691- کشمش خانگی

انگور

این خوشه‌ی انگور زیبا، که من نمی دانم زیبایی آن را به خورد چشمانم بدهم یا مزه‌اش را به خورد دهانم، قرار است کشمش بشود. کشمش سالم خانگی. کشمشی که با تیزآب و گوگرد خشک نشده. سر حوصله از دیوار آویزان می‌شود و خشک می‌شود و در طول زمستان، هله‌هوله‌ی سالمی برای دخترک‌مان و خودمان البته، تامین خواهد کرد. 30 کیلو انگور به این زیبایی را، تازه‌ی تازه، از باغ آشنایان خریده‌ایم به 50هزارتومان و شاید نزدیک ده کیلو کشمش خوب از آن دربیاید. دبی که بودیم، با همین هزینه نهایتا می‌شد سه چهار کیلوگرم انگور هندی به‌دردنخور خرید.

 البته این را هم بگویم که محصولات غذایی کارخانه‌ای آنجا معمولا از بهترین برندهای غذایی دنیا وارد می‌شدند و کیفیت بسیار خوبی داشتند، با این حال اصلا سوسیس و کالباس و محصولات مشکوکی از این قبیل نمی‌خوردیم. آب‌میوه‌ی کارخانه‌ای هم اصلا. الان که ساکن شهرستان هستیم فهرست محصولات کارخانه‌ای که مصرف می‌کنیم روزبه‌روز کمتر می‌شود. محصولات پروتئینی، لبنیات، تنقلات سالم (مغزها، کشمش ...)، آب‌لیمو، آب‌غوره، رب، سمنو، عسل، نان سبوس‌دار، حتا شکلات صبحانه ... همگی غیرکارخانه‌ای هستند.

به هرحال، گمان می‌کنم با قدری زحمت می‌شود قدری سالم‌تر زیست. حساب کنید با حذف فقط یک ساعت تلویزیون در روز (که البته اگر من و همسرم این مقدار را حذف کنیم به صفر می‌رسد) و حذف وقت‌تلف‌کردن‌های بیهوده در اینترنت، هم می‌شود غذای سالم درست کرد، هم می‌شود ورزش و تفریح کرد، هم می‌شود کتاب خواند. تنها کافی است برخی عادات زیان‌بار را کنار بگذاریم یا تعدیل کنیم. تعجب می‌کنم از مردمی که همیشه تلویزیون‌شان روشن است و گوشی و تبلت آنها تبدیل به یکی از اعضای بدن‌شان شده و از گرفتاری  و کمبود وقت و اضافه وزن و ... شکایت دارند.

  
نویسنده : علی ; ساعت ٦:۳۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/٧/٤