725- منم، خبرگزاری!

گروهی از ما، خبرگزاری سرخود هستیم. یعنی صدها و هزاران شبکه‌ی رادیویی و تلویزیونی و ماهواره‌‌ای و -این روزها- تلگرامی و وب‌سایت و روزنامه و صفحه‌ی حوادث ... و خروارخروار اطلاعات منفی زلزله و توفان و قحطی و سیل و جنگ و بمباران و انتحار و ... نمی‌تواند سیرمان کند، خودمان هم یکسره مشغول بازتولید و تکثیر اخبار –بد و بی‌فایده- هستیم. اگر رسانه‌ها کفایت‌مان نکنند سیر تا پیاز اخبار محله و قوم و خویش و در و همسایه هم به فهرست اضافه می‌شود و البته سرکشی در جزئیات زندگی ورزشکاران و هنرمندان و افراد مشهور و اگر فرصتی هم باشد مرور تمام نقل و انتقالات باشگاه‌های فوتبال از لیگ اسپانیا تا لیگ مالدیو.

هر اتفاقی در هرکجای دنیا بیفتد، اگر البته جنجالی و لایک‌خور باشد و نیاز به تحلیل و اندیشه هم نداشته باشد، حتما باید درباره‌اش اظهار نظر بکنیم. همه‌چیز بهانه است که خبرگزاری شخصی ما خبر تولید کند. خواننده و فوتبالیست و سینماگر و شکاربان و یوزپلنگ و ترکیه و تحریم و برجام و یارانه ... فقط باید سریعا موضع بگیریم که مبادا از قافله عقب بمانیم. گویی اگر قدری سکوت کنیم و فقط بگذاریم برفرض کسی از کیارستمی یا کودتای ترکیه صحبت کند که تحلیل‌گر سینما یا سیاست است آسمان به زمین می‌آید.

در حیرتم از این همه حرص و علاقه به «عالم بیرون از خود.» انگار که خداوند آدمی را خلق کرده برای رسیدن به مقام فناء فی ‌الاخبار. آن هم نه از آن خبرهای جان‌نواز (*) که مولانا می‌گفت. از این خبرها که مثل کف روی موج، الان هستند و ساعتی دیگر جایشان را به خبر دیگری می‌دهند.

خوشا به حال بخت‌یارانی که از قیل و قال اخبار رها باشند.

----------------------------

* جان نباشد جز خبر در آزمون/هر که را افزون خبر، جانش فزون (مثنوی، دفتر دوم، بخش 95)

  
نویسنده : علی ; ساعت ۱٠:٥٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٥/٤/٢٩