629- زندگی و کار در دبی

تقریبا هرماه چند ایمیل از ایرانیانی دریافت می‌کنم که قصد مهاجرت و زندگی در دبی دارند. راستش وقت نمی‌کنم دائما به همه ایمیل‌ها جواب بدهم. بنابراین این یادداشت زیر را می‌نویسم که به شکلی به همه جواب داده باشم:

1- من دیگر ساکن دبی نیستم، بلکه یک و نیم سال است به ایران برگشته‌ام. بنابراین نمی‌توانم در دبی برای شما کاری انجام بدهم.

2- دبی برای کسانی که بین 30 تا 10 سال گذشته به آنجا مهاجرت کردند، سکوی پرتاب بسیار خوبی بود. ولی در ده سال گذشته، به نسبت پیشرفت فراوان این شهر از جنبه‌های گوناگون و سرازیرشدن سرمایه از کشورهای مختلف، طبیعتا تورم و هزینه‌ها بالاتر رفته، انتخاب مهاجران متخصص و پولدار گزینشی‌تر شده و شرایط اقتصادی زندگی در آن سخت‌تر شده. بنابراین دوستانه و صادقانه، کسی را تشویق به رفتن به دبی در شرایط فعلی نمی‌کنم.

3- در اواخر عمر دولت دهم به دلیل سیاست‌های خارجی کشور ما و همچنین فشار فراوان غرب و امریکا بر کشور امارات، زندگی برای دارندگان گذرنامه‌ی ایران بسیار سخت‌تر شد. کار به جایی رسید که زمانی که من در حال ترک دبی بودم حتا برخی دوستانم قادر به بازکردن حساب بانکی هم نبودند. کوچکترین نقل و انتقالات مالی شرکت‌های ایرانی به کشورهای مختلف دنیا هم رصد می‌شد و بعضا جلو آن گرفته میشد.

4- در دبی معمولا هیچ شرکتی یک ایرانی را استخدام نمی‌کند (ساده‌ترین دلیلش این است که تضمینی ندارد ویزا دربیاید.) بنابراین برای داشتن ویزا یا باید خودتان شرکت تاسیس کنید (که مستلزم داشتن چندصدمیلیون تومان پول است)، یا خانه بخرید (که کاملا اشتباه است و افراد زیادی را به زمین زده است)، یا شریک لایسنس یک شرکت بشوید (که قانونا با چنین ویزایی نمی‌توانید کار کنید و امکان کلاهبرداری از شما به این روش زیاد است) یا دانشجو شوید (که هم هزینه‌اش بسیار زیاد است و هم برای کار دچار مشکلاتی خواهید بود.)

5- رقبای اصلی شما برای کار، هندی‌ها هستند. بسیار مطیع‌تر، کم‌توقع‌تر، کم‌هزینه‌تر و بی‌دردسرتر از شما هستند. به خوبی انگلیسی صحبت می‌کنند. ویزای یک هندی مثل آب خوردن درمی‌آید. بنابراین شرکت‌ها دلیلی نمی‌بینند یک ایرانی استخدام کنند. آیا می‌توانید مثل یک هندی یا فیلیپینی با حداقل دستمزد کار کنید و به صورت دسته‌جمعی در یک خانه‌ی اشتراکی زندگی کنید؟ بعید می‌دانم.

6- بد نیست سری به روزنامه‌های گلف نیوز و خلیج تایمز بزنید و صفحه‌ی آگهی‌ها (classified) را ببینید. یک منزل یک‌خوابه در یک محله‌ی ارزان در دبی، به‌سختی با 50هزار درهم قابل تهیه است. آیا حاضرید سالی دست کم 40-50 میلیون تومان پول شما فقط برای اجاره صرف شود؟ هزاران درهم هزینه‌های دیگر هم دارید. اگر پس‌انداز مختصری (زیر 100 میلیون تومان) دارید و قصد مهاجرت به دبی دارید، بدانید در سال اول پول چندانی برایتان باقی نخواهد ماند.

7- شما احتمالا یک فرد تحصیلکرده زیر 40 سال هستید که در اینترنت دارید دنبال شرایط مهاجرت می‌گردید و وبلاگ مرا پیدا کرده‌اید. بعید میدانم یک میلیاردر باشید که در اینترنت جستجو می‌کند! بنابراین توصیه می‌کنم فقط و فقط در شرایط زیر به امارات بروید: (1) شغل تضمینی داشته باشید. یعنی مطمئن باشید که کسی در امارات به شما کار خوب می‌دهد و ویزا تهیه می‌کند. (2) درآمد ماهیانه شما زیر 15000 درهم در ماه نباید باشد. اگر کمتر از این باشد بدانید که پس‌انداز چندانی برای شما نخواهد ماند. همین رقم هم برای یک زندگی عادی است، نه برای یک زندگی رویایی. اگر فرزند داشته باشید که 15000 درهم هم خیلی کم است. (3) ایرانی هستید، ولی گذرنامه‌ی غیرایرانی هم دارید کار برایتان راحت‌تر خواهد بود.

8- در دبی شما همیشه میهمان هستید. دیده‌ام افرادی که بعد از 20 سال زندگی در آنجا، ویزای آنها تمدید نشده و مجبور شده‌اند از امارات بروند. هیچوقت برای زندگی بلندمدت به امارات فکر نکنید. اگر واقعا قصد مهاجرت به کشوری را دارید، دست کم به جایی بروید که بعد از چندسال زندگی، به شما تابعیت هم بدهند و از مزایای شهروندی برخوردار باشید.

9- اگر فرزند پسر بزرگسال دارید، به محض رسیدن به 18 سالگی ویزای او باطل خواهد شد و دیگر قادر به ماندن در دبی نخواهد بود. مگر این که مانند یک شخص بالغ ویزای مستقل بتوانید برایش تهیه کنید. بنابراین با داشتن فرزند پسر بزرگسال، اصلا به دبی مهاجرت نکنید. مگر آن که سیاست‌های خوب دولت باعث بهبود وضعیت ایرانیان در امارات شود و اوضاع شبیه سال‌های دور گذشته شود.

*

امیدوارم نوشته‌ی بالا به تصمیم‌گیری منطقی‌تر شما کمک کند.

این هم دو یادداشت من که سال‌ها پیش در زمان اقامت در دبی نوشته بودم و طی این سال‌ها خوانندگان زیادی داشته است. (درباره دبی 1 و درباره دبی 2)

  
نویسنده : علی ; ساعت ٤:٢٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۳/۱۳
تگ ها : دبی ، مهاجرت ، زندگی ، کار