56- قورباغه‌ها و نگرش سیستمی!

«نگرش سیستمیک به ما می‌گوید که برای فهمیدن مشکلات اساسی لازم است به مسائلی فراتر از اشتباهات فردی و یا بخت و اقبال نامساعد بپردازیم. باید از وقایع وشخصیت‌ها بالاتر برویم. باید به عمق ساختاری پی ببریم که اعمال افراد و شرایط را به گونه‌ای شکل می‌دهد که رویکردی اتفاق می‌افتد.»

پیترسنگه، کتاب پنجمین فرمان

 

frog

می‌گن یک محموله قورباغه زنده (مثلا 5000 قورباغه) قرار بود از ایران به یک کشور اروپایی صادر بشه. جعبه فرستاده شد. در فرودگاه مقصد، بازرس خریدار متوجه شد که در جعبه بازه و کلی شاکی شد که: «ای بابا! حالا باید هر 5000 قورباغه رو شمرد!» مدیر زرنگ شرکت خریدار که همراهش بود گفت: «لازم نیست. چیزی کم نشده. تضمین می‌دم!» و در برابر چشم‌های از حدقه بیرون‌زده بازرس، توضیح داد که: «این قورباغه‌ها ایرانی هستند. یا اصلا نمی‌پرن، یا اگه یکی بخواد بپره، بقیه پاش رو می‌گیرن و دوباره می‌کشنش توی جعبه!»

 

به نظر من، یکی از عناصر شکل‌دهنده ساختار در جامعه ما، این است که هرکسی فکر می‌کند بقیه مقصرند. نه خودش! و دیگر این که ما آن‌قدر بلوغ زندگی اجتماعی نیافته‌ایم که بفهمیم لازم است رشد کنیم و یا تحمل رشد بقیه را داشته باشیم و دیگر این که ....

  
نویسنده : علی ; ساعت ٧:۳٢ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٢/٧/٢۱
تگ ها :