158- یادی دوباره از ساموئل هانمن، بنیانگذار پزشکی هومیوپاتی

دوم ماه جولای، سالگرد وفات دکتر ساموئل هانمن (1755-1843 م.)، بنیانگذار نابغه پزشکی هومیوپاتی است. اینک 162 سال از مرگ آن بزرگ می‌گذرد. هانمن در 88 سال زندگی خود، که بی‌شک برای حیات بشر بسیار مفید بوده است، تنها خون دل خورد. گویا این رسم روزگار سفله‌پرور است که افراد دانشمند و انساندوست و بزرگ که زندگی خود را وقف انسان‌ها می‌کنند، باید همیشه در معرض طعن و لعن و آزار باشند و انسان‌های سفله، صدرنشین. انگار بزرگتر از ظرف زمان بودن، گناه است! او نیز می‌توانست مانند دیگران باشد. ولی هانمن مرگ فرزندانش بر اثر فقر و مشکلات زندگی را به استفاده از روش‌های درمانی (!) آن زمان مانند خونگیری، به غل و زنجیر بستن بیماران و ... ترجیح داد و با دانش و توانایی خود، انتقادات فراوانی به روش‌های همکارانش وارد می‌کرد و به همین خاطر هیچگاه نه مقامی در خور یافت و نه مال و منالی به هم زد و همیشه مجبور به مهاجرت از شهری به شهری و دیاری به دیاری بود.

او در ابتدای کتاب «بیماری‌های مزمن» خود که جزو شاهکارهای پزشکی به شمار می‌رود و روش درمان بیماری‌هایی مزمن به شکلی موثر و دائمی در آن تشریح شده است و هنوز مرجع تمامی هومیوپات‌های راستین به شمار می‌آید، آنقدر از نافهمی هم‌عصرانش به ستوه آمده که می‌گوید آیا روزگاری خواهد رسید که مردم بفهمند روشی که من بنیان نهاده‌ام چقدر موثر است؟ آیا روزگاری انسان‌هایی هوشمند خواهند آمد که این روش و اهمیت و شکوه آن را درک کنند ...؟

هومیوپاتی آنقدر در مداوای بیماران موثر است که در زمان هانمن و پس از آن، پزشک‌نمایان بی‌وجدان تمام هم و غم خود را صرف مبارزه و تخریب چهره هانمن و پیروان او می‌کردند و دانشجویان پزشکی‌ای که پیرو هانمن بودند، حتی جرات نداشتند در کلاس‌های خود اسم او را ببرند*. هومیوپات‌های امریکایی که جزو پیشگامان این رشته محسوب می‌شوند و ادامه‌دهنده راه هانمن بودند نیز چنان موفق بودند که انجمن پزشکی امریکا تاسیس شد تا جلوی آنها را بگیرد! در واقع، ‌انجمن هومیوپاتی امریکا چندسالی قدیمی‌تر از انجمن پزشکی امریکاست!!

اما از آنجایی که هرکار اصولی‌ای، زحمت هم دارد، بسیاری از هومیوپات‌ها، ترجیح دادند که روش اصیل هانمن را که نیاز به عشق فراوان و زحمات طاقت‌فرسای آموزشی دارد رها کنند و با دادن مسکن‌ها، آنتی‌بیوتیک‌ها و دیگر داروهای پزشکی که تجویز آنها زحمت چندانی هم ندارد –و به ظاهر- اثر سریعی هم دارد هومیوپاتی را بدنام کنند و سلامت بشریت را به وضعی دچار کنند که امروزه می‌بینیم. خوشبختانه بازگشت اندیشمندان دنیا به تفکر سیستمی و دید کل‌نگر در دهه‌های اخیر باعث شد که طب کل‌نگر نیز دوباره احیا شود و شاخص‌ترین مصداق آن یعنی هومیوپاتی، دوباره دارد با سرعتی شگفت‌انگیز دنیای پزشکی را درمی‌نوردد، و البته عجیب نیست که پس از 200 سال، هنوز هم هومیوپات‌های راستین ملامت می‌شوند و مورد حمله پزشکی رایج (و هومیوپات‌های دروغین و آبکی) هستند. انگار که در این 200 سال، تنها تاریخ دارد تکرار می‌شود!

 * این سرنوشت، گویا گریبانگیر همه نوآوری‌هاست. به عنوان مشتی از خروار، هنوز هم در محضر بعضی استادان ادبیات، نام‌بردن از نیما و اخوان و شاملو و فروغ و .... در حکم نمره رد و اخراج از کلاس برای دانشجوی آن رشته است ... این رشته سر دراز دارد.

 

پارسال همین روزها:

از Patch ویندوز تا درمان هومیوپاتی 24 خرداد 1383

مارمولک 30 خرداد 1383

 

/ 2 نظر / 3 بازدید
ارزش افزوده

سلام. بعد از مدتها اومدم و ميبينم که شما هنوز هم با انرژی مينويسيد... واقعا بايد از شما ياد بگيرم. راستی بلاگ ما هم بالاخره آپديت شده با مطلبی در مورد مدیریت یک دقیقه ای. خوشحال ميشيم که يه سری بزنيد. ممنون

بهاره

با سلام تاریخ نوشته شما برای سال 84 کمی آدم را به تردید میاندازد که ایا شما همچنان در باره این رشته از پزشکی اطلاعاتی دارید یا خیر ؟ بنده مجددا سوالم را در این جا تکرار میکنم چون فکر میکنم سوالم را از جائی که نباید پرسیدم آیا شما میتوانید یک پزشک هومیوپات را به بنده معرفی نمائید بنده ساکن مشهد هستم و در این شهرستان پزشک هومیوپات وجود ندارد. با تشکر بسیار زیاد