‌572- بازگشت به ایران (5): رانندگی

نمی‌دانم کی جرات می‌کنم پشت فرمان بنشینم و این واقعا یکی از مهم‌ترین دعدغه‌های ذهنی من است. برای کسی که شش‌هفت سال در شهری مانند دبی رانندگی کرده ، اصلا رانندگی ایران قابل درک نیست. هیچ چیزش.

خیابان‌های بدون خط‌کشی و عمدتا غیراستاندارد، تقاطع‌هایی که در آن رانندگان در آن واحد مجبور به قطع مسیر هم برای رفتن به سمت دیگر چهارراه هستند، رانندگی بین و رو و مماس بر خطوط (به شرطی که خیابان اصلا خطی داشته باشد)، نیاز به توجه دائمی به وضعیت آسفالت و چاله‌ها، موتورسوارها، تابلوهای اطلاع‌رسانی که به جای این که کمی پیش از رسیدن به تقاطع نصب شوند دقیقا در محل تقاطع نصب شده‌اند و اصلا فرصت تعیین مسیر ندارید ...)، فرهنگ اسفبار رانندگی مردم، واقعا همه چیز متفاوت است.

مردمی که اصولا فرصتی برای دیدن رانندگی خود «از دید یک ناظر بیرونی» نداشته‌اند و اصولا متوجه زشتی رفتارهای خود در حین رانندگی نیستند.

اگر به نمره‌ی رانندگی در دبی 20 بدهم تهران نمره‌اش حدود 11-12 می‌شود و شهرهایی مثل شیراز و مشهد هم گمان کنم نمره‌ای بیشتر از 6-7 نگیرند!

استادی در دانشگاه داشتیم که ده سال امریکا بود و برای ما در کلاس می‌گفت که وقتی به ایران برگشته تا یک سال نمی‌توانسته رانندگی کند. آخرش هم یک روز دل را به دریا زده و یک ورود ممنوع رفته و چند خلاف دیگر مرتکب شده که جراتش برگردد. یادم هست که همان موقع ته دلم گفتم: «بابا کلاس نگذار! حرفایی می‌زنی ها!» ولی اکنون به‌تمام و کمال درک می‌کنم که چه گفته.

/ 6 نظر / 3 بازدید
میثم

آقا شما هم باید همان کار استادتون رو بکنید!

از سرزمینهای دور

حالا رانندگی یکی از مسائلی هست که توش خیلی فرهنگی هستیم!! خوش به حالتون که قراره شیراز زندگی کنید. یکی دوتا دوست اونجا دارم که اگر کاری بود شاید بشه رو کمکشون حساب کرد. دکتر کیانی دانشکده هم اونجا ظاهرا یک موسسه آموزشی داره که شاید بتونید باهاشون همکاری کنید. ارادت

حسین

رانندگی در مشهد مثه بازی کردن ِ یه Game ئه. از اول وکیل آباد تا حرم اگه ده تا شهروند رو زیر بگیری Game over می شی وگرنه میری مرحله ی بعد! همچنین باید مراقب باشی، دشمنا از جاده منحرفت نکنن. غول آخر هم در منطقه های خواجه ربیع و طلاب به شکل یه کامیون یا نیسان چوپون ظاهر می شه. سرعت نشون دادن عکس العمل راز بقاست اینجا!

شکیبا

سلام اقای علی با تبادل لیک چطورید اگ که موافقید میل بهم بدید[نیشخند]

محمدتقی مروج

سلام آقا ارادتمندیم شرمنده, من به دلیل اینکه دانشجوها زیاد تماس می گیرن میس کال! زیاد دارم و فرصت نمی کنم برگردم به همه زنگ بزنم, می شه شما شمارتونو بدید من خودم تماس بگیرم...

Ali

سلام خداقوت ، ۱- دوازده سال پیش که دغدغه کار ترافیکی داشتم ، سر کلاس گفتم : پیشرفت (فرهنگ) یک (شخص ، ملت -شهر،کشور) رابطه مستقیم با نحوه رانندگی آنان دارد . سه ضلعی ( enforcement,education,engineering) اگر خوب کار کند بیست سال طول میکشد (زمانی که یک کودک راننده میشود ) که نهادینه شود . یعنی فرزند بنده و شما که کنار دست ما مینشینند در حال آموزش رانندگی هستند (مهد کودک پیشکش) . به عبارت دیگر در رانندگی هم مثل سایر امور اگر از خودمون شروع نکنیم همین اش و همین کاسه برقرار است . ۲- این سفر که توفیق زیارت شما حاصل نشد ، انشاالله اگر توفیق حاصل شوددر سفر آتی خدمت خواهیم رسید . التماس دعا