52- بده‌بستان بین اجزای یک سیستم

(1) چندین بار گفته‌ام و نوشته‌ام که نمی‌توان یک بخش از یک سیستم را، جدا از بقیه اجزای آن شناخت یا اصلاح کرد! این بخش می‌تواند یک واحد سازمانی باشد، یک مشکل در زندگی شخصی، مسائل زیست‌محیطی، یک سیستم اجتماعی یا انسانی، بخشی از بدن یک موجود زنده، و حتا نقد یک اندیشه یا کتاب که در چارچوب و تعریف سیستم بگنجد.

به شکل زیر توجه کنید:

 

subsystems

 

هر زیرسیستمی (مثلا آبشش یک ماهی، ذهن یک انسان، اداره‌ای از ادارات دولتی، دانشکده‌ای از یک دانشگاه، انسانی در یک کشور یا در جهان، سلولی در بدن، مورچه‌ای در یک دشت در افریقا، ستاره‌ای در پهنه آسمان و ...) در تعامل با دیگر اجزاست و بسیاری از رفتارهایی که نشان می‌دهد لزوما از درون خودش برنخواسته است؛ مثلا در بدن یک انسان، ممکن است مشکلات ذهنی، اثر خود را بر معده نشان دهند.

اگر کسی باور نکند که روابط در یک سیستم بسیار تاثیرگذار هستند، می‌تواند مدتی بده-بستان‌های سیستم وجودش را قطع کند! عجالتا نفش هم نکشد کافی است!

تصور کنید که کسی در یک اتاق پردود سرفه کند. آیا جاهلانه نیست که به او داروی ضدسرفه بدهیم؟ این واکنش طبیعی اوست. آن دود را باید از بین برد! فکر نکنید که مطلب خیلی بدیهی است! تقریبا همه ما در بسیاری از کارهای روزمره، دیدگاه معلول‌گرا داریم، نه علت‌گرا! کافی است یک روز از زندگی خویش را بازبینی نماییم.

ایمان به  تفکر سیستمی، یک «بودن» نیست. یک «شدن» است. یک راه بی‌انتها که در آن باید گام زد. بنابراین طبیعی است که من هم که دارم این مطلب را می‌نویسم، در بسیاری از کارها نیاز به اصلاح دارم و هنوز به دید کل‌نگر عملی در آن امور نرسیده‌ام. چون انتهایی وجود ندارد. «بسیار سفر باید، تا پخته شود مردی!»

اگر کسی باور کند که تعامل و بده-بستان های بین اجزای سیستم، نقش مهمی دارد، برای شناخت و بهبود اجزای سیستم، نمی‌تواند و نباید از این روابط غافل شود. چگونه؟

...

باید در عمل نشان دهد که پدیده‌ها را به صورت جزءنگر و جزیره‌ای بررسی نمی‌کند. یکی از اولین راه‌های نشان‌دادن این دریافت و بینش، این است که وقتی مثلا از دروغ و ریا در جامعه متنفر است، خودش دروغگو و ریاکار نباشد.

همچنین باید در عمل نشان دهد که برای شناخت یک چیز، آن را در سیستم کلی‌اش می‌بیند. مثلا برای شناخت بخش پژوهش دانشکده‌ای، باید خود آن دانشکده را شناخت و برای شناختن آن دانشکده، آن دانشگاه را و برای شناخت آن، ساختار دانشگاهی کشور را و .... سخت است، نه؟

حالا ببین برای شناختن واقعی یک سلول کوچک در بدن انسان، تا کجاها باید بروی ....

 

 

(2) چهارشنبه این هفته، مبعث حضرت مصطفاست! شادباش می‌گویم و امیدوارم که آیین او، که آیین دادگری و دانش و توان‌گری و بهزیستی و دوستی است، روزی با چهره واقعی خویش، به دور از زنگارها و اوهام و تعصب‌های رایج -که چون لباسی مندرس و کثیف، و به تعبیر علی بزرگ، پوستینی وارونه، آن قامت دلربا را بدچهره کرده- خوش بدرخشد!

