65- هم‌زماني، اتيولوژي، سيستم

«صدري‌زاده»‌ي عزيز در داستاني چنين گفته‌اند كه دانشمندي براي اثبات يكي از كشفيات مهم خود، دست و پاي قورباغه‌اي را بريد و به او فرمان داد كه بپرد، و طبيعتا قورباغه نگون‌بخت نتوانست! و او با افتخار اعلام كرد كه اين آزمايش نشان مي‌دهد كه وقتي دست و پاي قورباغه بريده شود، او كر مي‌شود و نمي‌تواند دستور را بشنود!

 

اين شيوه نگرش و برخورد با سيستم‌ها خطرناك است! شما را به خدا اين داستان را جدي بگيريد! چنين رويكردي بسيار مهلك است!

 

فرض كنيد كه من وقتي چراغ خودكار عبور پياده سبز است از خط عابر بگذرم و آن سوي خط يك بشكن هم بزنم و چراغ در همان لحظه قرمز شود. بعد يك ناظر از اين حادثه نتيجه بگيرد كه بشكن من، سبب‌ساز تغيير رنگ چراغ بوده! به او نمي‌خنديد؟

 

بسياري از افراد –با ديد جزءنگر- «هم‌زماني پديده‌ها» را در سيستم به حساب «علت و معلول»بودن (اتيولوژي) آنها مي‌گذارند. هميشه موضوع به همين سادگي داستان قورباغه نيست كه همه بتوانيم ناداني آن «دانشمند» را درك كنند. (مي‌بينيد كه يك نابغه فاقد ديد كل‌نگر، ممكن است فاجعه‌آفرين باشد. اين را پيشتر هم تذكر داده‌‌ام.) در زندگي روزمره بسيار اين كار را مي‌كنيم، بسيار! در حد همان فاجعه!

 

در بسياري از سيستم‌هاي پيچيده اجتماعي، اقتصادي، سياسي، مردمي، فرهنگي و ... اين رويكرد ديده مي‌شود و متاسفانه طبق اين درك ناقص، دستورالعمل صادر مي‌شود، تصميم‌گيري مي‌شود و اجرا مي‌شود.

 

در پزشكي رايج، «هم‌زماني» بسياري پديده‌ها، باعث درك نادرست مي‌شود. مثلا چون مي‌بينند كه هروقت شخصي افسرده مي‌شود، فلان هورمون بدنش كم مي‌شود، مي‌گويند كه براي رفع افسردگي ماده‌اي تجويز كنيم كه آن هورمون را بالا ببرد! مگر آنها تمام سيستم بدن را ديده‌اند، از همه بخش‌ها آگاهي دارند و مسلط بر روابط بسياربسيار پيچيده در بدن هستند كه چنين راحت حكم مي‌كنند؟ مطمئن باشيد كه در كشوري مثل بدن انسان، پيچيدگي به هيچ وجه كمتر از كشور خودمان نيست!

 

اما پزشكي هوميوپاتي چنين نيست! هوميوپات‌ها نيز هيچگاه ادعا نمي‌كنند كه روابط علي و معلولي بدن را مي‌شناسند و اصلا ادعاي تشخيص ندارند. آنها تنها –به لطف خداوند- از قانون مهم مشابهت اطلاع يافته‌اند و درك كرده‌اند كه اگر دارويي مشابه علائم بيماري شخص به او داده شود، خود بدن مي‌داند كه چه كند و به سمت بهبود پيش خواهد رفت و بدين ترتيب و با اين شاهكار، بدون دخل و تصرف در سيستم بدن، به آن ياري مي‌رسانند.

 

ضمنا قولي كه در نوشته پيشين داده بودم عملي شد و نوشته‌ام با عنوان Homoeopathy FAQs آماده شده است كه تا چندروز آينده پيوند (لينك) آن را در ستون سمت راست وبلاگم خواهيد ديد.

  
نویسنده : علی ; ساعت ٩:٢٢ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٢/٩/۸
تگ ها :