429- سرزمین گوجه‌های سبز

البته من مثل روناک کتابخوان حرفهای نیستم، ولی محض خالینبودن عریضه بد نیست بگویم که این چندروز تعطیل که در ایران بودم طبق معمول هرچه کتاب به دستم رسید و به دستم رساندند خواندم.

 

از «داستان سیستان» رضا امیرخانی تا کتابهای تغذیه و سلامتی جمشید خدادادی . از «جهالت» میلان کوندرا تا «سرزمین گوجههای سبز» هرتا مولر.

 

زمان دانشجویی چندبار کتاب «بار هستی» کوندرا را برداشتم بخوانم، ولی هربار بعد از یکی دو صفحه خواندن گذاشتم کنار. نمیدانم چرا. اما این جهالت یا Ignorance را به دلیل آنکه درباره‌ی مهاجرت و مهاجران است خواندم. راستش اصلا به دلم نچسبید. در حد و قواره‌ی اسم کوندرا نبود. شرمنده میلان عزیز! ما که شما را درک نکردیم لابد.

 

کتاب برنده‌ی جایزه نوئل ادبیات 2009، «سرزمین گوجههای سبز» از خانم هرتا مولر را خواندم. کتابی است سرشار از استعاره‌ها و تصویرهای شعرگونه و شبح‌گونه که زاییده‌ و نتیجه‌ی مستقیم شرایط استبدادی رومانی (در دوره‌ی حاکمیت چائوشسکو) است. کتابی است تلخ و قوی. خوب شد که بالاخره تمامش کردم.

 

فیلم تنگسیر امیر نادری را دوبار دیده بودم. خود کتاب را نخوانده بودم. خواندم و حظ کردم از ادبیات صادق چوبک و چاپ مناسب کتاب. خدایش بیامرزد.

 

«ناتور دشت» سیلنجر دوباره به دستم رسید که وسط‌هایش دیگر حس خواندنم رفت! به هرحال بخوانید نوشته‌ی نوشگاه را درباره‌ی سلینجر که همین اواخر به مناسبت درگذشت وی نوشته بود.

/ 10 نظر / 3 بازدید
امیرعلی

من جای شما بودم در بلاد غربت کتاب های فارسی می خواندم! وقتی ایران بودم که دیگر "اصل جنس" کنارم بود و نیازی به کتاب خواندن نبود! به جای خواندن کتاب می توانستید ادبیات فاخر مقام محترم ر.ج را با گوش جان بنیوشید! هم چنین در پایان لازم است به شما عرض کنیم که "لولو" خیلی چیزها را برده است و .... ! نماز-روزه ها قبول! یا علی مدد!

لادن

سلام سعی می کنم این کتاب رو حتما تهیه کنم.

حجازی

سلام کاشکی بار هستی را هم میخواندید. دلیل کم کاریم اول مرگ پدر شوهرم وبعد داغ برادرم بود.

شقایق

من این کتاب کوندرا رو اینبار خوندم. من خوشم امد چون خیلی شخصیت ادمهاش رو حس کردم. و برام پیش اومده.

مهتا

سلام "شوهر آهوخانم "رو هم بخونید:) اولین رمان فارسی نوشته ی علی محمد افغانی . من ebook شو تازگیا خوندم. 4 تا pdf که هر کدوم بالای 200 صفحه بود.

عدنان

وقتی آلن روب گریه،ماریو وارگاس یوسا یا همین میلان کوندرا،جایزه نوبل نگرفته اند،واضح است که هرتا مولر و ژان ماری گوستاو لوکلزیو می شوند سرآمد نویسنده های خارجی در این دیار همان چند خط درباره حافظه و فراموشی که کوندرا در جهالت نوشته,می ارزد به تمام سرزمین گوجه های سبز مولر یا فرزند پنجم دوریس لسینگ البته درباره سلیقه دیگران نمی شود داوری کرد,این فقط نظر شخصی من است

عدنان

راستی یک نکته فارسی شکر است جمال زاده بعد از شوهر آهو خانم نوشته شده؟ فکر نمی کنم تازه قصه های حسین قلی مستعان را هم فراموش نکنید.شوهر آهو خانم تا وقتی که داوود ملاپور فیلم اش را بسازد,کتاب مهجوری بود. اما فکر نکنم اولین رمان فارسی باشد رمان مدرن و نوشته مدرن را در ایران جمال زاده و دهخدا به راه اند اختند