520- شب آرزوها

ما در زمانه‌ای هستیم که به دلیل گرفتاری‌های فراوان روزمره، کمتر فرصت می‌کنیم یک لحظه‌ی عارفانه را درک کنیم، یک مکاشفه‌ی کوچک داشته باشیم، یک لحظه «وصل» شویم ... و از این رو، شاید بیشتر از هر زمانه‌ای آسیب‌پذیر هستیم.

به جز افراد مطلقا بی‌اندیشه و افرادی که در مرتبه‌ی یقین هستند، آدمیان همواره اسیر دودلی‌ها و تردیدها هستند. میان وهم و حقیقت، گمان و واقعیت، دین‌باوری و دین‌گریزی.

اما سخت است از کسی که شیرینی یک تجربه‌ی عرفانی را چشیده، بخواهی به کلی دینداری را انکار کند. یک بار، یک ثانیه لذت اتصال، چنان اثری برآدمی می‌گذارد که صدها صفحه مطالعه در نقد خدا و خداباوری را در چشم‌بر‌هم‌زدنی، نیست و نابود می‌کند.

امشب را که اولین شب جمعه‌ی ماه رجب است، شب آرزوها می‌نامند. اگر بپذیریم که خدایی هست و وجود او ورای زمان و مکان است، دیگر در محضر او شب و روز و ساعت و ثانیه و رجب و رمضان و صبح و شام بی‌معناست... بنابراین شاید بتوان گفت که این‌ها همه بهانه است  ... همه‌ی این‌ها را گذاشته که بنده، بختی داشته باشد برای درکوفتن و بهانه‌ای باشد برای دربازکردن  و خوشامد گفتن ... مثل آن معلمی که از عمد، به دانش‌آموز تکلیف می‌دهد و نمره‌ی اضافه هم می‌گذارد و جایزه هم تعیین می‌کند که دانش‌آموز پیش بیاید و نمره بگیرد و قبول شود و به هوای نمره هم که شده، کتابی بازکند و چیزی بیاموزد. راحتت کنم. اصلا کار کریم، بخشندگی است. کار فتاح، گشایندگی است. کار رحمان، مهربانی است. کار ستار، پرده‌پوشی است. کار لطیف، لطف‌کردن است. این آیه به‌تنهایی، یک غزل عاشفانه است که: امن یجیب المضطر اذا دعاه و یکشف السوء؟

راستش چرا دروغ بگویم؟ خودم خیلی اهل انجام استاندارد آداب دعا و ... بر مبنای  دستورالعمل کتاب‌هایی مانند مفاتیح نبوده‌ام. نیستم. می‌خواهم بگویم اگردلت شکست، دم را غنیمت بشمار و به هر زبانی که خواستی صحبت کن. حتا با سکوت. حتا با اشک. حتا با زبانی که شاید معنایش را نفهمی. ولی  آن وضعیت را غنیمت بدان. چه بسیار افرادی که تمام دعای جوشن کبیر را می‌خوانند و تنها بهره‌ای که می‌برند، چرت و خستگی و زانودرد است. محضر حق، محضر حال است، نه قال!

 گاه تنها دیدن و شنیدن یک حرف زیبا، یک حرکت انسانی، یک صدای ملکوتی، یک اشک دردمندانه ...  تو را در فضای بی‌خویشی قرار می‌دهد ... آن لحظه را غنیمت بدان. آن لحظه، می‌تواند شب آرزوهای تو باشد!

/ 6 نظر / 11 بازدید
سینرژی

سلام اکبرجان تولدت مبارک برای تو و خانواده محترمت بهترین ها رو از خدا خواستارم.

رحیمیان

سرت سبز و دلت خوش باد جاوید... تولدتون مبارک پیروز و پایدار باشید

امیرعلی

این "بهانه" ها را خیلی هستم! خدا واقعا دنبال صید بنده ها است و ما بنده ها چه گریزپاییم! کاش صید صیاد شویم.

پدرخوانده4

بزرگترین لحظه عرفانی و مکاشفه به نظرم موقعی است که آدم یک کار خوب می کند. مثلا به کسی کمک می کنی. درد دل کسی را می شنوی و برایش کاری می کنی. دخترک گل فروش درمانده ای را ساعت یک نیمه شب در آغوش می گیری و همه گل هایش را می خری یکجا و می گذاری سرت کلاه بگذارد آن پسر دیگری که فال می فروشد و فال باز شده می دهد دستت. چه مکاشفه ای بالاتر از این که شام نخوری وقتی آن کودک سومالیایی را می بینی که خاک می خورد از فرط گرسنگی و فردا بروی 5 دلار بریزی به حساب کمک به مردمان آنجا. برای من لحظه وصل در همین کارهای جزیی خلاصه می شود. همین احساس سبکی کردن ناشی از انجام کاری که دلت می گوید خوب است. من با زبانی که معنایش را نفهمم حال نمی کنم و حضی نمی برم چه به قول شما محضر حق جای قال نیست از هیچ نوعی.

ناصر

ای نگاه در آسمان ای کوتاه کننده راه ای آموزنده علوم ده مرحله ای ای پذیرای همه غریبان سواحل خلیج ف ا ر س (!) ای گشاینده اینترنت و مهمتر از همه ای روشن فکر و روشن سر (بدتر از من - منظورم در مورد روشن سری است) همیشه سلامت ات برقرار باشد و تولدت مبارک باشد و البته تولدت پر از کیکهای بسکین رابینز باشد.

علی.ب

خیلی زیبا بود کاملا با نوشته شما موافقم استاندارد دعا عالی بود در پناه حق موفق و سربلند باشید