700- نقاط درنگ

تجربه‌ی من اینطور نشان می‌دهد که وقتی قرار است شخصی یک وب‌سایت برای خودش داشته باشد، مثلا جایی برای انتقال تجارب شخصی، یک فروشگاه کوچک، یک استارتاپ ... مدت زیادی را با ذوق و شوق صرف پرداختن ایده می‌کند. در اینترنت جستجو می‌کند. وب‌سایت‎های مشابه را می‌بینید.، رویاپردازی می‌کند، وقت زیادی صرف می‌کند که اسم مناسبی برای دامنه انتخاب کند، دامنه را ثبت می‌کند، در شبکه‌های اجتماعی برای وب‌سایتش اکانت ثبت می‌کند، سراغ یک طراح مثل من می‌آید و باز وقت بسباری صرف جزئیاتی مانند رنگ و جزئیات گرافیکی و انتخاب فونت می‌کند ... به نقطه‌ای می‌رسیم که همه‌چیز آماده است و آن شخص باید شروع به نوشتن و درج مطلب کند. وب‌سایتش افتتاح شود و در معرض دید قرار بگیرد.

بخش قابل ملاحظه‌ای از افرادی که من دیده‌ام در این نقطه توقف می‌کنند. تمام آن رویاها و وقت‌گذاشتن‌ها و ... ناگهان جای خود را به یک سکوت و تردید می‌دهد. تردیدی که بسته به شخصیت افراد ممکن است از یک هفته تا ماه‌ها طول بکشد.

نظیر این رفتار را بسیار دیده‌ام. مثلا شخصی که به یک دوره آموزشی می‌خواهد برود و درست در لحظه ثبت نام، منصرف می‌شود. کسی که می‌خواهد یک گزارش تهیه کند. شخصی که قصد ساخت خانه دارد و وقت زیادی در بازار به دنبال زمین و ... می‌گردد و در لحظه انتخاب، منصرف می‌شود و تردید می‌کند. شخصی که قصد مطالعه برای امتحان دارد و همه شرایط را که آماده کرد، به جای این که سراغ مطالعه برود، دوباره وقت‌کشی می‌کند و دنبال بهانه‌ای برای درس نخواندن می‌گردد.

در زندگی بارها به این نقاط تصمیم و تردید می‌رسیم. شاید تفاوت افراد موفق با دیگران این است که در این نقاط ، درنگ زیادی نمی‌کنند و به موقع از آن عبور می‌کنند.

  
نویسنده : علی ; ساعت ٦:٤۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱٠/٢۳