۶۸- ابتذال

در اندیشه‌هایم، فراز و فرودهای بسیار داشته‌ام، ولی سعی کرده‌ام هرچه هستم، هرکه هستم، به ابتذال عادت نکنم و به آن تن درندهم.

skt

 

دلت خوش باشد به سیرکردن شکمت و .... بله ....! گوشه‌ای بنشینی و از خاطرات و فتوحات دوران جوانی تعریف کنی یا با حرف‌های صدتا یک غاز وقتت را بگذرانی و روزهای عمر هم بگذرد و ... هیچ!

آدم‌های تک‌بعدی و گاه حتی کمتر از تک‌بعدی، مثلا چندصدم بعدی! ... در دنیای اینترنتی خودمان، از این وبلاگ‌های مبتذل مامانم‌اینایی و بابام اینایی که نگو! یک جورهایی انگار مراکز رسمی ملاقات برادران و خواهران سایبر .... پیام‌های بدون خلاقیت و بدون زحمت و صدالبته مبتذل: «سلام ... عجب مطالبی ... به من هم سر بزن.» ... هفته‌نامه‌های ... پناه بر خدا. این همه ابتذال چگونه در 20 صفحه مجله جمع شده! معجزه است! رادیو و تلویزیون ... دیگر حالم بد شد! (به جز چند استثنا البته؛ بالاخره استثنا هم پیدا می‌شود!) فاجعه‌‌ای است این ابتذال که از صبح که چشم باز می‌کنی امانت نمی‌دهد تا شب که می‌خوابی!

 

هرکسی شاید این واژه را به گونه‌ای معنا کند! برای من ابتذال، یعنی سکون، یعنی نیاندیشیدن، یعنی رشدنکردن، یعنی تقلید و تکرارهای پوسیده از هرچه که بوده و باید به همان شکل بماند، یعنی تزویر،‌ یعنی روح‌های کوچک دانه‌ارزنی، یعنی این که آخر آرزویت این باشد که ازدواجی و اشتغالی و همسر و فرزندی و ....، باری، دلخوش بودن به چیزهایی که هرچه هست، بر فربهی اندیشه و وجود انسانی تو نمی‌افزاید. اصلا فرق نمی‌کند که به شعائر مذهبی خاصی اعتقاد داشته باشی یا لامذهب باشی، به هرحال می‌توانی در هر دوحالت مبتذل باشی!

 

و من، تنها کاری که می‌توانم بکنم این است که مواظب باشم خودم یک آدم روزمره و مبتذل و سطحی نباشم. نه مترسک باشم/بشوم و نه عروسک!

 

اگر نبودند خداوندگارانی چون علی، ...،  همچون بسیاری از دانشمندان و متفکران و فلاسفه و حتا انسان‌های به‌ظاهر گمنام و بی‌سوادی که باید نزدشان مشق دانش کرد –همه آنها که دریچه‌هایی به فراخنای آفرینش به رویت می‌گشایند- باری، اگر نبودند چه بگویم که چه برسرم می‌آمد. این‌هایند که دستت را می‌گیرند و از لجنزارهای بدبوی ابتذال می‌کشندت به آسمان! (شاید برای همین است که آسمان را اینگونه دوست می‌داریم!)

*

همایش مولانای بزرگ، در حال برگزاری است. من که تنها با اینترنت فرصت می‌کنم به آن سر بزنم. برای دمی سرمستی هم که شده، نگاهی بیاندازید به این غزل جاودان مولانا (به انتخاب دوست عزیزم، زندانی)

/ 43 نظر / 8 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نوشی

هميشه شاد، شاد، شاد و شاد باشيد...

a. saali

علی جون اينو بخون! http://www.louh.com/Sarlouheh/000028.asp

qazal

سلام . حرفی برای گفتن ندارم . ... ( خيلی کامنت مبتذلی بود ! نه ؟!!!! ) ... تا بعد ...

nirvana

بر آنم که چون رود جاری شوم .در جريان باشم و تغيير کنم .شدن را تجربه کنم ...همه چير در تداوم است ، در دگرگونی و تغيير پيوسته .ايستايی هرگز! توقف زنهار! ...پروردگارا! مرا توان آن ده ...

مهدی

سلام علی جان.خوبی؟؟ اين مطلبت رو خوندم ياد يکی از نوشته های قديمی خودم افتادم.من هم يه بار از اين همه کامنتها و نوشته ها و کارهای تکراری گله کرده بودم ولی اين مربوط به خيلی وقت پيشه. البته من فکر می کنم دليلش شايد اين باشه که همه دنبال منافع خودشونن.خيليا هستند که شايد وقتی کامنت می گذارند صرفا بخاطر اين است که تو را بنحوی مجبور کنند واسه يه بار هم که شده (يا واسه يه بار ديگه هم که شده) به وبلاگشون بکشونند تا شايد بيايی و نظری بدهی که آمارشون بالا بره و دلگرم به ادامه کار بشوند.البته من خودم هم يه بار به همين فکر افتادم ولی ديدم خيلی نامرديه که يه پيغام بنويسی و هر جا که ميری حالا طرف هرچی می خواد نوشته باشه اصلا مهم نيست و حتی شايد وقت هم نگذاری که بخونيش و صرفا بری و کامنت بگذاری و بری دنبال بلاگ بعدی. اين از وبلاگها.بقيه هم شايد به نوعی همينطوری باشند.مثلا تلويزيون اگر يه سری برنامه هايی رو پخش نکنه کسی ديگه محلش هم شايد نگذاره (البته من اين کار رو که اصلا توصيه نمی کنم) و يا خيلی موارد ديگه ای که الان به ذهنم نمی رسه... موفق باشی و پاينده قربان تو مهدي

الف ـر

قطعا حكومت كردن به آدمهائي كه دغدغه هايشان كوچك است خيلي راحت تر است.در مورد مطلب شما هم،با وجوديكه با آن موافقم ولي به نظرم نگاه شما خيلي آرماني است و با داشتن اين ديد انسان در جامعه سر خورده مي شود.

حميد

هر دانشي و هر فعاليت مثبتي يك حركت است و هر حركتي مخالف سكون و ابتذال .

salam be maa ham sar bezanin