561- در اهمیت فناوری

سه‌سال پیش، همین روزها بود که دوربین دیجیتالی فعلی خود را خریدیم. الان نگاه می‌کنم می‌بینم شماره‌ی عکس‌ها به 7000 رسیده است.  یعنی میانگین 6 عکس در هر روز.

چنین می اندیشم که تمام عکس های دوران کودکی ما به اندازه‌ی عکس‌های یک جشن تولد یک کودک فسقلی امروزی هم نیست و تمام عکس‌های دوران کودکی و جوانی پدر و مادران ما، سرجمع، شاید 20 عکس هم نباشد.

همین ما، دانشجوهای دهه‌ی 70، یک اردو که می‌رفتیم با چه بدبختی‌ای عکس می‌گرفتیم و یک نفر قهرمان فداکار، مسوول تکثیر عکس‌ها می‌شد. پول جمع می‌کرد، پشت‌نویسی می‌کرد و ... الان اگر یک وسیله‌ی جیبی مثل موبایل داشته باشی و یک اتصال اینترنت، می‌توانی عکسی را که گرفته‌ای ظرف چند لحظه در یک شبکه‌ی اجتماعی در اختیار میلیون‌ها نفر بگذاری.

پیشرفت فناوری، حقیقتا تاثیر شگرفی بر زندگی و ارتباطات مردمان گذاشته و من به جد، باور دارم که نظریه‌پردازان دنیای امروز، به ویژه در حوزه‌هایی مانند ارتباطات، علوم اجتماعی، روانشناسی، آموزش، جامعه‌شناسی، هنر ... باید شناخت بیشتری از تکنولوژی داشته باشند و اصولا بدون شناخت عمیق چنین وضعیتی، نخواهند توانست تحلیل مناسبی از وضعیت اجتماع داشته باشند. دنیای مجازی، مدت‌هاست که بسیار هم حقیقی شده است و نمی‌توان و نباید آن را نادیده گرفت.

  
نویسنده : علی ; ساعت ۳:٢٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۱۱/۱٧