711- و باز هم آرنیکا

چند روز پیش، دخترم حین بازی زمین خورد و دستش طوری درد گرفت که از شدت درد نمی‌توانست از آرنج تا انگشتانش را تکان بدهد. خوشبختانه هیچ شکستگی یا دررفتگی هم به وجود  نیامده بود. با توجه به این که آرنیکا (Arnica Montana)، شاه‌داروی صدمات (trauma) در هومیوپاتی است، من دوز بسیار ناچیزی از آرنیکا به دخترم دادم و ظرف کمتر از یک ساعت، درد یادش رفت و دوباره مشغول بازی شد.

تعجب می‌کنم از افرادی که ندانسته و ناآگاهانه این پزشکی مفید و ارزشمند را بی‌اثر و داروهای آن را پلاسبو (دارونما) می‌دانند. این چه پلاسبویی است که درد شدید دست کودک دوساله‌ی مرا ظرف یکساعت خوب می‌کند؟ در حقیقت شواهد اثرگذاری داروهای هومیوپاتی بر خردسالان، افراد بیهوش، گیاهان و جانوران بارها و بارها تکرار و اثبات شده و تلقین و پلاسبو دست‌کم نمی‌تواند اثری روی  این چهار گروه داشته باشد.

من تا کنون در بین مخالفان هومیوپاتی تنها با دو دسته روبه‌رو شده‌ام: (1) افرادی که اصلا نمی‌دانند هومیوپاتی چیست و در بهترین حالت آن را با طب سنتی و انرژی‌درمانی و گیاه درمانی و ... اشتباه می‌گیرند. (2) افرادی که به‌خوبی هومیوپاتی و قدرت آن را می‌شناسند  و اتفاقا می‌دانند چقدر مفید است و چون ترویج هومیوپاتی، به منافع آنان لطمه می‌زند با آن مخالفت می‌کنند. شرکت‌های بسیار بزرگ داروسازی دنیا را می‌توان در این فهرست قرار داد.

  
نویسنده : علی ; ساعت ٥:٢٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٥/۱/٧