128- آخرین سامورایی

دیشب داشتم فیلم «آخرین سامورایی» محصول 2003 شرکت «برادران وارنر» را می‌دیدم. نقد و بررسی فیلم که کار من نیست. نه سوادش را دارم و نه اصولا دل و دماغش را. از چیزی دیگر می‌خواهم بگویم و آن این که این فیلم، مساله‌ای به نام «صداقت» و «مردانگی» را به یادم آورد که گویی آنقدر نایاب شده که فراموشش هم کرده‌ام و باید به یادش آورم. آنچنان که می‌بینی یک سامورایی، -درست یا غلط- مردانه بر باورهایش می‌ایستد و برای آنها می‌میرد.

تردید دارم حتا آنان که پیرو هیچ مسلکی نیستند و قائل بر این هستند که همه‌چیز نسبی است و هیچ حق و حقیقتی نیست، در نهانخانه دلشان برای راستی و درستی و شجاعت و صراحت ارزش قائل نباشند و از دورویی و حقیقت‌پوشی، بیزار!

من تردید دارم که به ویژه در این عصر، صفتی مذموم‌تر و مهوع‌تر از دوروریی بشناسیم. وقتی به مردمان می‌نگری (و صدالبته به خودت)، و می‌بینی نه اهل راست‌گفتن هستی، نه وفاداری، نه شجاعت، نه صراحت، .... . اگر جامه زهد هم بر تن داری از ریاکاری است و اگر جامه‌ات تر است، نه حاصل سرشک و نیایش نیمه‌شب که حاصل تردامنی توست و آنچنان که در نوشته پیشینم گفتم، در عصری زندگی می‌کنی که گویی همه فراموش کرده‌اند که خداوند «شاهد» است!

 

تردید دارم که کسی تصدیق نکند که حال آدمی از تزویر به هم می‌خورد، خصوصا اگر مزور، دم از معنویت بزند، حال آدمی را از آن سنخ معنویت هم به هم می‌زند! شاید یکی از بزرگ‌ترین تفاوت‌های انسان‌های بزرگ (به گونه‌ای که من می‌شناسم) با دیگران، آن است که شکاف میان علم و عمل، گفتار و کردار و پندار، تصدیق و اجرا، ...، در آنان بسیار کم و گاهی صفر است.

 

در واقع، چنین افرادی را می‌ستاییم، چون کافر نیستند؛ چرا که کفر آنست که دروغی را ردای راستی بپوشانی. (تا جایی که می‌دانم، در قرآن معنای اصلی کفر به معنای پوشش‌ است و کافر آنست که حقیقت‌پوشی می‌کند و می‌بینی که قرآن چگونه بانگ می‌زند که ای کسانی که ایمان آورده‌اید، چرا چیزی می‌گویید که بدان عمل نمی‌کنید؟ سوره صف، آیه 2) آری. اگر حرفت با عملت یکی نباشد، شعار بدهی، مزور باشی، با هر اسم و عنوان و مقام و مرتبه و تحصیلاتی که می‌خواهی باشی کفر ورزیده‌ای! و اینجاست که زمانی که کسی را می‌بینیم که هرچه هست راست و درست است و «همان است که هست»، صرفنظر از مشرب و اندیشه و آرایی که دارد می‌ستاییمش و گرامیش می‌داریم و اصلا مگر چیزی جز عمل فرد، نشانگر چگونه‌بودن او هست؟

 

 

پارسال همین روزها:

ابتذال؛ 24 آذر 82

اولین مرکز آموزش هومیوپاتی که ...؛ 30 آذر 82

 

/ 7 نظر / 9 بازدید
عبدو

سلام.حرف منطقی هم هميشه مورد قبول بوده و خواهد بود....! جالب بود.

ديونيسوس

درود!‌حقيقت از حق مشتق شده است. و حق آن است كه بودش بايسته و بجاست. و اين همه تنها نيمي از واقعيت!‌ واقعيت شامل حق و ناحق است. شامل نيك و بد،‌ من و ضد من، بايد و نبايد! ... و انسانها را بواسطه دارا بودن شيوه بيان متفاوت، ديدگاه هاي متفاوت است. بدين سان حق از جايگاه "مطلقاً صحيح" خود بزير كشيده شده است. به قول نيچه كبير :‌"... می بايد خلاف غرور و نيز ذوقشان باشد كه حقيقتشان حقيقتی باشد برای همه كس ، يعنی همان چيزی كه تا كنون آرزوی نهان و معنای نهفته هر كوشش جزمی بوده است . ... چه بسا چنين بگويند : " حكم من حكم من است ، ديگری را بآسانی حق دستيابی بدان نيست " می بايد از بد ذوقی همرايی با بسياران رها شد . "خير" ديگر خير نيست اگر همسايه ات بر آن دهن زده باشد .... ﴿فراسوی نيك و بد / فردريش نيچه ﴾ " ..... شاد باش و قوي!

تین تین

صداقت و مردانگی کم شده ولی هنوز هم هست فقط باید دنبالش بگردی ولی وقتی پیدا کردی عجیب به دل میشینه!

حوا

من هم همیشه عاشق آدمهای بی آلایش و صادق و روراست هستم حتی اگر کاملا مخالف من باشند.

صدري زاده - مقالات

سلام علی آقا . از دقت نظر شما ممنونم . هر دو سايت صدری زاده را صدری زاده گردگيری می کند . اگر می بينيد سايت مقالات شبيه » از رودکی تا شهريار » شده علتش اين است که مجموعه مقالات » مديريت جزيره ای » در حال جمع بندی است و من ترجيح دادم با زبان شعر و ضرب المثل و سخنان بزرگان کار را به پايان ببرم . اگر بيشتر دقت کنيد می بينيد سايت از رودکی تا شهريار هم راه خودش را می رود و در باب عشق و دوستی می نويسد و در مفهوم با سايت مقالات متفاوت است . يا حق

سازمان انجمنهای اسلامی خیزش سرخ ایران

با سلام بسیار خوب و جالب نقد کردید، دلیل این جدا اُفتادنها از اصالتها را میتوان شرایط کاذبی دانست که به انسانها توسط جامعه و گروه های منحرف مرجع، تلقین میشود. وقتی حجاب در جامعه ی ما در برخی تظاهرات حتی به پوشیدن کامل چهره میانجامد یا نمایندگان مجلس به سمت ساخت و ساز شهرک های جدا برای زنان و مردان حرکت میکنند اما در حدیث داریم سلمان پارسی برای بردن حضرت زهرا(س) نزد حضرت علی(س) به درب خانه ایشان میروند و حضرت زهرا از یک پتوی چهل تکه بجای چادر یا روسری استفاده میجویند یا حضرت زهرا(س) حتی بنا بر روایتی بر خلاف خواست همسرشان در مسجد کوفه حاضر میشوند(البته در این مورد خاص ایشان صلاح میبینند که گفته های رسول خدا را با مردم ،مستقیمأ در میان گذارند و قصد تکروی نداشته اند) مشخص میشود جامعه مذهبی ما متأسفانه به درد قشری گری و انحطاط دینی مبتلا شده است. به قول موسوی خوئینیها "فتنه ارتجاع کشور را فرا گرفته است". برایتان ارزوی موفقیت داریم!

jafar

نمی خواهم در مورد نوشته‌ات نظر بدهم چون از فيلم خوشم نيامد.ولی از اينکه به اين جنبه از فيلم توجه کردی و بالاخره معنی و مفهومی را از فيلم برداشت کردی لذتبخش بود مرسی. راستی نوشتهات در مورد بهلول هم جالب بود