593- بادبادک‌باز

امشب فیلم بادبادک‌باز (Kite Runner) بر مبنای داستان خالد حسینی، نویسنده‌ی افغان، داشت از شبکه‌ی Dubai One پخش می‌شد. پیشتر هم چندین‌بار آن را از شبکه‌ی   MBC دیده بودم. هرچند ترجمه‌ی فارسی این کتاب و کتاب دیگر خالد حسینی (هزار خورشید تابان) را نیز چندین‌بار خوانده‌‌ام.

هربار که کتاب‌های وی را خوانده‌ام یا فیلم بادبادک‌باز را دیده‌ام گریسته‌ام. از آن گریه‌های خاورمیانه‌ای شرقی! خالد حسینی نمادی است از ارزش و جایگاه والای هنر و هنرمند برای من. هنر برخاسته از رنج و دردهای عظیم انسانی. با قلمی به‌مراتب کاراتر و برنده‌تر از و سهمگین‌تر از اسلحه‌های طالبان.

چقدر ارزش دارد که قلم جذاب وی، دریچه‌ای تازه از کشور افغانستان و مردم افغان، به روی جهانیان باز می‌کند و چقدر تفاوت است میان آثار وی و تالیفات و فیلم‌هایی که از سر شکم‌‌سیری و بی‌دردی ساخته می‌شود.

نمی‌خواهم بگویم «هنر متعهد» که این واژه در کشور ما از فرط استفاده، بی‌نمک و بی‌مزه شده است. اما می‌خواهم بگویم جایگاه هنر و هنرمند روی قله‌هاست. باید هم آنجا باشد.

/ 2 نظر / 9 بازدید
مهتا

شما از هر کتاب یا فیلمی تعریف می کنید من دلم میخواد برم بخونم یا ببینمش. باید طبق معمول به جناب همسر سفارش بدم.[لبخند]

مهتا

زیاد اهل کتاب خوندن نیست.یعنی فرصتشو نداره.اکثرا در حال دوییدنه:)) فقط میتونم البوم موسیقی سنتی بهش هدیه بدم که تو ماشین گوش کنه:))