548- شما از چه‌چیز فیسبوک نگرانید آخر؟

من نمی‌دانم مسئولان  چرا این فیلترینگ را از روی فیسبوک برنمی‌دارند؟ بیشتر کاربران اینترنت در ایران که به‌هرحال حضور فعالی در این وب‌سایت دارند. مسئولان از چه‌چیز فیسبوک نگرانند آخر؟

از صفحه‌های علمی و فکری بدون بیننده؟ از عکس‌های صدتایک‌غاز و سوالات چرندی که هزاران لایک و هزاران پیام دارد؟ از صفحه‌های بی‌مایه‌ای که حتا دیدن عنوانش آدمی را روانه‌ی دستشویی می‌کند؟ از افرادی که رسما لایک و کامنت گدایی می‌کنند؟ از عکس‌های همیشه شاد و همیشه خوشبخت مردم از زندگی‌شان؟ از این که 1 درصد مردم حرفی از خودشان دارند و 99 درصد فقط کارشان اشتراک‌گذار‌ی است؟ از فینگلیش‌نوشتن افرادی که خودشان را فرزندان کورش و داریوش می‌دانند و دو کلمه فارسی درست نمی‌توانند تایپ کنند؟ از این که یک روز تست‌زدن مد می‌شود و یک روز ترول‌کشیدن؟ از این که یک عکس مجعول هزاربار کپی بشود و هرکسی هم زیرش ناسزایی یا ستایشی روانه‌ی کسی کند که اصولا ربطی به آن عکس ندارد؟

یا از افراط و تفریط ایرانی‌جماعت که در شبکه‌های اجتماعی هم مثل کارهای دیگرشان یا از این‌سوی بام می‌افتند یا از آن‌سو نگران هستند؟ شاید هم از این که یک نفر یک معما در حد آی‌کیوی جلبک طرح کند و ده‌هاهزار پیام بگیرد؟ از نقض کپی‌رایت نگرانند که جملات و عبارات مشهور آن‌قدر دست‌به‌دست می‌شود که آخرش معلوم نیست جمله‌ی اصلی چه بوده و از که بوده؟ یا از این که عده‌ای تفاوت فیسبوک را با تویتر و پیامک نمی‌فهمند؟ از به‌اشتراک‌گذاشتن ویدئوهای عامه‌پسند نگرانند؟ یا از طالع‌بینی‌های روزانه‌ی کاربران؟ شایدم از کل‌کل‌های بی‌پایان هواداران تیم‌های ورزشی؟ شاید هم نگران سلامت بدنی و وقت عزیز کاربران هستند که اینقدر پشت کامپیوتر ننشینند و وقت تلف نکنند؟

من جای مسئولان باشم در فیسبوک را کاملا باز می‌گذارم و اجازه می‌دهم مردم در آن آزادانه بچرخند و خوشحال باشند از این همه بیهودگی. خودم هم می‌روم دنبال اجرای سیاست‌ها و برنامه‌هایم. بیشتر سیاست‌مداران دنیا همین کار را می‌کنند. مگر در سراسر دنیا، صنعت سرگرمی (Entertainment) جز برای سرکارگذاشتن مردم است؟

  
نویسنده : علی ; ساعت ٦:٥٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٩/۱