91- درمان سيستم، هوميوپاتي

يك سيستم بيمار را در نظر بگيريد: مثلا يك شخص بيمار. مي‌دانيم كه بدن انسان يك سيستم بسيار هوشمند، شگفت‌آور و پيچيده است و هيچ كم و كسري از يك كشور ندارد: مردمان، شهرها، مناطق، طبيعت، قوانين، دولت، اطلاع‌رساني، شبكه‌هاي حمل و نقل و ... همه و همه در بدن وجود دارند و البته بسيار پيچيده‌تر و عجيب‌تر! شايد قرن‌ها بگذرد تا سيستم‌هاي اجتماعي-انساني بتوانند خود را تا حدي شبيه سيستم‌ بدن انسان كنند. بماند!

يك سيستم بيمار را در نظر بگيريد. مثلا يك شخص بيمار. اين شخص هفته‌اي يك بار سردردهاي وحشتناك مي‌گيرد، به شكلي كه انگار ميخي از يك طرف شقيقه‌اش وارد مي‌شود و از طرف ديگر خارج مي‌شود، ضعف بينايي دارد، وقتي سوار ماشين مي‌شود حالش بد مي‌شود، اكثر غذاها حالش را بد مي‌كند، گوارش ضعيفي دارد، مدام اسهال است، شب‌ها خواب‌هاي پريشان مي‌بيند، مدتي است نسبت به همسرش بدبين شده است، پرخاشگر و ستيزه‌جو شده و بعد از عصبانيت، از رفتار خود پشيمان مي‌شود، فراموشي پيدا كرده و همه‌چيز را به‌سرعت فراموش مي‌كند، مدام سرفه مي‌كند و اين سرفه‌ها همراه خلط است، ....

خوب! اگر طبق ديدگاه رايج و جزءنگر بخواهيم اين شخص را درمان كنيم، بايد براي هر دردش به يك متخصص مراجعه كند و يقينا چون سيستم‌هاي بدن به هم پيوسته و وابسته‌اند، هرچقدر كه متخصص حاذق باشد، امكان ندارد كه بتواند يك بخش را مستقل از كليت بدن درمان كند. (به تمامي نوشته‌هاي پيشين من درباره ماهيت و رفتار سيستم‌ها مراجعه كنيد!)

در پزشكي هوميوپاتي كلاسيك و اصيل، بر خلاف پزشكي رايج در آن واحد به بيمار فقط يك دارو داده مي‌شود. يعني درست است كه بيمار ممكن است در سطوح مختلف جسمي، روحي، ذهني، احساسي ... علائم متعددي داشته باشد، ولي هوميوپاتي معتقد است كه او در آن واحد فقط يك بيماري دارد و اين بيماري با علائم گوناگون دارد خود را نشان مي‌دهد. دارويي به بيمار داده مي‌شود كه مشابه تمامي اين علائم است. (يعني اگر اين دارو را به يك فرد سالم بدهند، شبيه بيمار فوق‌الذكر خواهد شد!) و بيمار درمان خواهد شد! البته اين درمان پايدار و دائمي و قدم به قدم خواهد بود. اگر بيماري شخص مدت‌ها مزمن بوده باشد، درمان به طول خواهد انجاميد. ولي درماني دائمي خواهد بود كه نياز به صبر و حوصله و همكاري هوميوپات و بيمار دارد. اين نشان مي‌دهد كه اصلاح سيستم‌ها كاري زمان‌بر است و اصلا با مسكن و وصله‌پينه و درد جزءنگر انجام‌پذير نيست.

مي‌دانيد! گاهي فكر مي‌كنم اگر مي‌شد در سيستم‌هاي انساني-اجتماعي هم راهكاري نظير هوميوپاتي پيدا كرد خيلي خوب بود.

 

  
نویسنده : علی ; ساعت ۱٢:۳٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۳/٢/٩
تگ ها :