شادباش ای عشق خوش‌سودای ما

ای طبیب جمله علت‌های ما

ای دوای نخوت و ناموس ما

ای تو افلاطون و جالینوس ما 

/ 33 نظر / 23 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سوشيانت< پوريا سوری >

به نام باران ... سلام ..... ممنون که سر زدی ... عیدت هم مبارک .چشم در راه حضور مجددت هستم .... يا حق

عبدو

سلام رفيق.نوشته شما خيلی جالب بود.حالا برای کلاس گذاشتن اینجانب:من از اين جمله يا نظريه خوشم اومد«ما در بسياري از كارهاي روزمره ديدگاه معلول‌گرا داريم نه علت‌گرا»...خدانگهدار.

فاطمه

سلام. اگر جزئيات را بشناسيم. می توانيم کل هم بشناسيم... مثلا کار جامعه شناسان همين هست... موفق باشيد.

joojoo

سلام . نميدونم چی بايد بگم . بی نظرم

ديونيسوس

درود! جالب بود و درخور تامل. مانند دگر مبحث های درباب ديدگاه سيستمی توسط شما. شاد باشيد و قوی!

پريا

سلام .. آقای هميوپات ما خوبن؟

حوا

سلام ، با نظرتون موافقم ولي اگه مجبور باشي سيستم پژوهش دانشكده را در يك پروژه كه قراردادش 3ماهه است بشناسي و نتيجه كارت را به كسي تحويل بدي كه نه مي دونه ديد سيستمي چيه و نه حاضره بدونه ،آن موقع هم مي توني تفكراتت را در عمل و كارت به كار بگيري ؟ البته 2 راه داري . بذاري فكرهات درونت بمونه يا قيد پول و پروژه را بزني و به دنبال كاري غير صنايع بگردي.عيد زيباي شما هم مبارك.

پريا

سلام .. ممنونم از لطفتون .. نگاهی به لينکام کردم .. اسمتون رو نديدم .. آخه می دونين من مدتهاست دست به لينکهام نزدم .. خونه دوستام دلمه ... تو اولين فرصت ک بتونم برم تو پرشين لينکتون رو هم ميزارم .. آخه پرشين با آی پی من مشکل پيدا کرده انگار .. من هی تایپ می کنم .. ميرم جای ديگه ميزارم تو پرشين .. نمی دونم تا کی می خواد اينطور پيش بره .. اما خوب .. پوست من کلفته... اميدوارم سالها تبريک تولدم رو ببينم از طرف شما .. شما هم مرا از روزی که يه خوب بدنيا آمده بی خبر مگذاريد ... اما هميشه آرزوی سلامتی دارم .. سالها شاد و پيروز و موفق زندگی کنين و عاقبتتون به خير

bacheh LOR

با درود دوست من.. نوشته شما و پيامهايی که دوستان داده بودند را خواندم و بايد بگويم که با ديدگاه شما و ناصر در مورد کل و جزء نگری موافقم. پرسشی هم داشتم در مورد وبلاگهای ستاره دار! که آيا ستاره ها به کارکرد بلاگ لت مربوط است يا خير.. همچنان خواننده بلاگ شما و ديدگاههای شما هستم. شاد شاد باشيد؛ تا بعد..

الف-ر

سلام،البته تعامل بين اجزاي سيستم كه در تعريف سيستم امده است چنانچه مجموعه اي با هم در تعامل نباشند جزء يك سيستم محسوب نمي شوند و جهان ما چنان به هم پيوسته است كه مي گويد بال زدن يك كبوتر در قطب شمال بر امواج اقيانوس اطلس اثر مي گذارد.در ضمن ، بسيار سفر بايد تا پخته شود خامي.شاد باشيد.