرمایش امیر المومنین (ع) : هم از دنیا بهره حلال می بره و هم غرق و دلبسته اون نمی شه (مضمون حدیث)

هدی

[لبخند][لبخند][لبخند]